Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Gmail Reklamları Nasıl Çalışır?
Gmail Reklamları Nasıl Çalışır?

Elektronik posta ya da kısa adıyla e-mail, günümüzde internet kullanıcılarının en çok kullandığı iletişim araçlarından birisi olarak yer alıyor. İlk olarak sadece metin şeklinde kullanılabilen e-mail sistemi artık çok farklı formatlarda ve amaçlarda kullanıcıların karşısına çıkabiliyor.

Gmail Sponsored Promotions Nedir, Nasıl İşler?

Gmail Reklamları, Google kullanıcılarının mailleri içinde takip ettikleri siteleri, ilgilendikleri konuları, yaş aralığı gibi birçok etkene göre hedeflediği bir reklam türüdür.  Hedefleme konusunda birçok alan ele alınabildiği için markalar tarafından hedef kitleye en iyi şekilde ulaştırılabilen bir reklam türü olarak son zamanlarda daha sık kullanılmaya başlamıştır.

Gmail reklamları; Adwords panelinin dışında kendine özel bir kullanım paneline sahiptir. Bu panel üzerinde oluşturulacak reklamlar ve hedeflemeler kullanıcıların tıklamaları başına ücretlendirilecektir. Reklamlar yönlendirilmesi ya da gelen kutusuna kaydedilmesi halinde ise ücretlendirilmemektedir.

Google kullanıcılara daha alakalı reklamları göstermek için Google aramalarını, ziyaret edilen siteleri, Google profillerini, +1'lerini ve diğer Google hesabı bilgilerini kullanarak en alakalı reklamları göstermeyi hedefler. Gmail reklamlarında kullanılan hedefleme türlerini şu şekilde belirtilmektedir.

  • Demografik Hedeflemeler: Yaş, cinsiyet, dil, cihaz ve yer hedeflemeleri yapılabilir. Cihaz hedeflemesinde Android ve IOS işletim sistemleri de ayrı olarak hedeflenebilmektedir.
  • İlgi Alanları: Kullanıcıların mail trafiğine göre oluşturulan ilgi alanlarına hedefleme yapılabilir. İlgi alanlarında, Adwords reklamlarında yapılan hedeflemelerdeki gibi kırılım yapılarak daha etkin bir hedefleme yapılabilmektedir.
  • Anahtar Kelimeler: Panelde belirtilen anahtar kelimelere göre de kullanıcı hedeflemesi yapılabilir. Hedef kitlesine uygun anahtar kelimeler seçilebileceği gibi, rakip firmaların isimlerini de anahtar kelime olarak eklenebilir.
  • Alan Adı Hedeflemesi: Kullanıcıların mail trafiğinde geçen alan adlarına göre bir hedefleme yapılabilir.
  • Satın Alma Bilgilendirme Hedeflemeleri: Kullanıcıların, satın aldıkları ürün sonrasında gelen bilgilendirme ya da fatura mailleri ile ilişkili olarak ürün hedeflemesi yapılabilir.
  • Meslek Hedefleme: Kullanıcıların mesleklerine göre hedefleme yapılabilir. Bu hedefleme ile daha spesifik kullanıcılara ulaşılabilir.

Gmail reklamları her cihaz için otomatik olarak boyutlandırılmaktadır.

gmail reklamları

Gmail Reklam Türleri Nelerdir?

Gmail reklam modelleri video, form, telefonla arama, uygulama indirme, dinamik içerik, çoklu iletişim  ve html üzerinde kurgulanan standart kodlarla yapılmak üzere 7 şekilde kullanılabilir. Türkiye’de daha çok form doldurma, video ve standart kodlarla oluşturulan etkileşim reklam türlerine görebilirsiniz.

gmail reklamları

Gmail Reklam Sonuç ve Raporlarını Ne Şekilde Görebiliriz?

Gmail reklam sonuç ve raporlarını reklam oluşturduğunuz panelde görebilir, günlük harcama miktarınızı ve reklamlarınızı optimize edebilirsiniz. Gmail reklamları iyi hedeflendiği takdirde tıklama oranları yüksek geri dönüşler alabilirsiniz.

gmail reklamları

Gmail Reklamlarını Her Reklamveren Kullanabilir mi?

Gmail reklamlarını kullanabilmek için Müşteri Merkezim hesabınızın Yönetici Tanımlı Harcama (YTH) için etkinleştirilmiş olması ve bunun yanında reklamlar için minimum bir ücret taahhüt etmeniz gerekmektedir.

Online reklam dünyasında her geçen gün karşımıza daha çok çıkan bu reklam modelini kullanarak hedef kitlenizi tam olarak yakalayabilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar