Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Local (Yerel) SEO
Local (Yerel) SEO

Local (Yerel) SEO

Teknolojinin hız kesmeyen gelişimi birçok şey gibi işletmeleri de değişime mecbur bıraktı. Artık merkezi konumda bulunan bir dükkan ve içinde bulunan birbirinden çeşitli ürünler, işletmenizi büyütmek için pek de yeterli değil. Dijital dünyanın beraberinde getirdiği e-ticaret sayesinde, birçok marka sanal dünyada milyonlarca müşteriyle buluşabiliyor. Siz de bu büyük pazardan pay almak istiyorsanız, işletmeniz için gereken dijital dönüşümü çok geçmeden tamamlamalısınız. Peki bunu nasıl başaracaksınız? İşte tam burada karşınıza çıkacak olan sihirli kelime “SEO” ile!

Bulunduğunuz Çevrenin Lideri Olmak İçin: Yerel SEO Şart!

SEO işletmenizi sanal alemdeki milyonlarca potansiyel müşteriyle tanıştırmanın en verimli yolu. SEO, “Search Engine Optimization” ifadesinin kısaltması olup "Arama Motoru Optimizasyonu" manasına gelir. SEO ile markanızın internet sitesini ve ürünlerinizi, her yıl milyonlarca kişinin kullandığı Google aramalarında üst sıralara taşıyıp kendinize yeni müşteriler edinebilirsiniz. Google gibi tüm arama motorlarında markanızla ve ürünlerinizle alakalı, en doğru anahtar kelimeleri bulup bunlara yönelik üreteceğiniz içeriklerle ilk sıralara çıkararak satışlarınızı artırmanız mümkün. Eğer lokal bir işletmeyseniz ve kendi bölgenizde bilinirliğinizi artırmak istiyorsanız, bunun yolu ise Local SEO olarak da bilinen "Yerel SEO"dan geçer.

Yerel SEO, isminden de anlaşılacağı gibi arama motorlarında yapılan bölgesel aramalarda üst sıralara yükselmek için gerçekleştirilen optimizasyon çalışmasıdır. Yerel SEO, genel SEO çalışmalarına benzer şekilde yapılsa da bazı farklılıklar içerir. Bu farklardan en önemlisi, yaptığınız çalışmanın önceliğinin hedeflediğiniz lokasyon olması. Bu çalışmayı gerçekleştirirken potansiyel müşterilerinizin bulunduğu mahalle, semt ya da şehirleri iyi analiz etmeniz şart. Kullanıcıların yaptığı bölgesel aramalarda sonuçların çok hızlı değişmesi de yerel SEO üzerine yapılan çalışmada ne kadar titiz olunması gerektiğini ortaya koymakta. Örnek verecek olursak, evini ilaçlatmak isteyen bir kullanıcı hayal edelim. Bu kişi, arama motorunda konuyla ilgili aramayı yaptığında karşısında çıkacak ilk sonuçlar, yaşadığı lokasyonda hizmet veren ilaçlama şirketleri olacaktır. Bu noktada başarılı bir yerel SEO çalışması ile arama motoruna verdiği hizmetle alakalı en doyurucu ve güncel bilgileri aktaran marka, müşterinin kendisini tercih etmesini sağlar.

Yerel SEO İle Üst Sıralara Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

İşletmeniz için yapacağınız yerel SEO çalışmanızda lokasyon ve hedef müşteri kitlesi konusundaki analizleri tamamladıktan sonra dikkat etmeniz gereken en önemli konu Google My Business düzenlemeleri… Bu bölümde oluşturacağınız profil, sanal dünyada markanız için hayati bir önem taşır. Google İşletmem düzenlemeleri yaparken göz önünde bulundurulması gereken unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

Doğru anahtar kelimeleri içeren bir marka tanıtım içeriği yazın.
- İşletmenizin ait olduğu kategorileri titizlikle belirleyin.
- Fotoğraf noktasında yüksek çözünürlüklü, işletmenizi en iyi anlatan kareleri seçin.
- Telefon numarası ve iş adresiniz gibi iletişim bilgilerini eksiksiz girin.
- Müşterilerinizin yorum ve puanlamalarına dikkat edin ve her hizmetten sonra bu yönde bir geri dönüş almak için teşvik edin.
Yerel SEO konusunda bir diğer önemli konu başlığı ise internet sitenizin içeriği. Burada markanızın ürünleri ya da verdiği hizmetlerle ilgili doğru anahtar kelimelerle üretilen içeriklerin yanı sıra iletişim bilgilerinizin eksiksiz olması büyük önem taşır. Yerel SEO için üreteceğiniz içeriklerde şu maddeleri es geçmemeniz oldukça mühim:
- Title yazarken sayfanıza bulunduğunuz şehir ya da bölgeyle ilgili kesinlikle bir anahtar kelime ekleyin.
- H1 etiketlerinde yine bulunduğunuz lokasyona dair bir kelime yazın.
- İnternet sitesi adresinizde eğer mümkünse bulunduğunuz lokasyonla alakalı bir kelimenin olmasını tercih edin. (Örnek: nigdeilaclama.com)
- Sitenize eklediğiniz içeriklerde bulunduğunuz bölge ile ilgili anahtar kelimeler olmasına özen gösterin.
- Sitenizde kullandığınız fotoğrafların etiketlerine yine bölgesel anahtar kelimeleri yazmayı unutmayın.
- Google Haritalar servisi ile oluşturacağınız konum verileri de yapılan aramalarda işletmenizin potansiyel müşterileriniz tarafından fark edilmesini kolaylaştıracaktır.

Genel SEO’da olduğu gibi yerel SEO çalışmasında da backlink faktörünü kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Size göre yüksek trafiği olan internet sitelerinden alacağınız backlink’lerle Google puanınızı yükseltip üst sıralara kolayca tırmanmanız mümkün.

Local SEO çalışması yaparken müşterilerinizden geri dönüş alma konusunu da es geçmemelisiniz. Sattığınız ürünlerden ya da verdiğiniz hizmetlerden sonra müşterilerinizin sizi işletme profiliniz üzerinden puanlaması yerel SEO için oldukça önem taşır. Sadece Google My Business üzerinden değil, Facebook gibi sosyal medya mecralarından alacağınız olumlu geri dönüşler, sizin SEO puanlamanıza katkı sağlayıp, rakiplerinize göre prestijinizi artırır.
Markanızı yerel SEO hizmeti ile bulunduğu lokasyonun lideri yapmak ve karınızı artırmak için Sempeak’te en uygun seçenekler sizleri bekliyor. 2011 yılından bu yana dijital performans artırımı konusunda birçok markaya başarıyla hizmet veren Sempeak, işletmeniz için web üzerindeki en etkili çözümleri sizlerle buluşturur.

Paylaş