Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Facebook Dinamik URL Parametreleri
Facebook Dinamik URL Parametreleri

Facebook kampanyalarımızın Analytics gibi analiz araçlarında görmek ve performanslarını diğer kanallarla karşılaştırmak isteriz. Bunu yapmanın yolu ise URL parametrelerini kullanmaktan geçer. Kısaca URL parametresinin ne olduğunu açıkladıktan sonra UTM'in nasıl oluşturulduğunu açıklayacağım daha sonra ise Facebook'un Dinamik URL Parametrelerine geçebiliriz.

URL Parametresi Nedir

Kısaca, Analytics gibi analiz araçlarının, trafiğin kaynağını anlaması ve sınıflandırmasını sağlamak amacıyla kullandığımız URL uzantısıdır. URL'nin sonunda, ?utm ile başlayan kısım URL parametreleridir. Web sayfasında herhangi bir işlemi bulunmamakta, sadece Analytics'e trafik kaynağı ile ilgili bilgi göndermektedir. URL Parametresi aşağıdaki gibidir.

https://blog.sempeak.com/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=Ornek-Kapanya&utm_content=Sempeak

URL Parametresi Nasıl Oluşturulur

1. Campaign URL Builder ile kolayca ilgili bölümleri doldurabilirsiniz. Sistem otomatik olarak UTM parametresini oluşturacaktır. Ardından utm'den başlayan kısmı kopalayıp aşağıdaki gibi Facebook'un URL Parameter bölümüne yapıştırabilirsiniz.

Campaign URL Builder

Oluşturulan örnek bir URL Parametresi

Örnek URL Parametresi

2. Excel Tablosu oluşturarak URL parametresini oluşturabilirsiniz. Bu oldukça pratik bir yöntemdir.

 Facebook URL Parametreleri

Facebook'un kampanya bilgilerini Analytics'e göndermemiz için reklamlarda "UTM Parameters" alanı bulunmaktadır. Burada istediğimiz parametreleri kolayca yerleştirip performans takibini yapabiliyoruz.

Facebook URL Parametrleri

Yukarıda görüldüğü gibi utm_source(Kaynak) facebook, utm_medium(Araç) cpc ve utm_campaign(Kampanya) için DPA-Purchase kullandım. Hesapta birkaç kampanya olduğunda bu şekilde oluşturmak yeterli olacaktır. Peki Onlarca kampanya, yüzlerce reklam grubu, bünlerce reklam varsa ne yapacağız? Tüm URL'lere teker teker parametre eklemek hiç efektif olmayacaktır. İşte Facebook'un burada getirdiği yenilik Dinamik URL Parametreleri.

Facebook Dinamik URL Parametreleri

Facebook'un sunduğu dinamik değişkenler aşağıdaki gibidir.

  • source(kaynak)={{site_source_name}}
  • placement(yerleşim)={{placement}}
  • ad_id(reklam kimliği)={{ad.id}}
  • adset_id(reklam grubu kimliği)={{adset.id}}
  • campaign_id(kampanya kimliği)={{campaign.id}}
  • ad_name(reklam adı)={{ad.name}}
  • adset_name(reklam seti adı)={{adset.name}}
  • campaign_name(kampanya adı)={{campaign.name}}

Bu parametreleri kullanarak artık binlerce reklama aynı URL parametresini eklersiniz. Facebook ise dinamik parametreyi kampanya, reklam seti ve reklama göre yorumlar ve Analytics'e o bilgiyi gönderir. Aynı şekilde yukarıda paylaştığım Campaign URL Builder'i kullanarak Facebook Dinamik URL parametrelerini oluşturabilirsiniz.

Dinamik Parametreleri Oluşturmak

Yeterince yalın ve açık bir şekilde anlatmaya çalıştım. Facebook URL Parametreleri ile ilgili aklınıza takılan bir şey olursa yorum yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca URL parametreleri ile ilgili genel bir bilgi için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://support.google.com/analytics/answer/1033863

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar