Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Corona Virüsün SEO Yansımalarının Grafikler ile Analizi
Corona Virüsün SEO Yansımalarının Grafikler ile Analizi
İçindekiler

Corona virüsün arama ve dijital pazarlama üzerindeki etkisini, sürecin uzunluğunu ve bilinmezliğini dikkate aldığımızda tahmin etmek biraz zor gözüküyor. Ancak bazı kaynaklar arama etkinliğinin hız kesmeden devam edeceğini savunuyor. Bununla birlikte, tüketici veya B2B talebi bazı kategorilerde azalırsa, bu ürünler veya hizmetler için daha az arama olacaktır (oteller, hava yolları, günlük giyim gibi sektörler). Bu durum SEO, paid-search ve online display advertising’i etkileyecektir. Satış gerçekleşmiyorsa, pazarlamacılar bütçeleri yönlendirme veya harcamaları erteleme seçeneklerini tercih edecektir.

Seyahat, konaklama, etkinlikler, endüstriyel ürünler ve bazı perakende kategorileri gibi sektörlerin, bu yılın büyük bölümünde daha düşük reklam harcama seviyeleri görmesi olasıdır. Birçok tüketici, mağaza ziyaretleri azaldıkça e-ticaret harcamalarını da artırdı. Quantum Metric'in verilerine göre, internet mağazalarına sahip geleneksel perakendeciler, online alışveriş gelirlerinde gözle görülür artışlar gördü (haftalık% 52 büyüme). 

Salgın, online gıda dağıtım hizmetlerinin daha fazla benimsenmesine fayda sağlayabilir. Ayrıca çevrimiçi akış hizmetlerinin zenginleşeceği, fiziksel eğlence mekanlarının (sinema salonları, konserler, canlı sporlar) mücadele edeceği yönünde spekülasyonlar var. 

Bu yazımızda ise günümüzde yaşanan salgın krizinin arama sorgularındaki etkilerini grafikler yardımıyla inceleyip, corona virüsünün dünya genelindeki Google arama sorguları ve sektörler üzerindeki etkilerini göreceğiz.

E-Ticaret Siteleri

Tuvalet kağıdı, el dezenfektanı, yüz maskesi, ateş ölçer, ıslak mendil ürünlerinde çok yoğun aranma hacimlerine ulaşıldığı görülmektedir. Kullanıcılar bu kelime grupları ile dolaylı yoldan; online gıda marketlerine, kozmetik firmalarına ve medikal ürün satan e-ticaret sitelerine yoğunlaşmış durumdalar.

Corona Virüsünün E-Ticarete Etkileri

(görsel:pagetraffic.com)

Türkiye Verileri

“El Dezenfektanı” sözcüğünün ülkemizdeki ivmesi her şeyin tek kelimelik özeti gibi. Gördüğünüz %27.500 oranında devasa bir yükseliş.

el dezenfektanı

Sağlık Terimleri

Burada kullanıcıların; medikal ürünlere, sağlıklı yiyeceklere ve salgın hakkındaki tavsiyelere ulaşmaya çalıştığını görmekteyiz. Corona virüs ile ilgili her türlü bilgi, evde alınacak önlemler, el yıkama teknikleri ve virüs karşıtı yiyecekler hakkında bilgi almak için hem e-ticaret hem de haber/içerik sitelerine yönlendiğini görüyoruz.

sağlık terimleri

(görsel:pagetraffic.com)

Türkiye Verileri

“Bağışıklık” ve ilgili kelimeleri örnek olarak kullandığımızda, görseldeki verileri analiz ederek %1500 yakın bir artış olduğunu görebiliyoruz. Kullanıcılar bu sorgularda e-ticaret sitesinin yerine, bilgi alabilecekleri web sitelerini hedeflemişlerdir.

bağışıklık

Yeni Mecralar

Güncel içerikler ve doğru bilgilendirme yapan sitelerin trafiği artmaktadır. Haber siteleri ve güncel içerik sitelerinin bu konuda kazanım sağladığını söyleyebiliriz. Çünkü, sürekli değişen ve yenilenen talimatlar, yasaklar ve öneriler kullanıcıların bu dönemde en çok takip ettikleri konular arasında yer almaktadır.

yeni medya

(görsel:pagetraffic.com)

Turizm ve Kişisel Seyahat Blogları

Otel aramaları, rezervasyonlar ve hava yolları aramalarının sadece iptal işlemleri için gerçekleştiğini tahmin edebiliriz. Seyahat kısıtlamaları sorgusu ise turizm sitelerinin aksine, konulan yasaklar ile ilgili bilgi almak için yapılmaktadır. Bu arama sorgularını çıkarttığımızda ise turizm sitelerinin hem dünyada hem ülkemizde en büyük trafik kaybına uğrayan sektör olduğunu ifade edilmektedir. 

Turizm ve Seyahat

(görsel:pagetraffic.com)

Türkiye Verileri

“Erken rezervasyon” ve “ucuz uçak bileti” özelindeki kelimelerin ülkemizdeki grafikleri; “erken rezervasyon” anahtar kelimesinde %25, “ucuz uçak bileti” ise %52 oranında bir düşüş yaşanmıştır. Ek olarak bu düşüşün uzun bir süre daha devam edeceğini söyleyebiliriz.

erken rezervasyon Corona Virüsün SEO Yansımalarının Grafikler ile Analizi

Yemek ve Tarif Siteleri

yemek siteleri

(görsel:pagetraffic.com)

Evde geçirilen izolasyon döneminde, insanların yeni tarifler araması ve can sıkıntılarını gidermesi göz önüne alındığında, tarif sitelerindeki artış sürpriz olamaz. Ek olarak yaşamı boyunca yemek yapmayan insanların, dışarı çıkamadığı için mutfağa girmek zorunda kalmasıyla bilgi ihtiyaçlarını da tarif sitelerinden karşıladıklarını anlayabiliyoruz.

Keyfi tüketimlerin ise arama sorgularında büyük bir düşüş olduğu, pratik yemekler yapımı ve siparişlerinin ise ciddi bir artış içerisinde olduğunu görebiliyoruz. Aynı zamanda restoranların sadece eve sipariş getirmesi, işletmeleri bünyesinde barındıran yemek siteleri içinde oldukça pozitif bir ivme sağlamıştır.

Türkiye Verileri

Karşılaştırma yapmak için “pizza” kelimesini ele aldığımızda aşağıda görebileceğiniz üzere oldukça yüksek bir artış olmuştur. Bu veriler sayesinde, yemek servis sitelerinin, yerel işletmelerin ve tarif sitelerinin trafik artışında yüksek bir ivme olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak ise %76'lık bir pozitif ivme yaşanmıştır.

pizza aramaları

pizza siparişleri

Dinlenme ve Zaman Geçirmek

Yukarıdaki şemada ise insanların izolasyon sürecinde evde vakit geçirebilmek ve egzersiz yapabilmek adına spor ekipmanlarına yoğunlaştığını görüyoruz. Ardından bilgisayar ve konsol oyunlarının ilgi odağı artmış durumda. Yurt dışındaki insanlar, virüs kontrol altına alınana dek ev dışarısındaki tüm aktivitelerin askıya alınması gereken bu dönemde, şaşırtıcı şekilde yürüyüş, göller, parklar ve bisikletle dağ gezintisi rotalarını arama sorgularına eklemişler. 

Kişisel antrenör, yoga gibi evde yapılabilecek egzersizlerin düşmesi de bazı kesimlerin ruhsal durumlarının sadece temel ihtiyaçlara yöneldiğini gösteriyor.

corona virüs evde yapılacaklar

(görsel:pagetraffic.com)

Türkiye Verileri

Ülkemizde ise dünya genelinde düşüş gösteren kelime gruplarından, “yoga” ve ilgili terimlerin %71 arttığını görmekteyiz. 

evde yoga

Evde online olarak ders alabilmek ve doğru egzersizi yapabilmek için de “personal trainer” ve alakalı sorguların %14 artış gösterdiği gözlemlenmiştir.

personal trainer

Özetlemek gerekirse; insanların psikolojik durumları ve değişen alışkanlıkları sonucunda, odak noktasının temel ihtiyaç gruplarına yoğunlaşmasına yol açmıştır. Ancak bu durum geriye kalan sektörlerin SEO çalışmalarını verimli bir şekilde sürdürmesi için büyük bir fırsat olabilir. Rakipleriniz çalışmalarını durdurmuş ya da azaltmışken, odak noktalarını ana hedefleri dışında tek bir dönemlik kategorilere yönlendirmişken, doğru bir strateji ile uzun vadede oldukça karlı çıkmak mümkün. Büyük emekler verilerek inci gibi işlenen bir SEO başarısını sonlandırmak, yıllarca yürütülen projenin çok büyük bir zarar görmesine sebep olabilir. 

Yenilenen dünya düzeninde var olabilmek için büyük şirketler ve yerel işletmeler sektör fark etmeksizin internet dünyasında güçlü olarak boy gösterebilmeliler. Ve tüm iş dünyası adına, şimdi ve gelecekti en güvenilir dayanağın web siteleri, yani etkili bir arama motoru optimizasyonu olduğunu aklımızdan çıkarmamız gerekiyor. 

 

Paylaş