E-Ticaret Dergi - Altan Çolak - E-Ticarette Nelere Dikkat Etmeliyim

ETicarette Nelere Dikkat Etmeliyim?

Online alışveriş harcamaları her geçen gün artıyor ve mağaza sahipleri hedef kitlelerine ulaşmak için online pazarlama kanallarını kullanmaya başlıyor. Bir çok farklı enstrümanın olduğu bu alanda yol gösterici olması için Sempeak Ajans kurucusu Altan Çolak’a sorular sorduk.

 

* Eticaret sitesi alt yapı seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Eticaret sitesi servis sağlayıcı seçiminizi ihtiyacınıza göre ve pazarda büyüme öngörülerinize göre yapmalısınız. Bir dükkanlı işletme için deneme amacı ile açılacak eticaret sitesinde öncelik, en uygun fiyatlı çözüm olmalıdır. Çok şubeli perakende markaları için, kampanya, promosyon modülleri, entegrasyon imkanları, SEO alt yapı desteği, raporlama esnekliği sunan eticaret alt yapılarının seçilmesi bu seçimi yaparken uygun bedel değil, ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan firmalar ile çalışılması esastır. Eticarete yeni giriş yapacak ancak herhangi bir lokal mağazası olmayan girişimciler için en mantıklı eticaret seçimi ise çok şubeli yapılardaki ihtiyaçların mümkün olduğu kadar temin edilebildiği en uygun bedelli alt yapıların seçimi olmalıdır.

 

*Ürünlerimizi göstereceğimiz bu sitede, tasarım ve ürün çekiminde nelere dikkat edilmeli?

Eticaret sitesi tasarımını yaptırmadan önce sırasıyla ürünlerinizin hedef kitlesini, hedef kitlenizin görmekten en çok hoşlandığı renkleri belirlemelisiniz. Tüm bunlardan sonra banner ve ürün görsellerinin üzerindeki harekete geçirici eylem sözcüklerini en etkili şekilde seçmeli ve en zıt renk ile sunmalısınız. Örneğin Beyaz fon üzerinde kırmızı renkli Sipariş Ver butonu. Ürün çekimlerinde ön, yan ve arka ürüne göre üstten görünüş gibi açılar ile çekmeye özen gösterin. Ürünlerinizin küçük objeler olması durumunda büyüklükleri önemli ise yanlarına cetvel yada boyutunu gösterebilecek bir obje ile tamamlayınız. Fon seçiminize dikkat ediniz. Ürün beyaz bir çanta ise daha gri tonlarında bir fon seçmeli ürün renkli ise beyaz arka fon seçebilirsiniz. Dekupesiz hiç bir ürün görselinizin olmamasına dikkat ediniz. İyi kesilmiş bir ürün dekupesi satış olasılığınızı iyi düzeyde destekleyecektir.

 

*Kullanıcılara satış motivasyonu sağlayacak olan Kampanya Modüllerinin Oluşturulması nasıl olmalıdır?

Kampanyalar web sitenizin tekrardan ziyaret edilme oranını arttırır. Bilindiği gibi kişiler indirim almak, fırsatı yakalamak gibi güdüler ile satın alma davranışlarını değiştirmektedir. Bu sebeple eticaret sitenizde destekleyici kampanyalar üretmek bir ürünü satmanızda etkin rol oynamaktadır. Bir kaç örnek kampanya kurgusu;

-İkinci benzer üründe %30 indirim (Toplam karınızın %30 olması durumunda karınızı %15 e çeker ancak toplam cironuzu arttırır)

-Ortalama 70 TL paket ortalaması olan bir eticaret sitesinde 100 TL ve üzerine ücretsiz kargo imkanı ( Bu kampanya sayesinde %30 karlı bir üründe kargo maliyetinin 5 TL olması durumunda paket başına ekstra 4 TL kar ve 30 TL ekstra ciro imkanı sağlanır)

-Arkadaşını getirene, arkadaşının ilk alış verişinde 20 TL para puan (14 TL’ye müşteri kazanımı ve ciroda artış, müşteri sadakatinin geliştirilmesi)

 

*E-ticaret sitemizi kullanıcılara ulaştırmak ve tanıtmak için hangi pazarlama araçlarını kullanmalıyız?

Öncelikle kesinleştirilmesi gereken hedefler belirlenmelidir. Sırasıyla;

 

 • Hangi kategori yada ürün grubuna reklam vermek istiyoruz?
 • Bu reklamı verme amacımız tanıtım mı? Satış mı?
 • Öncelikle hangi kitleye ulaşmayı hedefliyoruz?
 • Ortalama satış başına karımız nedir?
 • Sürdürülebilir veya dönemsel ürün başına satış maliyetimiz ne olmalıdır?
 • Rakiplerimiz kimlerdir?
 • Katlanılmasını gerekli gördüğünüz anahtar kelimeler ve maliyetleri nelerdir?
 • Maliyeti ne olursa olsun bulunulması gerektiğini düşündüğünüz mecralar veya web siteleri var mı?
 • Aylık harcanması ön görülen bütçe ne kadardır? Bütçeyi ne kadar süre kazanmadan sürdürebilirsiniz?
 • Tüm bu sorulara vereceğiniz cevaba göre Google AdWords, Facebook Ads, Yandex Ads, Instagram Ads, Affilate Marketing, Email marketing, Remarketing kurguları oluşturulmalıdır.

 

Örnek vermek gerekirse tekstil sektörü için uygun fiyatlı bir ürün satıyorsanız Facebook Ads ciddi fayda sağlayacaktır. Ancak ürününüzün fiyatı ortalama üstünde ise instagram ve Google size yardımcı olma olasılığı yüksek mecralardandır. Ancak bu bilgi ürünün pazardaki konumuna ve süreçte insan algılarının değişmesine göre değişiklik gösterebilir.

Bu durumlarda önerim öncelikle konusunda uzman bir performans ajansı ile görüşmenizdir.

 

*Web sitesinin yönetimi ile ilgili nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Web sitenizin satış ve trafik rakamlarının düzenli olarak KPI’lara (Anahtar Performans Göstergeleri) uygunluğu denetlenmelidir. Anlık minör kararlar alıp değişiklikleri hızlıca uygulamanız gerekebilir. Eticaret sitesinde en önemli faktörlerden birisi de organizasyonun işler biçimde kurgulanabilmesidir. Bu sebeple mal alım sürelerinizi kargolama sürelerinizi, ödemelerinizi ve gelirlerinizi kabul edilebilir seviyelerde tutmalısınız.

 

*E-ticaret sitelerinde müşteri memnuniyetinin önemi nedir?

Eticaret sitelerinde müşteri memnuniyeti bir çok lokal firmadan çok daha fazla önem arz etmektedir. Memnuniyet oranları eticaret satış oranlarınızı ve tekrardan gelen ziyaretçi oranlarınızı ciddi düzeyde arttırmaktadır. Yeni eticaret kanununu incelediğinizde göreceksiniz ki müşteri memnuniyeti  bütün pazarlama aksiyonlarınızı birebir etkilemektedir. Müşteri izni olmadan email gönderemiyorsunuz, bütün satın alma süreçlerinizi müşterinize bire bir göstermeniz gerekiyor dolayasılığı ile müşteri markanızı ve ürününüzü kabul etmiş olması gerekiyor. Markanızdan yada sattığınız üründen memnun kalmadı ise iade edebiliyor.

 

*Peki nasıl müşteri memnuniyeti yakalayabilirim?

Bunun için yapmanız gerekenler yapmamanız gerekenleri de size söylemiş oluyor. Gönderdiğiniz ürün ile müşteriye gösterdiğiniz ürün arasında fark olmamalıdır. Ürün fiyatının, kargo bedelinin, KDV tutarının net bir şekilde müşteriye gösterilmesi gerekmektedir. Stoğunuzun güncel olması beden ve renk bilgilerinin stokta bulunması yada tedarik ettiğiniz firmada bulunması gerekmektedir. Doğru ürün kombinasyonlarının çıkartılması müşteriyi olumlu yönde yönlendirilmesi sağlanmalıdır. Doğum günlerinde kişiye özel promosyon bilgilendirmeleri yapılmalıdır. Özel günlerde genel indirim ve kampanya bilgilendirmesi yapılmalıdır. Müşteri ürün gönderimi esnasında ürün yanına müşterinin beklemediği markanızı hatırlatabilecek bir promosyon gönderimi yapmak müşterilerinizi olumlu yönde etkileyecektir.

 

*Eticaret’te İstikrar ve Markalaşma nasıl olur?

Eticaret sitelerinin devamlılığı için, pozisyona göre kişi sayısı, reklam ve tanıtım bütçesi, yeterli stok alımı, gelir ve gider tahmini akış tablosunun hazırlanması gerekmektedir. Bu akışa uyulması esastır. Markalaşmak için ise bir süre müşteri deneyimi tecrübesi edinilmeli ve web sitesinin duruş ve davranış standartlarının oturtulması gerekmektedir. Markalaşmaya giden yolda tanıtım bütçeleri planlanmalıdır. Tanıtım bütçesini doğru hedef kitleye ulaştırmalı, kitlenin site içi davranışlarını ölçümlemelisiniz. Edindiğiniz kitleye belirleyeceğiniz aralıklarla tekrardan pazarlama faaliyetlerinde bulunarak pazardaki payınızı ve bilinirliliğinizi arttırabilir, aynı zamanda yeni müşteri kitlelerine eriştikçe de markanızın potansiyel müşterilerini bilgilendirebilirsiniz.

 • Kaynak : E-TİCARET DERGİ
 • Tarih : EYLÜL EKİM 2016