Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
AdWords'te Müşteri E-posta Listesi Oluşturma
AdWords'te Müşteri E-posta Listesi Oluşturma

Bu yazımda, Adwords’e gelen yeni bir özellikten yani Costomer Match Targeting’den bahsedeceğim. Nedir bu Costomer Match Targeting? E-posta listelerini Adwords’de içe aktararak yeniden pazarlama listesi haline getirmemize yarayan bir özelliktir.

Halihazırda birçok firma e-posta listesi bulundurarak, düzenli olarak pazarlama faaliyeti gerçekleştirmektedir. E-posta pazarlaması adı verilen bu sistemde, ürün ve promosyon mailleri gönderilerek etkileşim sağlanması amaçlanmakta.

Bir müşterinin onlarca firmadan pazarlama maili aldığını düşündüğümüzde, bunun müşterinin gözünde hiç de hoş olmadığı görülüyor. E-posta hesabını açtığında onlarca pazarlama maili arasında kaybolan müşterinin etkileşim oranının düştüğü de aşikar. Bununla birlikte, müşterinin o an ürüne ilgi duyup duymadığı da belirsizdir.

Peki, e-posta datası elimizde olan müşteriye, tam da arama yaptığı sırada ulaşmak harika olmaz mıydı? İşte tam da bu ihtiyacı karşılamak için geldi Customer Match Targeting. Hem arama ağı için hem de görüntülü reklam ağı için kullanabiliyoruz bu özelliği. Yani diğer yeniden pazarlama listeleri ile yapabileceğimiz her şeyi yapabiliriz.

Şimdi, müşteri e-posta listesi hazırlamak için hemen teknik gereksinimlere bakalım. Ardından da liste oluşturma aşamasına geçelim.

Teknik Gereksinimler

 • Yüklemenizi sadece CSV dosya biçimiyle yapabiliyorsunuz. E-posta adreslerini aşağıda paylaştığım gibi tek bir sütunda listeleyerek veya virgülle ayrılmış şekilde yükleyebilirsiniz. Sadece boşluk(space) veya noktalı virgül kullanırsanız hata alırsınız.

  E-mail Listeleri

 • E-posta adreslerini SHA256 bit şifreleme standardıyla şifreleyerek gönderebilirsiniz. Bunun amacı gizliliği sağlamaktır. Aşağıdaki örnek resimde görünüyor.

  SHA-256 Şifreli E-mail Listeleri

 • Üyelik süresi maksimum 180 gündür. E-posta listenizi düzenli aralıklarda güncellemeniz gerekiyor. Mesela birkaç ayda bir güncellemeniz yeterli.
 • CSV dosyası 17 MB’dan büyük ve liste boyutu 500 binden çok olamaz. Büyük listeleri bölerek yükleyebilirsiniz. Bunun için önce ilk CSV dosyasını yüklemeli, daha sonra da liste düzenleme seçeneği ile yüklemelisiniz. “Daha fazla e-posta adresi yükleyin” seçili olmalı.
 • Youtube ve Gmail reklamları için sadece gmail.com uzantılı mailler kullanılabiliyor. Arama ağı kampanyalarında ise uygun olan tüm e-mail adresleri kullanılabiliyor(gmail ve Google Apps mailleri). Görüntülü reklam ağında kullanılamıyor şu an için. Bununla birlikte liste oluşturulduktan sonra, kitlenizle benzer özellik taşıyan bir liste daha(Smiliar) oluşturuluyor. Bu liste de sadece Youtube ve Gmail reklamları için geçerli.
 • Nasıl Oluşturulur?

 • “Paylaşılan Kitaplık”a ve oradan da “Hedef Kitleler”e tıklayın.
 • “+Yeniden Pazarlama Listesi” butonuna ve oradan da “Müşteri e-postaları”na tıklayın.

  E-mail Listesi ile Yeniden Pazarlama Listesi Oluşturma

 • Liste adını girin.

  Liste Yükleme ve Kaydetme

 • Listenizin nasıl oluşturulacağını seçin. Burada tek bir e-posta listesi oluşturabilir veya daha önce oluşturulmuş e-posta listelerinin kombinasyonunu yapabilirsiniz. Örneğin X listesinde olan ve Y listesinde olmayan kitleleri seçebilirsiniz.

  Liste Kombinasyonları

 • E-posta listesinden çıkma bağlantısını girin.
 • Üyelik süresini girin.

  Müşteri Kitlesi Kaydı

  Artık listeniz oluşturulmuş demektir. Listenin işlenmesini bekledikten sonra kampanyalarınızda kullanmaya hazırsınız.

 • Paylaş
  Popüler Yazılar Popüler Yazılar