Google Yeni Reklam Modelleri

Artık birçoğumuz günün büyük bir çoğunluğunda gazete, sözlük yada iletişim kaynaklı birçok interaktif mecrada gezinmekteyiz. Bu alanlarda gezinen birçok potansiyel, hedef kitlemize uygun kullanıcılar bulunmaktadır.

Peki bu kullanıcılara nasıl ulaşabilir, reklamlarımızı nasıl gösterebiliriz?

Google AdWords, yaratıcı ve ilgi çekici mesajlarla potansiyel müşterilerinizi çekmek için benzersiz fırsatlar sunmakta. Bunlardan biri de Google Display Network.

Google Display Network, 2 milyondan fazla web sitesinin görüntülü reklam ağını içermektedir. Bu sayede hedeflerinize uygun olarak kurgulayacağınız reklamlarınız ile kullanıcıların reklamınızla etkileşime geçmesine olanak sağlarsınız.

Görüntülü Reklam Ağı ile ulaşılabilecek hedeflerden bazıları:

Ürün ve hizmet satışı

Marka bilinirliğini oluşturma/artırma

Müşterilerin ilgisini çekme

Müşterilerinizi kampanyalarınızdan ve iletmek istediğiniz mesajlardan haberdar etmek

Google, gün geçtikçe Display alanlarda daha fazla ve farklı reklam çeşitleri ile karşımıza çıkmakta. Bunlardan biri de Lead Generation Ads (Form Reklamları) reklam modeli.

Henüz beta aşamasında olan etkileşimli zengin medya çeşitlerinden biri olan Form reklam modeli ile kullanıcılarınız ile etkileşimi arttırabilir, yeni potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, marka mesajınızı daha kolay duyurabiliriz.

Lead Generation (Form) reklamı nedir?

Form reklamı, kullanıcılarla olan etkileşimi artırmak için Google’ın sunduğu etkileşim reklamlarının yeni bir modelidir. Bu reklam modeli, Display alan için hazırlamış olduğunuz bannerınızı tıklayan kullanıcıya hazırladığınız formu aynı alanda göstermekte. Bu sayede kullanıcılar web sitenize gelmeden, bulunduğu web sayfasında pop-up tarzında açılan formunuzu daha hızlı doldurabilirler.

Örnek Link

Rich Media Galery

Reklam aşağıdaki şekilde görüntülenmektedir.

 

Kullanıcının formu görebilmesi için bannerınızla etkileşime geçmesi yeterli olacak ve bulundukları web sayfasına landing page gibi hazırladığınız form alanını gösterebiliyor olacaksınız.

Görüntülü reklam seçeneğinde olduğu gibi aynı hedeflemeler Form reklam için de geçerlidir. Bu sayede tek bir hedeflemeye bağlı kalmaksızın hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz.

Etkileşimli reklamlarda olduğu gibi Form reklamda da ücretlendirme etkileşim başına gerçekleşiyor. Reklam modeli etkileşimli olduğundan dolayı cpc değerlerinde de display kampanyalarına göre %35 gibi bir düşüş vermekte.

Peki Formu Dolduran Kullanıcı Bilgilerini Nerede ve Nasıl Göreceğiz?

Crm altyapısına ihtiyaç duymadan, Google’ın altyapısını sunduğu Lead Collection Service paneli üzerinden kendi oturumunuz içerisinden formu dolduran kullanıcıların bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Ancak bu panel üzerindeki bilgiler 45 günde bir silinmekte olduğundan düzenli olarak verilerinizi indirmeniz gerekmektedir.

Lead Generation Ads’i Tüm Reklam Verenler Kullanabiliyor mu?

Engagement reklamları üzerinden kurgulanacak olan Form reklamı için belli bir harcama limitini taahhüt etmeniz gerekmektedir.

Bannerlarınızı genel Google Display bannerları ölçülerinde hazırlanması gerekiyor. Ancak önemli olan; banner üzerindeki mesajla insanların bannerın üzerinde durmasını sağlamak olmalı. Banner genişledikten sonra formun içerisine aşağıdaki verilerden istediğinizi yerleştirebilirsiniz.

FORM (Lead Generation) için Bilgiler:

Form üzerinden toplanabilecek bilgiler

İsim - Soyisim

Adres - Sokak, Şehir, Posta Kodu vb.

Telefon Numarası

Email Adresi

Yaş (Doğum Tarihi Değil)

GOOGLE+ POST ADS

Google+ içeriklerinizi artık birer reklam olarak düşünebilirsiniz. Google, Google+’ı yeni bir reklam modeline dönüştürdü. Google+ platformunda reklam veremezsiniz fakat Google+ üzerinden paylaştığımız postları Google Görüntülü Reklam Ağı’nda birer reklam olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle Google+ hesaplarında paylaşılan video, fotoğraf ve hatta hangout’lar reklam formatı haline dönüştürebilir. Google’un yeni kullanıma sunduğu bu reklam modelinin adı ise +Post Ads.

Bu yeni reklam modelinin en büyük avantajlarından ve diğer görsel reklamlardan ayıran özelliklerinden biri etkileşimli reklam olmasıdır. Kullanıcılar reklamınızın üzerine gelerek paylaştığınız içerikle Google+ hesabınızda olmasalar dahi etkileşimde bulunabilecek, yorum yazabilecek ve içeriğinizi +1’leyerek sayfanızı takip edebilecekler.

Google+ reklamları Facebook’un aksine kendi içerisinde değil, tüm web’e yayılabildiği için markalar içeriklerine yeni kullanıcı çekmekte zorlanmayacaklar. Facebook’ta sayfanızdaki bir içeriğin reklamını vermek istediğinizde bunu yine Facebook içerisinde yapabiliyorsunuz. Gönderinizi diğer web sitelerinde yayınlayabilme ve kullanıcıları etkileşime geçirebilme gibi bir şansımız yok. Google bu yeni reklam modeli ile markaların Google+ sayfalarını daha verimli kullanmalarını ve Google+ sayfalarına yatırım yapmalarını sağlayabilir.

Post reklamlarını kullanabilmek için Google’unda bazı şartları var. Google+ sayfalarını aktif kullanan ve takipçisi olan reklam verenlerin post reklamları kullanmasını istiyor. Eğer Google+ sayfanızın takipçi sayısı 1000’den az ise Post reklamlarını kullanamıyorsunuz.

  • Kaynak : DİGİTAL AGE
  • Tarih : ŞUBAT 2015