Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
İçerik Pazarlaması
İçerik Pazarlaması
İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması; markanın potansiyel hedef kitlesini kendine çekecek, ilgi uyandırırken fayda sağlayacak, marka hakkındaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir pazarlama yöntemidir.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

Bugün internette sosyal medyanın sağladığı teknik ve düşünsel avantajlarla, kullanıcı kaynaklı içerik, yaşam pratiğinin içine girdi. Farkındalıklar arttı. Artık tüketici de boş içerikler yerine kendisinde değer yaratan, bilgilendirici içeriklere daha fazla ilgi gösterirken; kendisini dinleyip katılmaya teşvik eden markaları takip ediyor. İçerik pazarlaması da önceden belirlenen hedef kitlenin ilgi duyduğu konularda; bilgilendirici, değer taşıyan, doğru, güncel ve sürekli içerik üretme noktasında devreye giriyor. Potansiyel hedef kitlenin gelir getiren müşteriye dönüştürülmesine aracı oluyor.

Geleneksel pazarlama yöntemleri, kullanıcıları harekete geçirip onları yerlerinden kaldırarak ürünü ya da hizmeti satın aldırmaya telkin eder. İçerik pazarlaması ise, onları anlar, ilgi uyandıran bilgiler verir, hayatlarına dokunur. Kısacası, "gel satın al, git"ten öte; hikaye yaratır, ortak bağ kurar. Ziyaretçi ya da müşterileri itmek yerine çekmeyi amaçlar. Özgün içerikler vasıtasıyla, kişilerle ile duygusal bağ kurularak kendi istekleriyle markaya gelmeleri sağlanır. Çünkü insanlar kendilerinden bir parça bulmadıkları, duygusal bağ kuramadıkları içeriklere ya da reklamlara ilgi göstermezler...

Peki, tüm bu iletişim pazarlaması teknikleri ne sağlıyor? Tek kelime ile özetlersek: Sadakat! Ancak bağ kurarken temkini elden bırakmamak şart! İçerik pazarlaması stratejisi son derece stratejik olmalı ve çok iyi planlanmalı! Üretilen içerikler özgün olduğu kadar süreklilik sağlamalı ve içerik markadan çok kullanıcı odaklı olmalıdır. Kısacası: "doğru içerik", "bulunabilirlik" ve "hızlı erişim" içerik pazarlaması stratejisinin olmazsa olmazlarındandır.

Hızlı Erişim

Web siteniz, blogunuz ya da mobil uygulamanız teknik açıdan sağlam olup iyi ve kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunmalıdır. Kullanıcıların istedikleri konuya hızlı ulaşabilmeleri için doğru yol haritaları oluşturulmalı. Bir kitap satıcısı, arama motoruna “kitap” yazıldığında en üst sıralarda yer almayı ister. Tüm markalar alanlarında en bilinen, güvenilen ve tercih edilen marka olmak isterler. Bunu gerçekleştirmek de içerik pazarlaması ile mümkündür. Doğru içerik, doğru kullanıcı deneyimi sağlar. Olumlu kullanıcı deneyimi de olumlu referansı beraberinde getirerek, daha fazla müşterinin markayı tercih etmesine ön ayak olur.

Bulunabilirlik

Doğru içerik pazarlaması bulunabilir olmalıdır. Hedef kitlenizi ilgilendiren, ilgi çekici ve kaliteli içerik üretebilirsiniz; ancak içeriğiniz kullanıcılar tarafından görülmeyebilir. Bulunabilir olmanız için içeriğinizin SEO kurallarıyla üretilmiş olması gerekir. SEO stratejinizi sürekli denetleyip geliştirerek en yüksek bulunabilirliği elde etmelisiniz.

Doğru İçerik

İçerikleriniz dikkat çekici, marka benliğinizle bağdaşan, ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olmalıdır. Başarılı içerik pazarlaması "doğru içerik" ve kapsamlı bir içerik planıyla yapılır. İçerik planı devamlı genişleyen ve sürekli yapıda olmalıdır. Böylece müşteriler tarafından tercih edilmekle kalmaz, onlarda marka sadakati oluşturabilirsiniz.

01

Araştırma

Kullanıcılara aracı olmadan kısa zamanda ulaşmanın avantajı her an dezavantaja dönüşebilir. Potansiyel hedef kitlenin hoşuna gideceği düşünülen içerik beğenilmeyebilir. İçerik pazarlaması için öncelikle hedef kitle analizi yaparak potansiyel kullanıcıların kim olduğu öğrenilmeli. Ayrıca rakiplerin ve mevcut pazarın durumu da göz önüne alınarak detaylı veri toplanmalıdır.

02

Strateji Geliştirme

Toplanan veriler neticesinde hedef kullanıcılara nasıl ulaşılacağı (sosyal medya, e-bülten, blog, video vs.) nasıl bir içerik üretileceği, marka dili ve tavrı belirlenmeli, tüm veriler belirli bir periyoda göre şekillendirilmelidir. Marka ya da işletmeler rastgele kullanıcı bulmak yerine, zaten kendi ürün veya hizmetlerine ihtiyaç duyan potansiyel hedef kitleye ulaşır. Bu nedenle müşteri, ihtiyaçlarının çok iyi tespit edilebilmesi gerekir.

03

Üretim

Yapılan araştırma ve geliştirilen strateji neticesinde organik içerik kullanıcı ile buluşturulmalıdır. Alınan geri dönüşler mutlaka raporlanıp stratejide değişikliklere gitmekten korkulmamalıdır. Doğru pazarlama stratejisi uygulayan bir marka; çığ etkisi ile zamanla en çok tercih edilen marka olabilir. Bugün teknoloji sayesinde potansiyel hedef kitleye, eskiye oranla çok daha kısa sürede ulaşılabilir.

Bize Ulaşın
Buradan bize ulaşabilirsiniz.
✓ Geçerli