Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Coronavirüs ve SEO’ya Etkisi
Coronavirüs ve SEO’ya Etkisi
İçindekiler

coronavirüs

2019 Aralık ayı itibari ile duymaya başladığımız Covid-19, 11 Mart itibari ile ülkemizde de yayılım göstermeye başladı. Bu salgınla birlikte iş hayatından sosyal aktivitelere ve seyahat planlarına kadar hayatımızın her alanı derinden etkilendi. Kendimizi ve çevremizi korumak için mümkün olduğunca evde kalmaya çalışırken aynı zamanda bazı sektörlerde çalışma düzenleri de şekil değiştirdi. Evden çalışmaya uygun sektörler remote çalışma düzenine geçerken işleri böyle bir çalışma düzenine uygun olmayanlar ise sosyal mesafeyi korumaya çalışarak işlerine gitmeye devam ediyorlar. Sadece çalışma şekli ve çalışanları değil sektörleri de etkileyen salgınla birlikte pek çok marka bir süreliğine mağazalarını kapatarak online satış ile yollarına devam ediyorlar. Peki şimdi ne olacak?

Tanıdık Bir Şeyler… Farklı Bir Şeyler…

Markalar için fiziksel mağazaların belirsiz bir süre kapanması demek aslında işlerin tamamen dijital ortamdan devam etmesini sağlamak anlamına geliyor. Özellikle bu dönemde organik sonuçlarda daha görünür ve ulaşılabilir olan markalar şimdiye kadar yaptıkları SEO çalışmalarının yararını görüyor. Ancak Covid-19 SEO’ya da bulaştı ve SEO’yu pek çok farklı alanda değiştirdi. Bu nedenle dünya bildiğimiz dünya ancak biraz daha farklı. Bu yazıda size pandemi döneminde SEO stratejileriniz nasıl etkilenecek ve neler yapabilirsiniz, bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle sektörel olarak baktığımızda her sektörün farklı şekillerde etkilendiğini görüyoruz. Turizm, gıda, kozmetik, tekstil.. Her sektör bu dönemde aynı etkiyi yaşamıyor.

Aşağıda Neil Patel’e ait sektörler verileri görebilirsiniz:

Coronavirüs ve SEO’ya Etkisi

COVID-19 sürecinde özellikle finans, haber, yemek ve market, sağlık sektörlerinde hizmet veren firmalar daha fazla trafik almaya devam ediyor. Ancak diğer sektörlerde durum pek de böyle değil.

Peki bu sektörler ne yapmalı?

Son günlerde hemen hemen tüm sektörler Koronavirüs ile alakalı kelimelerin aranma hacimleri çok yüksek olduğu için bu kelimelerin geçtiği içerikler yayınlamaya çalışıyor. Ancak covid-19 ile ilgili anahtar kelimeleri hedefleyerek sektörünüzle alakası olmayan içerikleri e-ticaret sitenizde yayınlamanız potansiyel müşterilerinize bir fayda sağlamaz ve aksine bu müşterilerin de kaybedilmesine neden olabilir.

Bugünlerde herhangi bir içerik oluşturmadan önce konunun sunduğunuz ürün ya da hizmetlerle alakalı olup olmadığına; salgın ile ilgili bir konuda yayınlayacağınız içeriğin etik ya da uzman görüşüne dayanıp dayanmamasına dikkat etmelisiniz.

Önemli noktalar:

1. Coronavirüs ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili kelimelere göz atın. Bir haber sitesi değilseniz “Coronavirüs nedir?” gibi kelimeleri es geçmelisiniz. Sektöre bağlı olarak kelimeleri incelemek için anahtar kelime analizi toollarında "coronavirus" ya da "covid-19" aramaları yaparak uygun kelimeleri bulabilirsiniz. Bunlar doğrudan alakalı anahtar kelimeler olacaktır. Diğer yandan dolaylı gündem kelimelerini de size ve hedef kitlenize uygunsa kullanabilirsiniz. Örneğin bu dönemde evde çalışma şekli yaygınlaştığı için eğer bir mobilya ya da ev düzenleme ürünleri satan bir web sitesiyseniz blog tarafında “Evde Çalışma Düzeni Nasıl Olmalı?”, “Evde Verimli Çalışma Yolları” gibi içerikler yaratabilirsiniz. Spor ürünler satan bir marka iseniz “Evde Yapılabilecek Egzersizler” gibi içerikler ile insanların aradıkları sorulara cevap olabilirsiniz. Aslında her zaman bildiğimiz mantık ile Google da insanların neyi arattığına bakar ve bu dönemde de insanların en çok merak ettiği ve arattığı konulara göre bir yansıma yaratacaktır.

2. Yeni kategoriler keşfedebilirsiniz. Bu dönemde insanlar sadece salgın hakkında bilgi değil aynı zamanda salgından korunmak için önlemleri de araştırıyor. Bu nedenle özellikle koruyucu önemler adına yeni sayfalar ya da kategoriler oluşturabilirsiniz. Tabi bu sektörünüz ile doğrudan alakalı. Örneğin aslında zaten maske ya da eldiven gibi ürünleri sitenizde bir süredir satıyorsanız ve bunlara ait özel kategorileriniz yok ise bu ürünleri örneğin temizlik malzemeleri altında vermek yerine, maske ve eldiven gibi kategoriler oluşturarak verebilirsiniz. Yeni kategorilerinizi de mutlaka anahtar kelimelerin kullanıldığı içerikler ile beslemelisiniz. Burada aklınıza sadece salgın ile ilgili kelimeler gelmemeli. İnsanların kendi kendilerini izole etmeye yönelik attığı her adımı düşünmelisiniz. Mesela insanlar ekmek almak istemiyorlar artık ve herkes evde kendi ekmeğini yapmaya başladı bile : ) Bunun gibi olası yükseliş gösteren kelimeleri de göz önüne almalı, insanların ihtiyaçlarını takip etmeli, sizin ürün ve hizmetlerinize uygun olarak kelime gruplarını hızlıca hedeflemelisiniz. Ekmek yapma makinesi arama hacminin ne kadar arttığını görebilirsiniz:

Coronavirüs ve SEO’ya Etkisi

3. Bu dönemde hijyen sadece insan için değil her şey için geçerli. O nedenle ne ürün satıyor olursanız olun, ürünleriniz hakkında bir hijyen içeriği oluşturabilir, ürünlerinizin nasıl temizlenmesi gerektiğini anlatan içeriklerle kullanıcılarınızın akıllarındaki sorulara cevap verebilirsiniz. Ziyaretçileriniz bu dönemde ürünleriniz için temizlik önerilerinin olduğu bilgilendirici bir sayfa görmek isteyebilir. Örneğin bir telefon markası iseniz, “Telefon nasıl temizlenir?” gibi içerikler üretebilirsiniz.

4. İçerik oluştururken sağlık hakkında uzman görüşü gibi bilgi veren içeriklerden kaçının. Etik ve güvenilir olmaya özen gösterin.

Tüm dünyanın etkilendiği Covid-19 tüm sektörleri etkileyen geniş bir dalga yarattı. Bu süreçte dijitalde varlığını sürdüren ve sürdürebilen markalar bu süreç bittiğinde, her şey geride kaldığında yollarına devam edebilecekler. Bu nedenle salgın döneminde sadece önde olmak için önde olanlar değil, insanların aradıkları sorulara aradıkları cevapları verebilen web siteleri hem doğru olanı yapmış olacaklar hem de trafik anlamında en hafif şekilde etkilenerek çıkabilecekler. Aslında hem bildiğimiz dünya hem de biraz farklı…

Paylaş