E-Ticaret Dergi - Muhammet Ilduz - E-Ticaret Sektöründe Reklam Modelleri              

E-Ticaret Dergi - Muhammet Ilduz - E-Ticaret Sektöründe Reklam Modelleri

  • Anasayfa
  • Medyada Biz
  • E-Ticaret Dergi - Muhammet Ilduz - E-Ticaret Sektöründe Reklam Modelleri

E-Ticaret Sektöründe Reklam Modelleri

E-Ticaret Sitesi Sahipleri İçin En Etkili Dijital Reklam Mecraları

Offline’da birçok reklam biçimi denemiş olan firma sahipleri, sık sık sorduğu sorulardan biri de başka nerede reklam verebilir, kısa sürede nasıl daha fazla dönüşüm/satış elde edebilirim?

Sorunun cevabı çok net aslında, dijital pazarlama. Nerelerde reklam vermeli? Nasıl daha çok dönüşüm elde etmeli? Şuan en çok kullanılan dijital reklam mecralarından ve faydalarından bahsedeceğim. Tabi ki bunları da sizlere önem sırasına göre açıklayacağım. Ancak şunu belirtmek isterim ki eğer bahsettiğimiz reklam mecraları dışında (firma sahiplerinin yaptığı hataların başında gelir) reklam vermek firmanın ihtiyaçlarını tam anlamı ile karşılamayacaktır. Dijital reklam verirken ayrıca diğer offline kanalları da kullanmalısınız.

Nedir en çok kullanılan ve en iyi geliri elde etmemizi sağlayan reklam mecraları?

Reklamverenlerin aslında en çok kullandığı ve en çok geliri elde ettiği reklam mecrası Google Adwords reklamlarıdır. Google’ın ardından Facebook, Instagram reklamları ve Yandex reklamları gelmektedir.

1- Google AdWords

İsminden de anlaşıldığı gibi Google arama motorunun reklamcılık ağıdır. Aşağıda ki görsellerde gördüğünüz tüm reklamları yönettiğimiz alandır. Google Adwords sayesinde yapabileceğiniz reklam modellerinden bahsedeyim;

 Arama Ağı Reklamcılığı

 Görüntülü Reklam Ağı

 Video Reklamlar ( Truview Youtube)

 PLA (Ürün Listeleme Reklamları)

 Re-Marketing (Yeniden Pazarlama)

 Mobil Uygulama Reklamlar

Arama ağı reklamları sayesinde internet kullanıcılarının Google arama motorunda arattığı kelimelere reklam vererek çekici reklam metniniz ile o kullanıcıları sitenize çekip satış ya da bilgi almasını sağlayan reklam biçimidir. Burada yapılacak optimizasyonların ise öneminde ayrıca bahsedeceğim. Bu reklamlar sayesinde doğrudan satışını hedeflediğiniz kitleye ulaşabilir, ürününüzü ya da hizmetinizi hızlıca pazarlayabilirsiniz.

Görüntülü reklam ağı ise, birçoğunuzun haber siteleri, spor siteleri, video siteleri vs. web sitelerinde gördüğünüz, flash ya da resim formatlarında olan görsel reklamlardır. Sağ üst köşesinde Google reklamları diye belirtilmektedir. Bu reklamlar sayesinde hedeflediğiniz kullanıcılara web sitelerinde görsel reklamlarınızı sunmanızı sağlamaktadır. Bu vesile ile kullanıcıların dikkatini çeken reklamlar sayesinde satışlarınızı hızla arttırmanız mümkündür. Bu reklam biçiminde ise yapacağınız hedeflemeler çok önemlidir.

Örneğin, kullanıcıların ilgi alanları, kullanıcıların gezdiği siteler, web sitesinin içeriği gibi seçeneklerden faydalanabilirsiniz.

Video reklamlar, Google’ın sunduğu video reklam ağı kampanyaları sayesinde markanızın video reklamlarını Youtube videoları öncesinde veya arama alanı ve önerilen videoların üzerinde göstermenizi sağlar. Bu sayede markanızın mesajını kısa süre içerisinde verip satışınızı arttırmanızı ve marka bilinirliğinizi arttırmanızı sağlayacaktır.

Bu reklam modeli youtube izleyicileri “Skip to video” seçeneğine tıklayarak geçebilir ya da tıklamaz ise reklam bittiğinde izlemek istediği videoyu izlemeye devam edebilir. Bu videoda youtube kanallarını, youtube videolarını, görüntülü reklamda yaptığımız gibi ilgi alanlarını vs. hedeflemek mümkündür. 

E-Ticaret sitelerinin en önemli reklam modeli ise PLA (Ürün listeleme reklamları)’dır. Bu reklam modeli E-ticaret sitelerinin vazgeçilmezidir. Eğer bir e-ticaret sitesiyseniz ve ürünlerinizi direk olarak Google aramalarında listelemek istiyorsanız doğru tercih PLA’dır. Bu reklam biçiminde ki mantık ise web sitenizde ki ürünleri bir feed aracılığı ile Google’da listelemek. Burada yapacağınız reklama bu ürünleri hedefleyip arama sonuçlarında listelenmesini sağlamaktır.

Re-Marketing yani Yeniden Pazarlama ise aslında web sitesini ziyaret eden kullanıcılara tekrar reklam göstermektir. Burada ki hedeflemeler aslında web sitesini ziyaret edip sattığınız ürünü ya da hizmeti satın almadan siteden çıkan kullanıcılara tekrar reklam yapmaktır. Yeniden pazarlama etiketi oluşturduğumuz bir reklam hesabının yeniden pazarlama etiketini web sitemizin sayfalarına ekleyerek sitemize gelen kullanıcıları takip etmemizi sağlayan bir liste aracılığı ile kullanıcılara yukarıda anlattığımız tüm reklam biçimlerini göstermemizi sağlar. Bu reklamlar sayesinde dönüşüm oranları gözle görülür bir şekilde artacaktır. E-Ticaret siteleri için ise perakende özelliği olan dinamik yeniden pazarlama sayesinde PLA için hazırlamış olduğunuz feed’de ki ürünlerinizi o ürüne bakan kullanıcılara tekrar göstermek en yaygın kullanılan yeninden pazarlama özelliğidir.

 

2- Yandex Reklamları

Yandex reklamları da Google Adwords mantığında çalışan anahtar kelimelerin tetiklemesi ilebirlikte Yandex arama motorunda belirlediğiniz reklamları göstermenizi sağlar. Bu reklamlar sayesinde Yandex arama motorunda yapılan aramalarda gösterilen reklamlarımızdan dönüşüm hedefleyebiliriz. Arayüzü Google adwords’e göre biraz daha karışık gelebilir. Ancak zaman içinde mantığı anlaşılacaktır. Ayrıca Yandex Metrica kurulumu yapan web sitesi sahipleri, sitesinde ki kullanıcı hareketlerini de kolayca takip edebilir.

 

3- Sosyal Medya Reklamları

Bu başlık altında topladığımız başlıca reklam türleri Facebook, Instagram, Twitter ve Linkedin reklamları. En başında ise tahmin edebileceğiniz gibi Facebook reklamları geliyor.

Facebook reklam panelinden kolayca yönetilebilen bu reklamlar aynı Google’da olduğu gibi farklılık göstermektedir. Bu reklamlar sayesinde sayfa beğeninizi arttırabilir, herhangi bir gönderinizi öne çıkarabilir, internet sitesi tıklaması alabilir, dönüşüm hedefleyebilirsiniz. Instagram reklamları ise aynı şekilde Facebook reklam yöneticisi ile verilmektedir. Burada da aynı hedefleme yöntemleri kullanılır.

Twitter da reklam modelleri biraz daha farklıdır. 6 farklı reklam modeline sahip olan Twitter’ın şimdilik reklam dil desteği sadece İngilizcedir. Reklam modelleri ise takipçi sayısını arttırma, web sitesi tıklamaları,  sponsorlu twit, sponsorlu hesap, sponsorlu gündem ve hava durumuna göre yapılan reklamlar. Bu diğer ağlardan farklı bir yöntemdir.

 

Linkedin’de ise 2 türlü reklam modeli mevcuttur. Bunlarda Sponsorlu reklamlar ve metin reklamlar olarak 2’ye ayrılır. Biraz TBM’ler diğer ağlara oranla daha pahalıdır.

 

4- Affiliate Marketing

Bu dijital reklam modelinde diğer reklamların aksine CPA ile yaptığınız satışın % oranı ile çalıştığınız bir ortaklıktır. Affiliate marketingde tabiki CPC ile çalışılabilir ancak reklamverenler genelde CPA ile çalışmayı uygun görür. Bunun aksine ise Retargeting çalışmaları için daha çok CPC tercih edilmektedir. Mantığını anlatacak olursak nedir bu affiliate marketing? Affiliate yukarıda ki reklam modellerinin aksine ayrı bir networke sahiptir. Milyonlarca insana ulaşmamızı sağlayan bir satış ortaklığıda denebilir. Affiliate marketing için kısaca komisyoncu diyebiliriz. Siz o networkte reklam yaparsınız affiliate firması sizin satışınızdan oran alır. En büyük avantajlarından biri ise ödemenizi sattığınızda yapmanızdır.

 

 

  • Kaynak : E-Ticaret Türkiye
  • Tarih : TEMMUZ AĞUSTOS 2016