Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Apple Ratings, iOS 14 ile birlikte hayatımıza giriyor!
Apple Ratings, iOS 14 ile birlikte hayatımıza giriyor!
İçindekiler

Hayatımız gittikçe daha fazla dijitalleşirken, dijitali fiziksel dünyada gideceğimiz mekanları ve diğer her türlü lokasyonu seçerken kullanıyoruz. Mekan sahipleri için Google, TripAdvisor, Yelp, Foursquare gibi platformlarda mekanlarının olumlu yorumlarla ve puanlamalarla dolu bir profilinin olması bugün oldukça kritik. 

Apple Maps platformunda yorumlar, puanlar ve görseller gibi mekan verileri için Yelp ve TripAdvisor gibi üçüncü parti platformlarla çalışan Apple, iOS 14 ile beraber diğer firmalara olan bağımlılığını sonlandıracak gibi gözüküyor. Twitter’da paylaşılmış bir görsele göre Apple, iOS 14 ile beraber Apple Maps içine entegre olarak fotoğraf ekleme ve puanlama yapabilme imkanı sunmaya hazırlanıyor. 

Apple Ratings nedir?

Search Engine Land’in haberine göre, Apple Ratings platformu Google’daki yıldız puan sistemi yerine Facebook gibi iyi veya kötü (baş parmak yukarı - baş parmak aşağı) şeklinde bir puanlama sistemi ile çalışacak. Her sene yapılan milyonlarca sahte yorum birçok işletme için sorun yaratırken, Apple yorum yapabilme özelliğini sadece iPhone ve Mac gibi cihazlarıyla eşleşmiş olan Apple ID’lere sunup, cihaz üstünde çalıştırılan machine-learning algoritmalarıyla sadece gerçekten mekanı bir kaç defa ziyaret etmiş olan kişilere yorum ve görsel ekleme imkanı verilecek.

Apple Maps Ratings and Photos

Apple Ratings and Photos nasıl bir farklılık yaratacak?

Apple, 2012 yılında iOS 6 ile akıllı cihazlarındaki varsayılan harita servisi olan Google Maps yerine kendi geliştirdiği Apple Maps’i piyasaya sürmüştü. O zamandan bu zamana milyonlarca kullanıcıya erişen ve milyarlarca arama yapılsa da Google Maps hala lokal arama konusunda tartışmasız bir lider.

Apple Ratings and Photos platformunun, Apple’ın sistem seviyesinde sahip olduğu donanım ve yazılıma erişim hakkı sayesinde gelen birçok veriyi inceleyerek daha güvenilir puanlamalara ve yorumlara sahip olması Apple Maps’in günlük kullanım oranını dramatik bir biçimde arttırabilir. Bu başarı hikayesi de diğer birçok servise ve e-ticaret sitesine bünyelerindeki yorum ve puanlamaların güvenilir hale dönüştürülmesi için baskı kurulmasını sağlayabilir.

Apple Ratings servisinin, ve dolayısıyla Apple Maps’in, başarıya ulaşması aynı zamanda yerel SEO ve online itibar yönetimi hakkında çalışan firmaların çözmesi gereken başka bir adresin doğması anlamına gelecektir.

Paylaş
Programatik Reklamların Marka Bilinirliğine Katkısı
Programatik Reklamların Marka Bilinirliğine Katkısı

Programatik reklamlar ile marka bilinirliğinizi arttırmanın ve performans açısından programatik'in faydalarını bu yazımızda paylaşacağız.

Sosyal Medyanın İşletmelere Katkıları (Infografik)
Sosyal Medyanın İşletmelere Katkıları (Infografik)

Sosyal medyanın kurumlara kattıkları ile ilgili rakamlar her geçen gün daha çok anlam kazanıyor. Thesocial-lights.com sitesinin hazırladığı...