Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Global Sitelerde IP Adresine Göre Yönlendirme
Global Sitelerde IP Adresine Göre Yönlendirme
İçindekiler

Uluslararası sitelerde; farklı ülkelerden gelen ve farklı dilleri konuşan ziyaretçilere daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için kullanılabilecek çok sayıda yöntem bulunur. Kullanabileceğiniz yöntemler, strateji ve hedeflerinize göre farklılık gösterebilir. Öncelikle hangi ülkeleri, ilgili ülkelerde hangi dilleri hedeflediğinizi netleştirmeli ve ardından sitenizi bu yönde yapılandırmalısınız.

 

Farklı bölgelerden gelen kullanıcılara internet sitenizin doğru versiyonunu göstermek için, internet sitenizde hedeflediğiniz ülke ve dilleri karşılayan URL versiyonlarının bulunması ve her versiyona özgün içeriğin oluşturulması oldukça önemlidir. Bu noktada kullanılan diğer yöntemlerden biri de ziyaretçileri bulundukları konumun IP adreslerine göre yönlendirmektir. Bu yönteme bir örnek vermek gerekirse; Almanya’dan sitenize giriş yapan bir kullanıcı, sitenizin ilgili bölgeye ait versiyonuna yönlendirilir.

global sitelerde ip adresine göre yönlendirme

Hotels.com’un ülke hedefli subdomain’e 302 ile yönlendiği görülüyor.

hotels.com 302 yönlendirme

IP bazlı yönlendirme, farklı ülke versiyonlarının ziyaret edilmesi sonucu oluşan sorunları engelleyebilir.

 

“Örneğin; sitenizde, kullanıcıları aradıkları özelliklerdeki ürünlere yönlendiren bir test sayfası yer alıyor. Almanya’da yaşayan Türkleri hedefleyen bir sayfanız var ve ilgili sayfanın Türkiye versiyonu da bulunuyor.  Dizin olarak yapılandırılmış ve coğrafi hedefleme yapılmamış bu sayfalardan güçlü olan versiyonun, diğer ülkelerde de arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma ihtimali var.  “example” sorgusuyla Almanya’dan arama yapan kullanıcı, sitenin SEO açısından daha güçlü olan Türkiye versiyonuna ulaşarak ilgili testi yapıyor. Ancak test sonucunda ulaştığı ürünler Türk lirası olarak fiyatlandırıldığı ve kullanıcın bulunduğu sayfa Türkiye sayfası olduğu için, kullanıcı satın alma işlemini gerçekleştiremiyor. Bu olumsuz deneyim, dönüşümü de olumsuz yönde etkiliyor.”  

 

IP bazlı yönlendirme yöntemi, bazı olumsuz kullanıcı deneyimlerini önleyebilir. Ancak çok büyük bazı siteler tarafından da kullanılan bu yöntemin SEO açısından ne kadar doğru bir yöntem olduğu ve indeksleme sorunlarına yol açıp açmayacağı ise bir soru işaretidir.

 

Google dokümanında da IP yönlendirmesinin tarama sorunlarına yol açabileceği yönünde bir uyarı yer alıyor.

Konu ile ilgili John Mueller’in tweeti:

john mueller ip yönlendirme

 

Bu yönlendirmenin uygulanması zordur ve gerçekleştirilen yanlış uygulamaların sitelerin indekslenmesini engelleme ihtimali vardır. Aşağıda yakın zamanda IP yönlendirmesi sebebiyle karşılaşılan bir hata örneğini görüntüleyebilirsiniz.

 

“Farklı ülke ve dil versiyonlarının dizin olarak yapılandırıldığı bir site, kullanıcıları bulundukları bölgenin versiyonuna yönlendirmek için IP yönlendirmesi yaptı. Ancak ilgili sitenin Türkiye domaininin Anasayfa URL’i yalnızca bir gün içerisinde Google indeksinden silindi. IP yönlendirilmesi kaldırıldığında, indeksleme sorunu da kısa bir süre içerisinde düzeldi.”

 

Coğrafi konuma göre yönlendirmenin bazı durumlarda kullanıcılara olumsuz etkisi de olabilir.

 

“Bir süreliğine İngiltere’de olan bir kişi, Türkiye sitesine girerek yakını için alışveriş yapmak isteyebilir. Ancak tarayıcıya ilgili sitenin adresini yazarak Türkiye versiyonuna ulaşmak istediğinde, IP yönlendirmesi sebebiyle her seferinde otomatik olarak bulunduğu konumun versiyonuna yönlendirilecektir. “

 

Zaman zaman kullanıcıların olumsuz bir deneyim yaşamasına sebep olan IP yönlendirmesinden kaçınarak, bir banner yardımı ile ziyaretçileri konumlarına göre internet sitenizin ilgili versiyonuna yönlendirebilirsiniz. Bu yöntem kullanıcıların manuel olarak aksiyon almasına imkan tanıdığından, bu yöntemde IP yönlendirmesinde ortaya çıkabilen problemlerin neredeyse hiçbiriyle karşılaşılmaz.

john mueller redirect

Aşağıda Amazon.com sitesinden bir örnek görüntüleyebilirsiniz. Türkiye konumundan tarayıcıya Amazon.com yazarak siteye ulaştığımızda, bizi Türkiye versiyonuna yönlendiren bir uyarı ile karşılaşıyoruz. Ayrıca sitede manuel olarak ülke seçimi yapabileceğiniz bir buton da yer alıyor.

Sitenizin farklı dil ve ülke versiyonlarını yönetirken dikkat etmeniz gereken çok fazla nokta bulunuyor.

 

  • Stratejinizi ve hedeflerinizi belirlemelisiniz: Tek bir ülkeyi mi yoksa birden fazla ülkeyi mi hedefliyorsunuz? İlgili ülkelerde hangi dili konuşan kullanıcıları hedefliyorsunuz?

 

  • Hedeflerinizi belirledikten sonra URL yapınıza karar vermelisiniz: Ülke kodlu bir üst düzey alan adı ile mi ilerleyeceksiniz yoksa subdomain ya da subfolder ile mi? Ülke kodlu domainler için özel olarak coğrafi hedefleme yapmanıza gerek yoktur. Genel üst düzey alan adları ile subdomain ya da subfolder kullanarak manuel coğrafi hedefleme yapabilirsiniz.

 

  • Sitenizin her versiyonu için özgün içerik oluşturmalısınız: Ülkelere ve her dile özgü içerikler oluşturmalısınız. Örneğin; birden fazla ülkede İngilizce dilini hedefleyen içerikleriniz olabilir. Örneğin; birden fazla ülkede İngilizce dilini hedefleyen içerikleriniz olabilir. Bu içeriklerin birbirleriyle benzer olması ve hedeflenen ülkeye göre özgünleştirilmemesi, kopya içerik sorununa neden olacaktır. 

 

  • Hreflang dil etiketi: Bir ülkenin farklı dil versiyonları arasında Hreflang dil etiketini kullanarak kullanıcılara doğru dil versiyonunun gösterilmesi için yardımcı olabilirsiniz.

 

Yukarıda yer alan çalışmalar zahmetli olsa da olumsuz çok fazla örneğin de yer aldığı IP bazlı yönlendirmeden kaçınmak SEO açısından daha güvenilir duruyor. 

Paylaş
URL Nedir?
URL Nedir?

URL hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınıza bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Çok Bölgeli ve Çok Dilli Siteler için URL Yapıları
Çok Bölgeli ve Çok Dilli Siteler için URL Yapıları

Birden fazla ülkede ve dilde hizmet veren web siteniz varsa SEO çalışmanız da bu yönde farklılaşacaktır.