Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
An'da Kalmak - “Online Olmuyoruz”,“Online Yaşıyoruz”
An'da Kalmak - “Online Olmuyoruz”,“Online Yaşıyoruz”
İçindekiler

Mobil cihazların artışı ile her an her şeyi bulabilir, yapabilir, seyredebilir veya satın alabilir hale geldik. Dolayısı ile tüketicilere de doğru zamanda doğru mesajı vererek her an ulaşmak mümkün hale geldi. Kullanıcıların her an ulaşılabilir olması demek, markalar için çok önemli, çünkü kararların alındığı ve tercihlerin şekillendiği, ihtiyaçların ve isteklerin karşılanması beklendiği anda orada var olmak demek. Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcıları herhangi bir şeye ihtiyaç duyduklarında veya bir şeyi istediklerinde hemen harekete geçiyor.

Screenshot_1

An’da var olmak

Türkiye’de online tüketicilerin %88’i kendisine uygun gelen bir markadan gelen bir mesajı gördükten sonra harekete geçiyor.

Her gün dünyada 3 milyar insan kendisi ve hayatı için onlarca önemli an yaşıyor. Bu anlar sadece koşulları değil (kişinin bulunduğu yer, kullandığı cihaz ya da saat) aynı zamanda amacı (ne istediği, neye ihtiyaç duyduğu) içeren sinyallar içeriyor. Bu sinyalleri tüketiciler için anlamlı hale getirmek ve buna göre iletişim kurmak pazarlamacıları bir adım öteye taşımak için büyük bir fırsat.

Peki bu anlardan en iyi şekilde yararlandığımızdan nasıl emin olabiliriz?

  • Kazanmak istediğiniz anları belirleyin
  • Kazanmak istediğiniz ya da kaybetmeyi kaldıramayacağınız anları belirleyin. İnsanların ilham bulmak, bir şeyler öğrenmek ya da hızlıca bir şeyler satın almak istediği anları belirlemek için tüketici yolculuğunun tüm aşamalarını inceleyin. Pazarlama stratejinizde bu anlardan faydalanarak potansiyel müşterileriniz ve işiniz için önemli olabilecek tüm anlarda var olacağınızdan emin olabilirsiniz

  • Tüketicinin “o” andaki ihtiyaçlarına cevap verin
  • Hedef kitlenize, sadece yaş ve cinsiyet gibi bilgileri değil, aynı zamanda koşullar (günün saati, kullanılan cihaz ve lokasyon) ve amaçlarla ilgili sinyalleri de anlayarak (arama sorguları, görüntüledikleri içerik ve markanızla ilgili önceki etkileşimler), ilgili mesajlarla ulaşabildiğinizden emin olun. Kazanmak istediğiniz her an için kendinizi tüketicinin yerine koyun ve kendinize şu soruyu sorun: “Onun için şu anda en kullanışlı ve yararlı bilgi ne olabilir?”.

  • Önemli her anı ölçün
  • Gördüğümüz gibi tüm anlar eşit yaratılmamıştır; her biri markanız için farklı fırsatlar sunan, pek çok önemli an vardır. Kazandığınız her anda, satın alma sürecindeki hedefleriniz için (marka bilinirliğini artırmaktan satışları artırmaya) en iyi başarı ölçütlerini tanımladığınızdan emin olun, böylece başarınızı etkili bir biçimde ölçebilirsiniz. Ölçün. Öğrenin. Tekrarlayın. Bugün ve yarın önemli olabilecek anlarda daha fazla kazanın.

    Paylaş