Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Adwords Görsel Ağ’da Aktif Görüntüleme Ölçütünü Standartlaştırıyor
Adwords Görsel Ağ’da Aktif Görüntüleme Ölçütünü Standartlaştırıyor

Bu Salı günü Google bir süredir yolunu yaptığı görüntülenebilir gösterimlere tamamen geçiş yaptığını açıkladı.

Kurgusunu yaptığımız her hesapta Görsel Ağ reklamlarının arama ağı reklamlarına kıyasla inanılmaz düşük performansı önceden beklenen bir şey. Bunun farklı nedenleri var tabi. Arama ağı ve Görsel ağ reklamlarının aslında hedefi çok farklı olan kişilere hitap etmesi bunlardan biri. Ama bir diğer önemli neden de aslında özenle hazırlattığınız reklam görsellerinizin kullanıcı henüz görüntülemeden ortadan kalkmasına rağmen bunun bir görüntülenme olarak sayılmasıydı. Google’a göre görsel reklamların %56’sı, video reklamların da %46’sı kullanıcı tarafından aktif olarak görüntülenmese bile gösterim almış kabul edilerek istatistiklerinizi ve onlara dayanarak yaptığınız yorumlarınızı alt üst ediyordu.

Şimdi bunun üstesinden gelmek için Google üç değişiklik yapıyor. Tüm BGBM (bin görüntülenme başı maliyet; CPM) kampanyaları 2013’ten bu yana seçenek olarak sunduğu görüntülenebilir BGBM kampanyalara dönüştürüyor; reklam gösterim sıklığını görüntülenebilir gösterimlere göre yapmaya başlıyor ve bu yeni ölçütleri takip edip bunlara göre optimizasyon yapabilmeniz için Adwords arayüzüne yeni metrikler ekliyor.

Peki Google bir reklamın görüntülenip görüntülenmediğini neye göre belirliyor? Aslında Google IAB ile bağlantılı MRC’nin (Media Rating Council; Medya Derecelendirme Kurulu) bu konudaki standardına uyuyor. Buna göre bir banner’ın en az %50’si kullanıcının ekranında en az bir saniye görünür halde kaldıysa bu bir görüntülenme sayılıyor, bu rakam video reklamlarda minimum iki saniye olarak belirleniyor.

Gösterim sıklığında ise belirli bir reklam grubumdaki reklamlar bir kullanıcıya bir gün içinde belli bir sayıdan fazla gösterilmesin dediğinizde aklınıza düşen “ya kullanıcı sayfada aşağı inmezse, ya da açtığı yeni sekmeye bakmadan sekmeyi kapatırsa” gibi şüphelerini dindiriyor. Bu sayede reklamınızı bir günde aynı kişiye 5 kereden fazla göstermek istemezseniz gerçekleşecek olan da tam olarak bu olacak ve bu sayede hem potansiyel müşterilerinizi sıkmadan daha temiz remarketing kampanyaları gerçekleştirebilecek hem de bu kişilere fazladan görüntülenme ve tıklama için harcadığınız paranızı yeni müşteriler için saklayabileceksiniz.

Bu yeni metrikleri takip etmek ve Adwords sütunlarınıza eklemek istiyorsanız Adwords arayüzünde Sütunlar’a tıklayıp Sütunları Düzenle’ye gelerek Performans (Aktif Görüntülenme) sekmesinden istediğiniz metrikleri seçebilirsiniz.

Google Adwords aktif görüntüleme sütunları

Örneğin bir müşterimiz için standart gösterimlerde %0.29 olarak seyreden tıklama oranlarının Aktif Görüntülemeyi baz aldığımızda aslında iki katından daha fazla olduğunu görüyoruz.

Adwords standart tıklama oranları ve aktif görüntüleme tıklama oranları

Yani bu kullanıcı bizim reklamımızı gerçekten gördüğünde tıklama ihtimali sandığımızdan çok daha fazla anlamına geliyor.

Herkese iyi optimizasyonlar!

Daha fazla bilgi için:

http://adwords.blogspot.com.tr/2015/11/the-google-display-network-ups-its.html

https://support.google.com/adwords/answer/3499086?hl=tr

https://support.google.com/adwords/answer/6085471?hl=tr

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar