Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Adwords Alışveriş Kampanyalarına Yenilikler Geliyor
Adwords Alışveriş Kampanyalarına Yenilikler Geliyor

Adwords alışveriş kampanyalarına Adwords arayüzünde, Merchant Center feed’leri üzerinde ve Adwords rapor düzenleyicide olmak üzere üç yenilik geldi.

Artık alışveriş kampanyalarında ürün durumu (product status) ve etkili maks. TBM (effective max. CPC) sütunlarıyla kampanyalarınızın performansını daha rahat takip edebileceksiniz. Ürün durumu çeşitleri “onaylanmadı”, “etkin değil”, “hizmet vermeye hazır” ve “hizmet vermeye hazır değil” şeklinde. Bu durumlar ürününüzün Merchant Center’daki onay durumlarını Adwords alışveriş kampanyaları ekranına taşıyor ve daha kolay bir takip sağlıyor.

Öte yandan ürün grupları (product groups) sekmesinde de yenilikler var. Yeni sütunların üzerinden tek tek geçersek:

Gönderilen ürünler: Adwords hesabınıza bağlı olan Merchant Center hesabınızda bulunan toplam ürün sayısı

Onaylı ürünler: Google tarafından onaylanan ürün sayısı

Etkin ürünler: Onaylanmış ve teklif vermiş olduğunuz ürün sayısı

% oranında ürün onaylandı: Gönderilen ürünlerden onaylananların oranı

% oranında ürün etkin: Hem onaylanmış hem teklif vermiş olduğunuz ürün oranı

% oranında ürün hizmet vermeye hazır: Açık arttırmaya girebilen ürülerin oranı şeklinde.

Adwords alışveriş kampanyalarına eklenen yeni sütunların arayüzde görünümü.

Ürün onay durumlarının sayılarıyla beraber Adwords üzerinde güncel olarak gösterilmesi sayesinde ürün performanslarındaki değişiklikleri çok daha kolay izleyebileceksiniz. Örneğin normalde iyi performans gösteren bir ürününüzün neden aniden daha az geri dönüş getirmeye başladığını doğrudan görebilme imkanına sahibiz. Esasında Google’ın burada yaptığı Adwords performans verileriyle Merchant Center verilerini eşleştirip sizin için takibi çok daha rahat bir formatta vermek. Mesela bu değişikliği Adwords üzerinde test ederken hemen bir müşterimizin sitedeki ürünlerinin product type niteliklerini değiştirip haber vermediğini, o yüzden ürün listeleme reklamlarımızın (PLA) karman çorman olduğunu fark edip müdahale ettik. Zira normalde böyle bir durumu fark edebilmemiz için sadece Adwords’de PLA kampanyalarımızın performansını takip etmemiz yetmeyecek, sürekli Merchant Center’a da göz atarak feed’in sağlıklı olup olmadığını kontrol etmemiz gerekecekti.

Başka bir yenilik ise bir süredir yurtdışında Merchant Center hesaplarında aktif olan ancak Türkiye’deki hesaplara yakın dönemde gelen Feed Kuralları sekmesi. Bu sekme sayesinde Merchant Center’a yüklediğiniz feed’lerinizi modifiye ederek iyileştirebilir ve PLA ve dinamik yeniden pazarlama reklamlarınızın performanslarını arttırabilirsiniz. Feed’ler konusunda markalardan veya yazılımcılardan kaynaklanan birçok problemle karşılaşan yazılımcılar için hayat kolaylaştırıcı bir gelişme olduğu kesin.

Merchant Center arayüzüne yeni eklenen feed kuralları sekmesi.

Örneğin çocuk kıyafetleri satan fakat uzun süredir age_group özniteliğini ekletemediğiniz müşterinizin feed’indeki ürünlere kendiniz <g:age_group>kids</g:age_group> özelliklerini ekleyebilir, böylece reklamların daha alakalı aramalarda görünmesini sağlayabilirsiniz.

Merchant Center feed kuralları sekmesinden özellik ekleme.

Üstelik bunu yaparken ister feed’deki tüm ürünlere uygulayabilir isterseniz de bazı kuralları sağlaması şartıyla uygulanmasını isteyebilirsiniz. Yani diyelim ki müşteriniz sadece çocuk kıyafetleri değil de genel olarak tekstil ürünleri satan bir müşteri ve siz sadece çocuk kıyafetlerine <g:age_group>kids</g:age_group> özelliğini, yetişkin ürünlerine ise <g:age_group>adult</g:age_group> özelliğini eklemek istiyorsunuz. Mesela http://www.orneksite.com/cocuk/mavi-uzun-kollu-erkek-tisort-119 sitesinde ürünlerin linklerinde /cocuk/ kelimesi geçen ürünlerde feed’e age_group olarak kids ekle diyebilirsiniz. Aynı şekilde gender özniteliği de tekstil sitelerinde feed’i iyileştireebilecek başka bir etken olacaktır.

Merchant Center feed kuralları sekmesinde kural oluşturma ekranı.

Son olarak Adwords konuyla ilgili açıklamasında 5-6 ay kadar önce Adwords arayüzüne entegre edilen Rapor Düzenleyici’ye de sonunda alışveriş kampanyaları verilerinin eklendiğini, alışveriş kampanyaları raporlarının da artık burada oluşturulabileceğini belirtti. Böylece rapor oluşturmada da yeni bir kolaylık elde etmiş olacağız.

Adwords Rapor Düzenleyici'de alışveriş istatistikleri

Google’ın yurtdışında şu an aktif olan Merchant Center "Ürün Çeşidi Raporu"nu ülkemizde de yayına almasını da dört gözle bekliyoruz. O vakit geldiğinde de ayrıntıları öğrenmek için takipte kalın.

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar