Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Arama Motoru Pazarlama Ajansı Seçimi
Arama Motoru Pazarlama Ajansı Seçimi

Web sitelerinin arama motorlarındaki sıralaması kendi algoritmalarına göre iki farklı şekilde sıralanır. Bunlardan ilki “doğal sonuçlar” (Organic Results) diğeri ise arama motorlarının reklam alanlarında yer alan istediğiniz kelimede üst sıralarda yer alabileceğiniz sonuçlar.

Bu iki arama sıralamasında daha başarılı sonuçlar alınması için farklı çalışmalar yapılmaktadır; doğal arama sonuçları için yapılan çalışmalar “Arama Motoru Optimizasyonu” (Search Engine Optimization “SEO”) , ücretli alan için yapılan çalışmalar ise “Arama Motoru Reklamları” (Pay Per Click Advertising “PPC”) olarak adlandırılır. Google arama motorunda Google'ın çevrimiçi reklamcılık programı olan AdWords kullanılır.

sem (1)

SEO ve Google Adwords birbirini destekleyen ve birlikte kullanıldığında verimi katlayarak arttıran çalışmalardır. Arama motoru pazarlama faaliyetlerinizi yürüteceğiniz ajans seçimini yaparken de bu iki başlıkta uzmanlaşmış firmaları tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Arama motoru pazarlama ajansının hem Google reklam araçları kullanımında hem de yenilenen SEO teknikleri konularında uzman bir kadroya sahip olması gerekir. Dijital faaliyetlerin hızla yenilendiği ve geliştiği bu alanda da kendini yenileyen ve yenilikleri takip etmek ile kalmayıp hızlı bir biçimde uygulayan ajanslar seçilmelidir.

Bir diğer dikkat edilmesi gerek husus ise ajansınızın Google Adwords hesap yönetiminde ne kadar uzmanlaşmış bir ajans ve uzman kadroya sahip olduğunu görebileceğiniz Google Partner Sertifikasıdır. Her ajansın web sitesine yerleştirdiği bu linkten faydalanabilirsiniz.

Unutmayın ki; iyi bir arama motoru pazarlama ajansı seçimi, size daha az bütçe ile daha verimli pazarlama faaliyeti sürdürmenizi sağlar.

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar