Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Adwords Kampanyalarında Doğru Anahtar Kelime Seçimi
Adwords Kampanyalarında Doğru Anahtar Kelime Seçimi
İçindekiler

Yeni başlayan Google Adwords reklam verenlerin üzerine en çok düşündüğü konu, anahtar kelime ve reklam grubu seçimidir. Özellikle e-ticaret sitelerinde onlarca grup, yüzlerce ürün listelenirken reklam kurgusunun nasıl olması gerektiği basit ama ciddi bir problemdir. İyi kurgulanmayan reklam grupları karışmaya ve düzeltmeye çalıştıkça içinden çıkılamaz bir hal almaya başlar. Peki ama yeni başlayan reklam verenler, reklamlarını nasıl düzenlemelidir?

İlk olarak kampanya sayısını ve özelliklerini belirlemelisiniz. Kampanya sayısını arttırmak sizin farklı ayarlarda (Platform seçimi, il seçimi vs..) kampanya kullanma istediğinizden kaynaklanmaktadır. Gelişmiş kampanya ayarları ile bu ihtiyaç çok aza indirgenmiş durumdadır. Reklam grupların da ise açılış sayfalarını ve ürün kategorilerinizi göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Daha kaliteli reklamlar ve yüksek kalite skorları için doğru reklamı doğru açılış sayfasına yönlendirmeniz gerekmektedir. Ve son aşama olarak ta doğru reklamları tetikleyecek doğru anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Anahtar kelime seçimlerinde Google Adwords Kelime aracını kullanabilir, ubersuggest.org sitesinden fikir edinebilir veya ücretli anahtar kelime araçları kullanabilirsiniz. Google Adwords aracı size başlangıç aşamasında yeterli olacaktır. Ancak anahtar kelime eklerken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu da hangi anahtar kelimeleri eklememeniz gerektiğidir. Bazı anahtar kelimeler sizi gereksiz reklam gösterimine ve maliyete sürükler, reklamlarınızın verimi düşer, maliyetiniz artar. İlk hesap kurulumunda eklemek istemediğiniz anahtar kelimeleri negatif anahtar kelime listelerinize eklerseniz gereksiz maliyetin önüne geçebilirsiniz.

Adwords Kampanyalarında Doğru Anahtar Kelime Seçimi

Yazının başlığında da belirttiğim gibi en temel gibi gözüken anahtar kelime seçimi, yapı doğru kurgulanmamışsa çok büyük sorunlara yol açıyor. Örneğin sadece duvar saati satan bir e-ticaret sitesine sahipsiniz ve reklamlarınızı kurguladınız. En alt kademede “mavi duvar saatleri” olduğunu düşünelim. Anahtar kelime eklerken geniş eşleme kullanır ve mavi anahtar saatler diye anahtar kelime eklerseniz, pek çok farklı anahtar kelimede reklamlarınız gösterilir. Bu ve benzeri durumların önüne geçmek için anahtar kelime eşleme türlerini araştırmanızı tavsiye ederim.

Pek çok hesapta gördüğüm bir başka yanlışlıkta, zaman içerisinde performansı artan reklam gruplarına eklenilen anahtar kelimelerdir. Örneğim “mavi duvar saatleri” reklam grubunuzun satışları çok yüksek ve daha fazla satmasını istiyorsunuz. Daha fazla gösterim ve tıklama alması için reklam grubuna yeni anahtar kelimeler eklemeniz gerekmektedir. Eğer bu reklam grubuna “duvar saatleri” diye anahtar kelime eklerseniz daha fazla gösterim elde eder fakat satış oranlarında düşüş gözlemlersiniz. Ayrıca duvar saati kategorisinde yüksek verim gösteren bir başka reklam grubu olduğunda da benzer üst kategori kelimeler ekleyeceğiniz için, reklamların raporlanmasında yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Eğer bir reklam grubu hakkında tüm anahtar kelimeler açılmış ve reklamın performansı arttırılmak isteniyorsa üst reklam grubuna yönelmeli ve “duvar saatleri” adına altında yeni bir reklam grubu oluşturmalısınız. Hiyerarşik yapınız ne kadar düzgün ve keskin olursa sonuçları o kadar iyi analiz eder, daha yüksek performanslı reklamlar oluşturursunuz.

Paylaş