Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Dijital Pazarlamada yeni model “Sadakat Pazarlama”
Dijital Pazarlamada yeni model “Sadakat Pazarlama”
İçindekiler

Pazarlama harcamalarının her geçen gün daha da çok dijitale kaydığı günümüzde, müşterilerde sadakat oluşturma yolları da değişim gösteriyor.

Artık, yeni nesil tüketicinin davranışı, ürünü satın almanın ötesinde, satın aldığı marka yada ürünü içselleştirmeye ve çevresine tavsiye eden bir hale dönüşmüş durumda. Hem markalar hem de tüketiciler için oldukça önemli olan “sadakat pazarlama” modeli , markaların hedef kitlesini hedeflerken yeni bir seçenek. Ölçülebilirliği yanında sağladığı yönetimsel esneklik sayesinde bir çok işletme tarafından kullanılan dijital kanallar aynı zamanda etkili bir reklam aracı. Markalar , müşteri, satış kanalları, satış arttırma gibi başlıklarda bu modelden aldıkları destekle tüketicilerle daha güçlü bağlar kuruyorlar.

Dijital reklamların sağladığı kolaylıklar ile markalar çok daha efektif şekilde big dataya ulaşabiliyor ve veri analizleri yapılabiliyor. Birden fazla kanaldan, hızlı ve etkili iletişim ile sosyal medya kullanıcılarının ilgisi çekilerek, marka ile müşteri arasında bir bağ kuruluyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken iki nokta;

1-Kişiselleştirme; Kişiselleştirme, çok fazla yapıldığı taktirde sıkıcı ve hantal hale gelebiliyor bu nedenle, pazarlamacıların müşteri bilgilerini analiz etmeleri , müşteri kavrayış veri tabanını davranış modelleri ile birleştirmeli.  

2. Müşteri davranışları analizi; Markalar, müşterilerinin en çok neye değer verdiklerine ve bu değerin işe nasıl yansıdığını analiz ediyorlar. Halbuki bu yeterli değil, markalar hedeflerinin neler olduğunu çeşitli digital kampanyalarla duyurmalılar.

Dijital Reklam ve Pazarlama sayfamızı ziyaret ederek konuyla alakalı çok daha detaylı içeriğimizi incelemek faydalı olacaktır.

Paylaş