Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Arama Motoru Pazarlamacılığı
Arama Motoru Pazarlamacılığı
İçindekiler

Web sitelerinin reklamları yani ücrete bağlı bir liste ile google vb. arama motorlarında pazarlama ve tanıtma işlemidir SEM yani arama motoru pazarlamacılığı.

Öncelikle arama motorunda reklam oluşturmak için arama motorunun reklam bölümünde hesap oluşturmamız gerekmektedir. Google için ise bu reklam bölümü Adwords’tür. Reklam cümlelerinizi kendiniz oluşturarak, reklamlarınızın çıkmasını sağlayacak anahtar kelimeler ile reklamlarınızın görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler sayesinde sizi arayan kullanıcılara reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Google Adwords’te kendi bütçenizi kendiniz belirleyebilirsiniz yani minumum gibi herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Adwords’te gösterilmekte olan reklamlar genel olarak Tıklama Başına Maliyet ( TBM ) ile çalışmaktadır. TBM reklamlarınızın gösterildiği zaman değil bir kullanıcı reklamınıza tıkladığı zaman ücret ödeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Kullanılmakta olan bir diğer ücretlendirme şekli ise Bin Gösterim Başına Maliyettir (BGBM). Bin Gösterim Başına Maliyet şeklinin TBM’den farkı ise reklamınız tıklandıkça değil gösterim aldıkça ücretlendirilmenizdir. Sitelerini optimize etmek veya optimize edilen siteye destek amaçlı kullanmaktadır site sahipleri Adwords’ü.

Ayrıca isterseniz Google Adwords ile size ulaşmalarını istediğiniz kullanıcıların dillerini, bulunmakta oldukları konumları, demografik özelliklerini ayrıca kullanıcıların cep telefonlarını, tabletlerini ve masaüstü bilgisayarlarını da hedefleyebilmektesiniz. Google Adwords size reklamlarınızı kurgularken arama motoru, görüntülü reklam ağı veya her ikisini de kullanabileceğiniz şekilde size olanaklar sunarak rehberlik etmektedir. Eğer reklamlarınıza ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği konusunda kararsızsanız merak etmeyin, Google Adwords yardımı sayesinde bütçe belirleme konusu sizin için sorun olmaz.

Paylaş