Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO
(Arama Motoru Optimizasyonu)

Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile amaç web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısının artırılmasıdır. Bu da web sitelerinin arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilmesi ile mümkün olur. Kapsamlı bir SEO çalışması tüm bu arama motoru kriterlerini, sitenin genel görünümünü ve içeriğini dikkate alarak yapılır.

Gratis
Koçtaş
Enterprise
yataş
Btc Türk
Tümünü Göster
SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

SEO nedir sorusunun cevabı, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. İnternet üzerinden bilgi ve ürün aramak için kullanılan arama motorları, bu özellikleri ile web platformlarının en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynaklarıdır. Arama sonuçlarında müşterilerin büyük bir çoğunlukla ilk sayfalardaki siteleri ziyaret etmeleri, zamanla bu sektörün oluşmasını ve önem kazanmasını sağlamıştır.

SEO, ilgili anahtar kelimelerle arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak bu kelimelere ait arama trafiğinde en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefler. SEO çalışmaları ise bu bağlamda web sitelerini tüm yönleriyle arama motorlarına uyumlu hale getirerek ziyaretçilerine daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web platformu sunmayı amaçlar. Bu yönüyle SEO, web sitelerinin daha anlaşılır, kolay kullanıma sahip ve ziyaretçiye aradığı şeyi verebilecek seviyeye gelmesine de yardımcı olur. 

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

SEO Danışmanlığı ve SEO Hizmeti

Pek çok şirket, e-ticaret firması, blog veya web site sahibi SEO çalışması yapmaya çalışmakta veya profesyonel olarak bu hizmeti almaktadır. Eğer bir ürün veya hizmeti pazarlıyorsanız SEO sizin için olmazsa olmaz bir araçtır. Doğru bir SEO çalışması ile pazarladığınız ürün veya hizmeti potansiyel müşterisine daha hızlı ve doğru bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra pazarlama faaliyeti gütmeyen bir web sitesine sahip olsanız bile şirketinizin tanınırlığını, marka değerini profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti ile artırabilir ya da sitenizin ziyaret oranlarını yükseltebilirsiniz.

SEO çalışmaları genel olarak site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere ikiye ayrılır. Site içi SEO, web sitenizin tasarımı ve yazılımı yanında özellikle halihazırda sahip olduğu içerikler üzerinde yapılan kapsamlı çalışmaları kapsar. Site dışı SEO ise site dışından gelen linkler ve görsel materyaller, sosyal medya, forumlar ve bloglar gibi çeşitli kaynaklar üzerinden siteye ziyaretçi akışı sağlayarak sitenizin tanınmasını ve kalitesini artırmaya yönelik bir çalışmadır.

Öncelikle SEO Danışmanlığı hizmeti almak istediğiniz web sitesi çeşitli profesyonel araçlarla incelenir ve detaylı bir SEO raporu ortaya çıkartılır. Ardından pek çok kriter göz önünde bulundurularak bu rapor analiz edilir, siteniz üzerinde (site içi SEO) ve sitenizin dışındaki kaynaklar kullanılarak (site dışı SEO) ne gibi değişiklik, geliştirme ve düzenleme çalışmaları yapılacağı belirlenir. Tüm bu işlemler arama sonuçlarında sıralamada gözükmek istediğiniz kelime ve/veya kelime grupları baz alınarak yapılır. Sitenizin üzerinde de aynı işlemler yapıldığından arama motorlarının botları sitenizi daha sık taramaya, daha çok içeriğinizi arama sonuçlarında göstermeye ve zamanla sitenizi belirlenen kelime ve/veya kelime gruplarında üst sıralara taşımaya başlar.

On-Page SEO

On-Page SEO (“site içi SEO” veya “sayfa içi SEO”), web sitenizin kullanıcılar ve arama motoru botları için optimize edilerek arama motoru sıralamalarını iyileştirmeyi amaçlayan çalışmaların bütünüdür. On-Page SEO, web sitenizin dışında meydana gelen sinyalleri (örneğin; backlink) optimize eden Off-Page SEO’dan farklılık göstermektedir.

On-Page SEO, arama motoru botlarının web sitesinin tanımasına yardımcı olmakla beraber ve sayfa içeriğinizi anlayabilmesi için önemlidir.

On-Page SEO uygulamaları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Title etiketi,
 • Meta Description,
 • Heading Etiketleri,
 • Görsel Optimizasyonu ve Alt Etiketleri,
 • İçerik,
 • Anahtar Kelime Analizi
 • İç bağlantı optimizasyonu
 • URL Yapısı

On-Page SEO stratejilerini uygulayarak web sitenizin görünürlüğünü (SEO Visibility) ve trafiğini arttırabilirsiniz.

Teknik SEO

Sempeak olarak Teknik SEO çalışmalarına; web sitenizin mevcut durumu, yapısını inceleyerek ve tüm yapıyı analiz ederek başlıyoruz. Söz konusu çalışma, temelde arama motorlarında ürün ve hizmetlerinizle ilgili sayfaların sıralama durumlarına ilişkin değerlendirmeleri kapsıyor. Böylelikle uygulamaya geçirilecek teknik SEO maddeleri için yol haritası oluşturuluyor. Gerçekleştirilen tüm analizler site içi SEO ve site dışı SEO çalışmalarının temelini inşa ediyor.

SEO teknik maddeler arasında yer alan site içi SEO çalışmaları; web sitesinin kurulumunda kullanılan alt yapı sisteminden, sayfalarda yer alan metin, görsel ve sistem üzerindeki eklentilere kadar pek çok farklı unsurun ele alınıyor. Söz konusu analizin ardından ise; web sitesinin arama motorları açısından değerinin ölçülmesi gerçekleştiriliyor. Site haritası oluşturuluyor. Anahtar kelimeler belirleniyor. Metin ve görsellerin SEO uyumlulukları gözden geçiriliyor. Tüm bu teknik SEO maddeleri, sitenize yapılacak olan SEO çalışmasını belirliyor.

İçerik Optimizasyonu

Web sitesinde gerçekleştirilecek site içi SEO çalışmalarının planlanması aşamasında yardımcı olan profesyonel araçların bütünü içerik optimizasyonu araçları olarak tanımlanıyor. Söz konusu araçlar farklı özelliklere sahip: Site içerikleri hakkında konu önerileri, anahtar kelime önerileri, metinlerin analizi, kullanıcı arama analizleri, hedef kitle arama yoğunlukları, bölgesel arama analizleri gibi...

İçerik optimizasyonu çalışmalarının tamamı; daha isabetli şekilde SEO içerik hazırlanmasını, daha isabetli şekilde paylaşımlar yapılmasını ve sonuç itibariyle daha çok etkileşim almayı sağlar. Özetle daha çok nokta atışı ve hedef kitle odaklı içerikler oluşturmaya yardımcı olur. SEO’da içeriğin önemi yadsınamaz bir gerçektir ve içerik optimizasyonu da bu konuda SEO'nun sağ koludur. İçeriklerin SEO konusunda uzman metin yazarları tarafından hazırlanması, SEO için sıralanan teknik maddeler doğrultusunda oluşturulması, doğru zamanda doğru platformlarda paylaşılması da en az SEO analizleri kadar kadar önem taşır. Nitelikli ve SEO uyumlu içerikler sayesinde sahip olduğunuz ürün ve hizmetleri profesyonel biçimde ama kullanıcı odaklı olarak anlatma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Off-Page SEO

Teknik SEO maddeleri arasında yer alan Off-Page SEO (site dışı SEO) çalışmaları da aynı hassasiyet ve profesyonel bir yardımla gerçekleştirilmelidir. Web sitesinin sahip olduğu ana kategoriler ve çalışma alanları hakkında gerekli analizlerin yapılmasının ardından; web sitesine referans olabilecek farklı, güçlü ve kaliteli bağlantılara ihtiyaç duyulur.

Site dışı SEO konusunda en birincil etki tanıtım çalışmaları olarak da tanımlanan referans alma sistemidir. Site dışı SEO çalışmaları kapsamında web sitenize referanslar satın alabilirsiniz ancak bunun için satın alma işlemini gerçekleştireceğiniz web sitesinin analizini iyi yapmalı ve doğrudan işiniz ve alanınızla ilişkili, nitelikli ve yoğun trafiğe sahip sayfalar tercih etmelisiniz. Bu işlem için de yapılması gereken tüm çalışmalar SEO standartları içinde gerçekleşmeli, tekrar eden sayfalar, anlam bütünlüğü olmayan ya da işinizi tanımlamaktan yoksun metinlerle ya da paylaşımlarla yapılmamalıdır.

01

Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Anahtar kelime analizi: Sektöre göre uygun anahtar kelime analizi hedef kitleye uygun aranma hacmi yüksek kelimelere odaklanılarak yapılır. Belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda site içerikleri optimize edilir, URL yapıları güncellenir.

Rakip analizi: Sektördeki rakiplerinizi inceleyerek, belli bir dönem içerisinde organik trafiğinizde büyüme, organik trafiğin ciroya olumlu yansıması ve doğru anahtar kelimelerde arama sonuçlarındaki görünürlük hedeflenir.

Sektörel Analiz: Rakip analizi doğrultusunda sektörün rekabet oranı incelenir ve hedefler bu doğrultuda belirlenir.

Kullandığımız Araçlar
02

Kullanıcı Kazanımı

İçerik optimizasyonu: Hedef kitlenize uygun ve aranma hacimleri yüksek anahtar kelimeleri içeren ziyaretçi dostu içerikler SEO‘ya uygun içerik olarak tanımlanabilir. Web sitesi içerikleri bu şekilde düzenlenir.

Mobil uyumluluk: Mobil uyumlu web siteleri, mobil uyumlu olmayan web sitelerine oranla daha üst sıralarda yer almaktadır. Bu doğrultuda web siteleri mobil uyumlu olacak şekilde düzenlenir.

Kullanıcı deneyimi: Kullanıcı deneyimi esas alınarak site içi etkileşim kontrolleri sağlanır.

Kullandığımız Araçlar
03

Davranış Ölçümleme

Düzenli kontroller: Yapılan düzenlemelerin yazılımsal bir sorun ya da güncelleme ile bozulması mümkündür. Bu yüzden proje düzenli aralıklarla sürekli kontrol edilir.

Veri kontrolleri: Açılış sayfaları, en çok ziyaret alan sayfalar, organik trafik artışları, yeni kullanıcı artış oranları gibi veriler aylık, yıllık gibi periyotlar için incelenirken; aylık ya da sezonluk karşılaştırmalı olarak da incelenir.

Kullanıcı analizleri: Site içi kullanıcı davranışları optimizasyonlar konusunda ipuçları verir. Bu yüzden optimizasyonlar kullanıcı analizleri doğrultusunda yapılır.

04

Dönüşüm

Organik trafik satışa nasıl yansır?

 • Diğer pazarlama faaliyetleri ile kolay entegre olması verimi ve dönüşümü arttırır.
 • Arama sonuçlarında üst sırada yer almak daha fazla müşterinin markayı tanımasını, güvenmesini ve markanın büyümesini sağlar.
 • Kullanıcının asıl odaklandığı ürünleri ön plana çıkartarak dönüşümün arttırılması hedeflenir.
SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha iyi pozisyona gelmesi için yapılan çalışmaların bütünüdür. Yapılacak SEO çalışmaları ile web sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılması ve buna paralel olarak arama sonuç sayfası (SERP) pozisyonunun iyileşmesi hedeflenmektedir.
SEO'nun açılımı: Search Engine Optimization. Türkçeye, Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevrilmektedir.
SEO’ya uygun düzenlenmiş bir web sitesi, diğer sitelerin arasından sıyrılarak arama sonuçlarında görünürlüğünü, buna bağlı olarak trafiğini artıracaktır. SEO çalışması daha doğal ve kalıcı bir çözüm olduğundan site sahipleri tarafından tercih edilmektedir.
SEO ve SEM hizmetlerini karşılaştıran kullanıcıların sık sık sorduğu sorulardan biri de "Neden SEO Hizmeti Almalıyım?" sorusudur. SEO, reklam çalışmalarıyla kıyaslandığında etkilerini çok daha uzun vadeli süreçte görüntüleyebileceğiniz bir çalışmadır. Ancak bu SEO'nun reklam çalışmalarından daha az önemli olduğu anlamına gelmez. Kapsamlı bir SEO çalışması ile uzun vadede reklam gideri olmaksızın sektörünüzün en çok aranan sorgularında üst sıralarda olabilir ve ayrıca içerik pazarlaması gibi kanallarla hedeflediğiniz kitleyle mümkün olan her sıcak noktada etkileşime geçebilirsiniz. Tüm bu hususları göz önünde bulundurarsanız; SEO'yu markanıza yapacağınız bir yatırım olarak dahi konumlandırabilirsiniz.
Organik arama trafiği, herhangi bir reklam ya da sponsor ücreti ödemeden doğal bir şekilde arama motoru sonuçlarından web sitenize gelen oturumları ifade eder.
SEO, internet sitenizin arama motoru sonuç sayfasında daha yüksek sıralamalar elde etmesi için gerçekleştirilen çalışmalar bütünüdür ve Sempeak'in SEO hizmeti de rakip analizinden sektör analizine, site içi SEO optimizasyondan teknik optimizasyona kadar pek çok maddeyi içerisinde barındırır.
SEO hizmetinde fiyatlandırma pek çok farklı hususa göre değişiklik gösterir. Projenin ihtiyaçları, teknik durumu, büyüklüğü, hedefleri ve tüm bunları sağlamak için gereken danışman & saat hesabı SEO fiyatlarını belirleyen temel etkenlerdendir.
SEO danışmanlığı düzenli olarak alınması gereken bir hizmettir. Rakiplere ve sitenizin durumuna göre süreç içerisinde farklı SEO stratejileri oluşturulmalıdır.
Hiçbir kişi veya kuruluş Google organik arama sonuçlarında sıralama garantisi veremez.
Sempeak'te kullanılan SEO araçları, sağladığımız SEO hizmetlerinde ihtiyaç duyulan konular ile doğrudan bağlantılıdır. Bu araçların kullanım alanları rakip ve sektör analizi, teknik optimizasyon, içerik optimizasyonu ve raporlama olarak dörde ayrılabilir. Sıklıkla kullandığımız SEO araçları şunlardır: ScreamingFrog, Ahrefs, Semrush, SimilarWeb, Oncrawl, Deepcrawl, AWR, JetOctopus vs.
On Page (Site İçi) ve Off Page (Site Dışı) olmak üzere iki şekilde yapılır. On Page SEO: Web sitesindeki bütün sayfaların optimize edilerek arama motorları ve kullanıcılar için kullanışlı bir hale getirilmesidir. Off Page SEO: Referanslar, sosyal medya çalışmaları, tavsiyeler ile sitenizin hem kullanıcı hem de bot’lar için bilinirliği artıran çalışmalardır.
SEO üzerine bilgi birikimi ve deneyimi olan çeşitli eğitim ve sertifika programlarıyla kendini geliştiren kişiler SEO uzmanı olmaktadır. Dijital pazarlama hakkında bilgi sahibi olması, yazılım dünyasını takip etmesi ve merak duyması, Webmaster niteliklerine sahip olması, araştırmacı ve öğrenmeye açık olması SEO uzmanlarının yetkinliğini arttıran etkenlerdendir.
SEO Danışmanlığı, internet sitelerini arama motorlarının yönergelerine uygun hale getirerek ilgili internet sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü, sıralamalarını ve performansını iyileştirmeyi hedefleyen bir çalışmadır. SEO Danışmanlığı hizmetinde temel hedef; ilgili internet sitesinin hedeflediği kitlenin gerçekleştirdiği sorgularda, siteye ait URL'lerin SERP 'te (Arama Motoru Sonuç Sayfası) daha yüksek sıralarda yer almasıdır.
SEO danışmanlarının görev tanımı oldukça geniştir. Her ne kadar projeden projeye (Proje gereksinimlerine ve sözleşme hususlarına bağlı olarak) değişiklik gösterse de içerik stratejisi kurgulamaktan teknik optimizasyona, site dışı SEO çalışmalarından rakip analizine kadar pek çok husus, SEO danışmanlarının görev tanımında kendine yer bulur.
Arama motorlarındaki sıralamalarını yükseltmek, daha fazla görünürlük almak, web sitesine gelen ziyaretçilerin alaka düzeyini yükseltmektir. Ziyaretçilerin ilgi-alaka düzeyleri, ortalama ziyaretçiden daha yüksekse, sitenizde işlem yapma ve dönüşüm sayınızı artırma olasılıkları artar.
SEO uyumlu içerik yazmak için öncelikle anahtar kelime analizi tamamlanmalı ve rekabete uygun içerik uzunluğu belirlenmelidir. Ardından ilgili içerik, kullanıcıya faydalı bilgi sağlayacak konu başlıkları üzerinden üretilmelidir. Kaliteli ve özgün yani katma değeri yüksek olan içerik; SEO ve dolayısıyla kullanıcılar için en iyi içerik olarak nitelendirilebilir.
Teknik SEO, arama motoru botlarının sayfaları keşfetmesini, içeriğini tarayabilmesini ve dizine ekleyebilmesini mümkün kılan optimizasyonların tümüne verilen isimdir. Mobil uyumluluk, site hızı, crawl budget, yapısal veri işaretlemeleri, robots.txt direktifleri vb. konular Teknik SEO kapsamına girmektedir.
İnternet sitelerinin arama motorları tarafından belirlenen yönergelere uygun olarak optimize edilmesine On-Page SEO (Site İçi SEO) adı verilir. Söz konusu site içi SEO optimizasyonu olduğunda hem kullanıcıların hem de arama motoru robotlarının deneyimi göz önünde bulundurulur.
Sosyal medya çalışmaları, tavsiyeler ile sitenizin hem kullanıcı hem de bot’lar için bilinirliği artıran çalışmalardır. Söz konusu site dışı (Off-Page) SEO optimizasyonu olduğunda hem kullanıcıların hem de arama motoru robotlarının ilgili sayfayı daha iyi anlamlandırmasına yardımcı olur.
Kullanıcı alışkanlıkları ve davranışları, neredeyse her zaman arama motorlarının bir sayfayı değerlendirirken göz önünde bulundurduğu sinyallerden olmuştur. Geçmişten bu güne gerçekleşen pek çok güncellemeyle "Kullanıcı Deneyimi" olgusu daha da öne çıkarılmış ve resmen bir sıralama kriteri haline gelmiştir. Kullanıcıların bir internet sitesi içerisinde geçirdiği süre her ne kadar kullanıcıya sunulan içerik, ürün ya da hizmetin kalitesi ile bağlantılı olsa da kullanıcıların site içi dolaşımdaki deneyimi de bu süreyi doğrudan etkileyecektir. UX tasarımı tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Kullanıcı satın almak istediği ürünü tek tıkla satın alabilmeli, aradığı içeriği efor sarf etmeden bulabilmeli ve hatta ilgili içeriği tükettikten sonra okumak isteyebileceği bir içeriği bir öneri olarak görebilmelidir. Kullanıcı satın almak istediği bir ürünü sepete ekleyemediği ya da aradığı kategoriye giden bağlantıyı keşfedemediği taktirde muhtemelen tek bir tıklamayla SERP'e geri dönmeyi tercih edecektir. Sonuç olarak; ne kadar mükemmel bir SEO stratejisine sahip olursanız olun, kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurmadığınız sürece başarılı olmanız pek de mümkün olmayacaktır.
SEO, organik arama sonuçlarından iyi bir konum ve dolayısıyla trafik almayı hedefler. SEM (Search Engine Marketing) ise hem organik hem de ücretli aramalardan pay almayı hedeflemektedir. Dolayısıyla SEM, SEO kavramına göre daha kapsayıcı bir kavramdır. SEO ve PPC (pay-per-click), SEM’in birer alt kümesi olarak kabul edilebilir.
Başarı Hikayeleri
Bize Ulaşın
Buradan bize ulaşabilirsiniz.
✓ Geçerli