Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
Dönüşüm Optimizasyonu
Dönüşüm Optimizasyonu
Web Analitik & Dönüşüm Optimizasyonu

Dönüşüm Optimizasyonu

Dönüşüm optimizasyonu ve web analitik, sitenize emek ve para harcayarak getirdiğiniz trafiği, sitenizde sizin istediğiniz aksiyonları almaya yönlendirerek en verimli şekilde değerlendirmeyi sağlar.

Gratis
Enterprise
yataş
Sportive
OtoSOR
Tümünü Göster
Web Analitik Nedir?

Web Analitik Nedir?

Websitenizi büyütmek için yapmanız gerektiğini düşündüğünüz her şeyi aynı zamanda ölçmeniz de gerekir.

Bütün işletmeler başarılı olup olmadıklarını görmek, işi büyütmek için neler yapılması gerektiği bulabilmek için sitelerinin performansını ölçmek, kendi iş modelleri için en önemli KPI'ların takibi yapmak zorunda. Ancak çoğu firmada bu konuda ciddi bir bilinç eksikliği var ve Türkiye'deki sitelerin ezici bir çoğunluğu kararlarını "hislerine" göre veriyor. Sizin de siteniz için doğru kararlar verebilmeniz için içinize doğan şeyleri bir kenara bırakarak kullanıcılarınızı anlamanız ve verilere göre hareket etmeniz gerekiyor. Web analitik de burada devreye giriyor.

Web analitik, sitenizdeki veya uygulamanızdaki kullanıcı davranışlarını daha iyi anlamak için yapılan veri ölçümleme ve analiz işlemlerinin tamamıdır. Google Analytics, Yandex Metrica, Amplitude, Mixpanel, Facebook Analytics gibi analitik platformları web sitesi veya uygulamanıza kaç ziyaretçi geldiği, bunların kaç kez geri geldiği, kaç sayfa gezdiği, ne kadar kaldığı, hangi hedefleri gerçekleştirdiği gibi kullanıcı eylemlerini ve davranışlarını ölçer ve kaydeder. Sempeak ise hem halihazırda toplanan bu verilerin raporlama ve yorumlaması, hem de toplanan verilerin zenginleştirilmesi konusundaki tecrübesiyle bu konudaki gereksinimlerinizi karşılayabilir.

Analitik Danışmanlığı

Analitik Danışmanlığı

Kullanıcı davranışlarından sizin için anlamlı sonuçlar çıkarmak çok aşamalı bir iştir. Çoğu sitenin ciddi bir veri toplama eksikliği olduğundan ziyaretçilerinize dair fikirleriniz de her zaman eksik, kararlarınız da her zaman bu eksik bilgiye dayanıyor olacaktır.

O yüzden Sempeak,
-gerekli tetkikleri yaparak analiz aşamasından önce KPI'larını göz önünde bulundurarak siteniz için bir ölçüm altyapısı çıkarır,
-bu doğrultuda etiket yönetiminden zamanlanmış veri içe aktarımasına kadar gerekli teknik implementasyonları yapar,
-sorularınıza cevap verebilecek, hedeflerinizi takip etmenizi sağlayacak periyodik ve ad-hoc raporlar çıkarak işinizin güncel durumuna hakim olmanızı sağlar,
-toplanan verileri inceleyerek çıkardığı içgörülerle size yardımcı olur,
-implementasyonların sağlığını kontrol altında tutarak veri kirlenmesini önler,
-kampanya etiketlemesi, segmentasyon gibi konularda ve Google Analytics ile ilgili her türlü sorunuzda size yardımcı olur.

Dönüşüm Optimizasyonu (CRO)

Dönüşüm Optimizasyonu (CRO)

Dönüşüm optimizasyonu, ziyaretçilerinizi sizin istediğiniz aksiyonları almaya yönlendirerek, iş hedeflerinizin gerçekleşme oranlarını analiz ve testler yöntemiyle arttırmayı hedefleyen çalışmalar bütünüdür.

Sitenize yapacağınız hangi değişikliklerin nasıl etkiler yaratacağını önceden bilebilmek veya kendi hislerimize göre sitede denenmemiş değişiklikler yapmak bilimsel metoda uygun değildir. Sempeak, dönüşüm optimizasyonu hizmetinde sitede toplanan verileri analiz ederek çeşitli test senaryoları yaratır. Bu test senaryoları daha sonra potansiyel etki, uygulama kolaylığı ve önem derecesi gibi faktörlere göre değerlendirilerek sıralamaya sokulur. Daha sonra kontrollü testler geliştirilerek yayına alınır ve trafik kaynağı, mevsimsellik, kampanya değişiklikleri gibi faktörlerden arındırılmış şekilde, salt yapılan değişikliğin etkisi görülür. Test sonunda çıkan sonuçlar analiz edilir ve elde edilen pozitif sonuçların sitede kalıcı hale getirilmesi için raporlanır.

Her testte, test edilen varyasyonun beklenen etkiyi yaratmama ihtimali vardır ancak bu kesinlikle çalışmanın başarısız olduğu anlamına gelmez. Test sonuçları analiz edilirken bu çıktılar sonraki testler için önemli veriler haline gelir ve sonraki testlerde olumlu sonuçlar alma yüzdesini arttırır.

01

Veri Ölçümleme Altyapısı

Veri Ölçümleme Altyapısı: Sitenizde hangi verilerin toplanacağının belirlenmesi için hedef ve KPI'larınızı boyut ve metriklere çeviren bir döküman hazırlanır. Bu adımda sizin iş modelinize göre özelleştirilmiş bir web analitik çerçevesi çizilir ve belirlenen verilerin toplanabilmesi için gerekli implementasyonlar yapılır.

Kullandığımız Araçlar
02

Analizler ve İçgörüler

Analizler ve İçgörüler:Daha sonra toplanan veriler analiz edilerek iş kararlarınıza yardımcı olacak, reklam performansınızı arttıracak, hipotezler geliştirilmesinde kullanılacak çıkarımlar yapılır. Yapılan kurulumlardan gelen kantitatif veriler kullanılabileceği gibi, site-içi anket ve kullanılabilirlik testlerinden de faydalanılabilir. Yapılan analizler temel e-ticaret hunisi analizinden, form alanı analizlerine kadar uzanabilir.

Kullandığımız Araçlar
03

Test ve Hipotez Geliştirme

Test ve Hipotez Geliştirme: Yapılan analizler ve uzmanlarımızın tecrübesinden gelen çıkarımları harmanlanarak site için potansiyel test senaryoları yaratılır. Ardından test çerçevemize göre puanladığımız bu testler önceliklendirilerek bir yol haritası çıkarılır. Böylece etkisi yüksek olabilecek, uygulaması kolay ve gelecekteki yol haritamızı da öncelikli testlere göre yeniden şekillendirebildiğimiz bir sistemimiz olur.

Kullandığımız Araçlar
04

Testler

Testler: Testler, optimizasyon platformlarında hazırlanmaya başlanır ve hedeflenen koşullarda doğru çalıştığından emin olmak için bir kalite kontrol sürecine tabi tutulur. Testin yayını süresince de ters gidebilecek şeylere karşı testler yakından takip edilir. Test geliştirme aşamasında temel düzey testler doğrudan platform üzerinde bizim tarafımızdan yapılır. Ancak daha kompleks geliştirme isteyen testlerde sizin yazılım ekibinizle yakın işbirliği halinde çalışarak bu varyasyon, optimizasyon platformuna uygulanır.

Kullandığımız Araçlar
05

Raporlama ve Analiz

Raporlama ve Analiz: Test hizmeti olsun veya olmasın, yapılan analizler sonucunda sizin işletmenizin hedeflerine uygun, ihtiyaçlarınızı karşılayan raporlar oluşturulur. Test sonuçları da aynı şekilde farklı segmentlere göre detaylı şekilde analiz edilerek raporlanır ve bu sayede sonraki testlerde girdi olarak kullanılır.

Bize Ulaşın
Buradan bize ulaşabilirsiniz.
✓ Geçerli