Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Google Ads Otomatik Teklifler
Google Ads Otomatik Teklifler
İçindekiler

Otomatik teklif verme, belirlenen kampanya hedeflerinize göre sonuçları en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış bir Google Ads teklif stratejisidir. Google, otomatik teklif verme ile teklif tutarlarını, reklamınızın bir tıklama veya dönüşümle sonuçlanma olasılığına göre otomatik olarak belirler.
 Bunu yapmak için kullanıcının işletim sistemi, demografi ve konum gibi verilerini analiz eder.

Otomatik teklif stratejileri, gelecekteki teklifleri belirlemek için geçmiş verileri analiz eder ve zaman içinde öğrenir.
Herhangi bir otomatik teklif stratejisini kullanmaya başlamadan önce, teklif türünün amacınıza uygun olup olmadığını belirlemeniz gerekmektedir. Zamandan kazanmak için manuel teklif vermekten uzaklaşmak istiyorsanız otomatik teklif stratejilerini kullanmak sizin için faydalı olabilir.

6 farklı otomatik teklif stratejisi vardır, Bunlar;

- Tıklamaları En Üst Düzeye Çıkarma
Sitenize gelen ziyaretçi sayısını artırmak amacıyla kullanılan bir teklif türüdür.
Bütçeniz dahilinde alabileceğiniz en yüksek tıklamayı elde etme etmek üzere teklifleri otomatik olarak belirler.

- Hedef Gösterim Payı

Reklamınızın arama sonuçlarının ilk sayfasında veya ilk sırada görünürlüğünü artırmak için kullanılan teklif türüdür. Max. TBM teklifi ile teklif sınırı belirlenmektedir.

- Hedef EBM (Edinim Başı Maliyet)

Bu teklif stratejisinde belirlediğiniz hedef edinme başına maliyetinize göre mümkün olduğunca yüksek dönüşüm almanıza yardımcı olmak için teklifler otomatik olarak optimize edilir.
Bazı dönüşümlerin maliyeti belirlediğiniz hedef EBM teklifinden daha fazla veya daha düşük olabilir.

- Hedef ROAS (Reklam Harcamasından Elde Edilen Gelir)

Mümkün olduğunca fazla dönüşüm değeri almanıza yardımcı olmak için teklifleriniz otomatik olarak belirlenir. Bazı dönüşümlerin belirlemiş olduğunuz hedeften daha yüksek veya daha düşük getirisi olabilir.

- Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkarma

Bu teklif stratejisi bütçenizin tamamını harcayarak en fazla dönüşümü almanız için teklifleri otomatik olarak belirler. Büyük bir bütçeniz varsa ve daha fazla dönüşüm elde etmek istiyorsanız tekliflerinizi otomatikleştirmek için kullanabilirsiniz.

 

- Dönüşüm Değerini En Üst Düzeye Çıkarma

Kampanyanızın toplam dönüşüm değerini, belirlemiş olduğunuz bütçeniz dahilinde en üst düzeye çıkarmak üzere kullanabileceğiniz teklif türüdür.
Bu otomatik teklif verme stratejisi, bütçenizi aşmadan kampanyanızın toplam dönüşüm değerini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

 

 

Otomatik tekliflerin avantajları olduğu kadar bazı dezavantajları da olabilmektedir.

Otomatik Tekliflerin Avantajları
Teklifler otomatik olarak belirlendiğinden, reklam grupları veya anahtar kelimeler için manuel olarak teklif tutarları ayarlamak zorunda kalmadan zaman kazanırsınız.

Otomatik teklif verme, zaman içindeki performansı değerlendirmek ve sizi hedefinize ulaştırmak adına optimize etmek için makine öğrenimini kullanır.

Otomatik Tekliflerin Dezavantajları
Otomatik teklif stratejilerinde belirlenen max. tekliften daha yüksek bir ücretle karşılaşma durumu muhtemeldir. Bu sebeple otomatik teklif stratejilerini büyük veya esnek bütçeye sahip olan markaların kullanması daha uygun olacaktır.

Otomatik teklifler belirlediğiniz hedefe göre optimize edilmek üzere geçmişteki tahminleri kullanır.
Bu sebeple yeni açılmış bir Ads hesabında otomatik teklif stratejileri en iyi yöntem olmayabilir.

Paylaş
Google Ads Otomatik Teklif Stratejileri Rehberi
Google Ads Otomatik Teklif Stratejileri Rehberi

Google Ads otomatik teklif stratejileri hakkında detaylandırılmış blog yazısı.