Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Arama Trendleri Sektör Verileri 2014 -1
Arama Trendleri Sektör Verileri 2014 -1

Google Arama Trendleri ile tüketicilerin bilgi edindiği konuların ve ilgilerinin ne yönde olduğunu gösteren sağlıklı verilerdir. Sempeak Blog yazılarında farklı sektörlerden arama trendleri ile Google’da yapılan aramaların geçtiğimiz senelere göre kıyaslamasını ve sektörün internet aramalarındaki sezonsallığını anlatıyor olacağız. 2012, 2013 yıllarını 2014 yılı ile karşılaştırabileceğiniz grafiklerde haftalık arama hacimlerini görebilirsiniz.

Giyim Arama Trendleri

Türkiye için önemli olan sektörlerden biri olan tekstil sektörü e-ticaret kullanımının artması ile büyüme gösteriyor. Hazır Giyim sektörü geçtiğimiz seneyi toplam iç satışları yüzde 8 artarak 54 milyar liraya, modern perakende satışları ise yüzde 10 artarak 37 milyar liraya ulaştı. Aynı artışı internette yapılan arama hacimlerinde de görebiliyoruz.

Giyim Arama Trendleri

Aksesuar Arama Trendleri

Satın alma kararının daha çabuk verildiği hazır giyim sektöründe, internetteki arama hacimleri her sene artarak devam ediyor. Geçtiğimiz senelerde de görülüyor ki özellikle yılın son dönemlerinde bu rakamlar üst seviyelere ulaşıyor. Giyim ve giyim aksesuarları arama trendlerinde sezonun en yüksek arama hacimleri yazın bitmesi ile başlayıp yılın sonlarında en üst seviyeye ulaşıyor.

Aksessuar Arama Trendleri

E-ticaret sitelerinin yoğunlukta olduğu sektörlerden biri de ayakkabı ve çanta ürün dağılımı. Bu nedenle ayakkabı ve çanta için yapılan Google aramalarını ayrıca inceledik.

Ayakkabı Arama Trendleri

Özellikle ayakkabı üreticilerinin ve mağaza sahiplerinin de online satış platformlarına geçmesi ile arama trendlerindeki ayakkabı aramaları geçen yıllara göre sürekli artış göstermekte. Bu anahtar kelime grubunda sezonsallık kış aylarında artış gösteriyor.

Arama Trendleri Ayakkabı

Çanta ve Cüzdan Arama Trendleri

Çanta aramaları yılın genelinde aynı arama hacimlerine sahip, yılın son döneminde küçük artış gösteriyor. Okul çantalarının da bu anahtar kelime grubuna girmesi neden ile sezonun en yüksek arama hacimleri okulların açıldığı dönemde görülmekte.

Arama Trendleri Çanta ve Cüzdan

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar