Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Seo Sözlük
Seo Sözlük

Seo Sözlük

HTTP Status Code

 

HTTP Status Code:

 

 301 redirect : Genellikle bir web sitesinin URL'i değiştirildiğinde o linke ait tüm link juice ve değerlerin değer kaybetmeden taşınabilmesi için yapılan kalıcı yönlendirmedir.

 

302 redirect : Geçici yönlendirme anlamına gelen 302 yönlendirmesi genellikle site bakıma alındığında verilen yanıt kodlarındandır. Aynı sayfa bir süre sonra tekrar açılacaktır. 302 yönlendirmesi ile link juice geçişi yeni sayfaya sağlanamaz.

 

307 redirect : Geçici olarak yönlendirme için kullanılan 307 redirect; bir kaynağın ya da sayfanın kalıcı değil; geçici olarak başka bir kaynağa yönlendirilmesidir. 302 redirectten faklı olarak; 302 geçici olarak taşındı mesajı verirken; 307 geçici olarak yeniden gönder mesajı iletir.

 

400:  400 Kötü İstek hatası, sunucuya gönderilen isteğin yanlış olduğunu ve sunucunun anlayamadığını belirten bir HTTP durum kodudur.

 

401 Unauthorized : İsteğin, hedef kaynak için geçerli kimlik doğrulama bilgileri bulunmadığından uygulanmadığını belirtir.

 

403 forbidden : İstemci, isteği aynı kimlik bilgileriyle tekrarlamamalıdır. İstemci, isteği yeni veya farklı kimlik bilgileriyle tekrarlayabilir. Sunucu isteğin yerine getirilmediğini açıklamak istiyorsa, reddin nedenini istemciye açıklamalıdır. Sunucu bu bilgiyi istemciye sunmak istemezse, 403 yerine 404 durum kodu kullanabilir.

 

404 not found : Bir kullanıcının web sitesinde olmayan bir sayfaya ulaşmaya çalıştığında görüntülenen ve 404 hata kodu veren sayfalara 404 hata sayfaları denir. 404 hata sayfaları mutlaka 404 hata kodu döndürmelidir böylelikle sitenizde çalışmayan sayfaları tespit edebilirsiniz ve arama botları sitenizde bulunan hata sayfalarını taramak ile vakit kaybetmez ve özgün sayfalarınızı kolaylıkla keşfedebilir.

 

500 server error : 500 Sunucu Hatası sunucunun, isteği yerine getirmesini engelleyen bir durumla karşılaştığını belirtir. Daha uygun bir mesaj bulunamadında verilen genel bir hata mesajıdır.


503 Service Unavailable : Sunucunun aşırı yüklenmesi veya bakımı nedeniyle isteği yerine getiremediğini belirtir. 503 durum kodu aynı zamanda arama motorlarının kısa bir süre sonra tekrar geri gelmesini belirtir çünkü sayfa veya site yalnızca kısa bir süre için kapalı kalacaktır

A

Anchor text: İçeriğin içinde yer alan bir kelime veya kelime öbeğinden verilen tıklabilir bağlantılara anchor text denir.

AMP: Açılımı Accelerated Mobile Pages olan AMP, Google yönergelerine göre doğrulanmış sayfaların Google ön belleğine alınması ile mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan bir kodlama yöntemidir.

ASO: APP Store Optimization kısaca ASO; mobil uygulamaların optimize edilmesini kapsayan ve uygulamanın uygulama mağazalarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmaların tümünü kapsar.

Average Visit Duration: Average visit duration yani oratalama ziyaret süresi, bir web sitesi ziyaretçilerinin oturumlarında geçirdikleri ortalama süreyi gösteren veridir.

 

Durchschnittliche Besuchsdauer: Die durchschnittliche Besuchsdauer sind die Daten, die
Website-Besucher in ihren Sitzungen verbringen.

 

B

B2B : ''Business To Business" yani işletmeden işletmeye (b2b) bir işletmenin diğeriyle ticari işlem yaptığı bir durumdur. Firmalar arası yapılan ticaret, pazarlama ve satış çalışmalarını kapsar.


B2C: “Business To Customer” yani işletmeden müşteriye (b2c) bir işletmenin doğrudan müşteriye ticari işlem yaptığı bir durumdur. Son yıllarda en çok kullanılan e-ticaret yöntemidir diyebiliriz. B2C modelindeki işletmeler ürün ya da hizmetlerini sitelerinde sunarak müşterilere doğrudan satış yapmaktadırlar.


Bounce rate: Bounce rate; diğer adıyla hemen çıkma oranı; web sitesi ziyaretçilerinin ulaştıkları sayfadan bir başka sayfaya geçmeden siteden ayrılma yüzdesini veren bir metriktir. Hemen çıkma oranlarının yüksek olması ziyaretçilerin siteye geldiklerinde bir başka sayfaa geçmeden ve sitede yeterli zamanı geçirmeden siteden çıktıklarını gösterir.

C

Call to aciton: Call to action; özellikle içerik alanında kullanılan bir terimdir. Bu terim ziyaretçileri harekete geçirici ve satın almaya teşvik edici cümle yapıları için kullanılır.

Canonical: Benzer içerikli sayfalarımız veya oluşturmak zorunda kaldığımız (parametre, mobil vb.) sayfalarımızı tek bir url olarak değerlendirilmesini sağlamak amacıyla temsil edilen url'i standart sayfa olarak belirtilmesidir.

Cloaking: Gerçek kullanıcılar için farklı, google botları için farklı sayfalar hazırlanmasıdır. Kullanıcılar bu sayfalara girdiklerinde hem içerik hem görsel olarak farklılıklar görür. Google gözünde ise anti seo yapılarak veya normalde olmayan içerik girilerek farklı kelimelerden de ziyaretçi gelmesi hedeflenmiştir.

Content: Content içeriktir. Site içerisinde bulunan tüm metinler content olarak tanımlanır.