Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Alışveriş Reklamlarında Gelişmiş Feed Yönetimi Dönemi Başladı
Alışveriş Reklamlarında Gelişmiş Feed Yönetimi Dönemi Başladı
İçindekiler

Google'ın en önemli reklam alanlarından biri olan alışveriş reklamlarında, bir xml veri feed ile ürün bilgilerini merchant center arayüzü ile Google'a göndererek daha sonra Google Adwords arayüzünden alışveriş reklamı oluşturup ürünlerin Google aramalarında yayınlanmasını sağlayarak dönüşüm oranlarında ciddi artışlara yol açabiliyor.

Ürünlerimizin fiyat, görsel, açıklama, indirimli fiyat ve özel sütunlarını xml feed ile Google merchant center'a göndererek bu ürünlerimizin alışveriş reklamlarında yayınlanmasını sağlayabiliyoruz. Ancak alışveriş reklamlarının da tıpkı arama ağı ve görüntülü reklam ağı gibi bazı püf noktaları mevcut. Bunlardan biri feed kurallarını kullanmak diğer ise henüz beta aşamasında Google'ın test ettiği gelişmiş feed yönetimini kullanmak.

Feed kuralları aracılığı ile xml veri feed'imizin üzerinde bir yazılımcı desteğine gerek kalmadan çeşitli düzenlemeler yapabiliyoruz. Örneğin otomatik çekilen ürün tittle'ları yerine bunu bir kural ile başına markamızın adını sonuna ürünün tipi vb. gibi özellikleri ekleyebiliyoruz. Ayrıca ürün açıklamasını daha da zenginleştirmek için description alanına üründen otomatik çekilen veriler ile birlikte farklı veriler çekip manuel olarak eklemek istediklerimizi de ekleyebiliyoruz. Bunun gibi birçok rolü merchant center arayüzünde ki feed kurallarından yapabiliyoruz.

Gelişmiş feed yönetimi ise henüz Google'ın beta sürümünde olmasına rağmen reklam verenleri ciddi etkileyen ve işini kolaylaştıran bir ürün olmuş. Satıcının ayrı kaynaktaki ham verilerini tek bir veri içinde birleştirerek merchant center'a göndermemizi sağlıyor. Örneğin 2 ayrı dilde alışveriş reklamı yapacaksınız. Ancak veri feed'iniz Türkçe ve diğer dil için ayrı bir veri feed oluşturmanıza gerek kalmadan sadece dil alanını girerek 2 feed'i tek bir feed olarak birleştirebiliyorsunuz. Bu sayede reklam verenin ve satıcının iş yükü bir hayli azalmış olacak. Google'ın diğer beta ürünleri ve yeni gelecek özelliklerini sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Paylaş