Türkiye’de kullanıcılar ürün reklamlarına hangi kanallardan ulaşıyorlar?

  • Anasayfa
  • Medyada Biz
  • Türkiye’de kullanıcılar ürün reklamlarına hangi kanallardan ulaşıyorlar?

Türkiye’de kullanıcılar ürünleri ilk olarak dijital reklamlarda ve sonrasında ise Televizyon reklamlarında görüyorlar.

 

Dijital Reklam Yatırımları yılın ilk yarısında yüzde 20,1 büyüdü

2014 yılı Ocak – Haziran döneminde dijital reklam yatırımları, 2013’ün aynı dönemine göre 20.1 büyüyerek toplamda 650 milyon TL’ye ulaştı.

Display reklam yatırımları, 6 aylık toplamı 247 milyon TL oldu ve artış yüzde 14,8 düzeyinde gerçekleşti. YouTube reklamlarının her geçen gün artması ile bu kategorideki en büyük artış yüzde 38,4 ile video reklam yatırımlarında görüldü. Video reklam yatırımları 43 milyon TL oldu. Gösterim ya da tıklama bazlı display reklam yatırımları yüzde 10,2 oranında büyüyerek 172 milyon TL’ye ulaştı. Sponsorluk dijital reklam yatırımları ise yüzde 11,4 artarak, 19 milyon TL’ye çıktı. Gelir paylaşımlı reklam yatırımları ise yüzde 21,2 büyüme ile 13 milyon TL’ye erişti.

Arama motoru reklamları, 2014 yılı ilk 6 aylık dönemde en yüksek reklam yatırımının yapıldığı alan oldu. Arama motoru reklam yatırımları 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 25,4 oranında artarak 335 milyon TL’ye ulaştı. Bu kategoride yer alan reklam yatırımlarında yer alan ücretli sıralama yatırımları yüzde 24,5 oranında artarak 221 milyon TL olurken, arama motoru görüntülü reklam yatırımları yüzde 27,3’lük artışla 114 milyon TL oldu.

Mobil kullanımının gösterdiği artış bu alandaki reklam yatırımlarında da görüldü. Mobil reklam yatırımlarının, 2014 yılı 6 aylık dönemindeki artışı yüzde 25,1 oldu ve yatırım toplamı 25 milyon TL’ye çıktı. Bu kategorideki paylaşım, mobil gösterim reklam yatırımlarında yüzde 37,1 ; mobil opt-in SMS/MMS yatırımlarında ise yüzde 18,3 artış olarak gerçekleşti.

Diğer reklam yatırımları ise; internet ilan sayfası reklam yatırımları 37 milyon TL , giderek büyüyen e-posta ve oyun içi reklamlar ise 3’er milyon TL oldu.

2014 yılı Farklı Sektörlerde Arama Hacimleri & Sezonsallık

Arama trendleri, tüketicinin ilgisi ve bilgi edinme ihtiyacının sağlıklı bir göstergesidir. Aşağıda farklı sektörlerdeki arama trendleri ile yapılan aramaların geçtiğimiz senelere göre kıyaslamasını ve sektörün internet aramalarındaki sezonsallığını görebilirsiniz.

Giyim

Giyim Aksessuarları

Hazır giyim sektörü 2014 yılı toplam iç satışları yüzde 8 artarak 54 milyar liraya, modern perakende satışları ise yüzde 10 artarak 37 milyara ulaştı. Sektörde yaşanan bu artış internette yapılan arama hacimlerine de yansıdı.

Geçtiğimiz senelere oranla özellikle yılın son dönemlerinde arama hacimleri yüksek rakamlarla artış gösteriyor. Giyim ve giyim aksessuarları arama trendlerinde sezonun en yüksek arama hacimleri yazın bitmesi ile başlayıp yılın sonlarında en üst seviyeye ulaşıyor.

Ayakkabı

Çanta ve Cüzdan

 

Modanın bir diğer ürün kırılımı ayakkabı ve çanta aramalarını ayrıca inceledik. Özellikle ayakkabı üreticilerinin ve mağaza sahiplerinin de online satış platformlarına geçmesi ile arama trendlerindeki ayakkabı aramaları geçen yıllara göre sürekli artış göstermekte. Bu anahtar kelime grubunda sezonsallık kış aylarında artış gösteriyor.

Çanta aramalarında sezonun en yüksek arama hacimleri ise okulların açıldığı dönemde görülmekte.

Makyaj ve Kozmetik

Takı

Türkiye’deki ekonomik gelişmeye bağlı olarak, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri pazarı her yıl ortalama % 10 büyümektedir. Sektördeki bu büyüme arama trendlerine de yansımaktadır. Takı ile ilgili aramalar da ise geçtiğimiz yıllara göre yıl genelinde büyük bir artış görünmemekte. Ocak ayı sonları ile kasım ve aralık ayları bu kırılımda en yüksek arama hacimlerinin olduğu aylar olarak görülüyor.

Motorlu Taşıtlar

Otomotiv Parça ve Aksessuarları

 

2014 yılının başında gerçekleştirilen ÖTV artışı ile birlikte otomotiv sektöründe yaşanan sıkıntılar internet arama oranlarında da gözlendi. Ağustos aylarında yaşanan hareketlenme ile Ekim ayı sonunda diğer yıllara oranla büyük bir artış gerçekleşti.

Otomotiv parça ve aksessuarlarının internet aramalarına yansıması ise geçen yıllara oranla artış göstermekte. Özellikle kış aylarında yapılan kış lastiği aramaları ekim ayı sonlarında başlayan artışın en büyük nedenlerinden.

Gayrimenkul

TUIK 2014 yılı Konut Satış Sayıları

 

2014 yılı konut satışları TUIK verilerine göre eylül aylarında yükselme göstermekte. İnşaat sektöründe satışların yılın belirli dönemlerinde yoğunlaştığı görülse de, arama trendleri araştırma davranışında güçlü bir sezonsallık olmadığını ortaya koyuyor. Ancak kısmi de olsa da Eylül-Ekim aylarında yoğunlaşma gözlemlenebilir.

Bir başka ifade ile, satışlar belirli dönemlerde yoğunlaşıyor olsa da, tüketicinin araştırma ihtiyacı; dolayısıyla firmanın/projenin görünür olma ihtiyacı sürekli.

  • Kaynak : DİGİTAL AGE
  • Tarih : MART 2015