Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Adwords Reklamları Optimizasyonu
Adwords Reklamları Optimizasyonu

Optimizasyon, hem web sitenizin hem de hesabınızın performansını, reklamlarınızın kalitesini arttırmak amacıyla yapılan ayarlama işlemidir.

Hesabınızda yapacağınız optimizasyon ile maliyetlerini düşürebilir, trafik kazanabilir, dönüşümlerinizi iyileştirebilirsiniz . Bu sayede hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Hedeflerinize bağlı olarak kampanyanız, reklam gruplarınız ve web sitenizde optimizasyon gerçekleştirebilirsiniz.. Örnek vermek gerekirse;

Kampanyalarınızda : Reklam yayınlama zamanlarını, dil ve yer hedeflemeyi değiştirme gib...

Reklam Gruplarınızda : Teklifleri değiştirme, anahtar kelime eşleme seçeneklerini kullanma, reklam metinlerini düzenleme gibi…

Web Sitenizde : Açılış sayfalarını doğru seçme, web sitenizi akış ve alaka düzeyini iyileştirecek şekilde değiştirme gibi…

Optimizasyon gerçekleştirme size daha fazla dönüşüm ( satış, form gibi), daha düşük maliyet, daha yüksek kar ve daha iyi bir YG, web sitenizde daha fazla trafik sağlamaktadır. Başarılı reklamlar için düzenli olarak optimizasyon gerçekleştirmek size Adwords’te ki tanımla daha yüksek kalite puanı, daha düşük maliyetler ve daha iyi YG olarak size geri döner. Unutmayın başarılı reklamlar için düzenli olarak optimizasyon gerçekleştirmek şarttır çünkü çevrimiçi dünya sürekli olarak değişir.

Temel Optimizasyon Stratejileri

Hedeflerinize bağlı kalarak optimizasyonlarınızı gerçekleştirmek ‘’ ideal optimizasyon’’ istediğiniz sonucu elde etmenizdeki en büyük etken olacaktır.

  • YG’nizi Arttırma: YG’nizi optimize edebilmek için, trafiğinizi, tıklama oranınız veya diğer ölçümler yerine öncelikle diğer dönüşüm verilerinizi ölçümleyebilmeniz gerekmektedir. Reklamlarınızın fark edilebilmesi için satışı arttıracak özelliklere yer vermek, işletmeniz için doğru bölgeyi ve dili hedeflemek, bütçenizi performansa göre paylaştırmak yapacağınız bazı optimizasyonlardır.
  • TO’nuzu Arttırma: Tıklama Oranınızı arttırmak yani TO’nuzu iyileştirmek reklamlarınızı alakalı bir şekilde sunmakla çok daha ilgilidir. Dolayısıyla çarpıcı reklam metinleri, ekleyeceğiniz negatif anahtar kelimeler ile aramaları ne kadar akalı kıldığınıza bağlıdır. Bunun için reklam metinlerinizde kullanacağınız anahtar kelimeler, istenmeyen tıklamaları engellemek için kullanacağınız negatif anahtar kelimeler ve reklam zaman planlaması kullanmak TO’nuzu arttırmada size yardımcı olacaktır.
  • Trafiğinizi ve Tıklamalarınızı Arttırma: Eğer istediğiniz sitenize fazlaca alakalı trafik çekmek ise anahtar kelimelerinizin varyasyonlarını ekleyebilirsiniz. Sitenizde yayınlanmayan kısımlar için anahtar kelimeler oluşturabilir, anahtar kelime aracından daha fazla anahtar kelime fikirleri edinebilir, yer hedeflemenizi genişletebilirsiniz. Küçük bir not çok fazla genel anahtar kelimeler ile çalışmak kalite puanınızı etkileyebilir ve maliyetlerinizi arttırabilir.
  • Markanızın Bilinirliğini Arttırma: Eğer markanızın bilinirliğini arttırmak, müşterileriniz şirketinizin markası ile etkileşime girmesini istiyorsanız TBM kampanyası haricinde BGBM kampanyası da kullanabilirsiniz. Marka bilinirliğinizi arttırmak için Görüntülü Reklam Ağı kullanabilir, resim ve videolarla destekleyebilirsiniz ve açılış sayfanızı markanıza odaklanan sayfayı seçebilirsiniz.

Kısaca öncelikle hedefinizi belirleyin, ilgili anahtar kelimeler ile etkili reklam metinleri oluşturarak, reklamlarınızı doğru açılış sayfasına gidecek şekilde düzenleyerek, hesabınızın performansını izleyerek ve verilerinizi karşılaştırarak optimizasyon gerçekleştirmek sizin istediğiniz sonuca gitmenize yardımcı olacaktır.

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar