Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Facebook Görsellerde ki %20 Metin Sınırını Kaldıracak mı?
Facebook Görsellerde ki %20 Metin Sınırını Kaldıracak mı?
İçindekiler

Facebook reklamları, reklamverenlerin aktif olarak kullandığı bir alan. Dijital pazarlamanın vazgeçilmezlerinden birisi. Ancak bu alanda reklam yapanlar iyi biliyor ki reklam görsellerinde ki metin oranları %20 kuralına takılırsa reklam yayınlanmıyor. Bunu da facebook ızgara aracından kontrol edebiliyoruz. Bu reklam politikası reklamverenleri çok zorlayan bir konu. Nedenlerinden birisi ise hem verilmek istenen mesajı iyice daraltmak zorunda kalmak hem de görsel içinde logonuzda metin var ise onuda sayması gibi durumlar söz konusu. Facebook reklam politikasında yeniliğe giderek bu kuralı yüzeysel olarak kaldırmaya karar verdi. Önümüzde ki günlerde facebook reklamlarında %20 metin sınırı olmayacak.

Sebebi ise reklam verenlerin ciddi anlamda sorun yaşaması oldu. Ancak burada facebook bu kuralı tamamen kaldırmak yerine esnekleştirmeyi tercih etti ve duruşunu tam anlamıyla bozmamış oldu. Burada Facebook'un amacı spam reklamların önüne geçmek.

Facebook metin içeren reklam görsellerinin uygulayacağı sınırlandırmaları reklam politikalarında aşağıdaki şekilde özetliyor.

Metin oranı: Yok — Reklamdaki metin oranı ya yoktur, ya da çok azdır. (Önerilen)

Metin oranı: Düşük — Reklam erişiminde küçük bir sınırlandırma yapılır.

Metin oranı: Orta — Reklam erişimi önemli ölçüde sınırlandırılır.

Metin oranı: Yüksek — Reklam erişimi yok denecek kadar azdır.

Yeni reklam kurallarına göre facebook %20 kuralını ta anlamı ile kaldırmamış olsa bile, tercihi reklamverene bırakarak sorumluluğu da almamış oluyor. Bu şekilde çok fazla metin yer alan reklamların spam değeri taşımaya devam edeceğinide vurgulamış oluyor ve erişim yok denecek kadar az olmuş oluyor.

Reklam görsellerinin içinde ki metin oranını öğrenmek için Facebook Izgara Aracını kullanabilirsiniz. Böylece görselinizin tam anlamıyla facebook politikalarına göre ne kadar metin içerdiğini görebilirsiniz.

Paylaş