Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
İçindekiler

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital platformlarda ve online satışı olan herkesin fazlası ile önem vermesi gereken bir konu. SEO’nun iyi şekilde yapılması hem markaların ziyaretçi sayılarını arttırmakta hem de satış rakamlarına etkili oluyor. SEO açısından iyi kurgulanan web siteleri Google’da üst sıralarda yer alıyor.

SEO, 2013 yılında en popüler pazarlama taktiği olarak diğer metotları geri de bıraktı. İçerik pazarlama, inbound marketing ve growth hacking de dahil olmak üzere diğer pazarlama metotlarına göre 7 misli daha çok tercih edildi. Şirketler, dijital pazarlama bütçelerinin büyük bir bölümünü SEO’yu geliştirmeye ayırdı.

2013-SEO-butce-dagilimi1 (1)

Positionly‘nin yaptığı  araştırma arama motorlarında Google’ın yüzde 71’lik bir paya sahip olduğunu gösteriyor. Google geçtiğimiz yılı 60 milyar dolar ile tamamlarken bir önceki yıla oran ile yüzde 19’luk bir büyüme sağladı. Bu büyümede şirketin yaptığı değişiklikler ve algoritma güncellemeleri önemli rol oynadı. Bu uygulamalar; Google Panda, Google Penguin ve Google Hummingbird

google-infografik-1 (1)

Google Panda, internet sitelerini belirli kriterlere göre sınıflandıran bir uygulama. Çıkan sonuçlara göre siteler arama sonuçlarında yer alıyor, kopya içerik kullanan  web spam siteleri arama sonuçlarında gerilere düşürerek kullanıcılara daha doğru sonuçlar sağlanmış oluyor.

Google Penguin uygulaması, Google kalite standartlarına uymayan sitelerin kontrol altında tutulması için kullanılıyor.

Google Hummingbird ise daha uzun ve detaylı arama sorgularına daha uygun sonuçlar getirmeyi amaçlıyor. Bu şekilde Google, anahtar kelimeler kadar artık arama yapılan kelimeler arasında bağlantı da kuruyor.

 

Görüldüğü üzere SEO’nun önemi her geçen gün artıyor. Şirketlerin, web sitelerindeki trafiği yönlendirmek için SEO’yu etkili kullanmaları gerekiyor. 

Paylaş