Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Google Adwords Reklam Kampanyalarımıza Saldırı Denemeleri
Google Adwords Reklam Kampanyalarımıza Saldırı Denemeleri

Google Adwords reklamları yaygınlaştıkça ve rekabet arttıkça her alanda olduğu gibi bu alanda da kural dışı çözümler bazı firmaların aklına geliyor. Örneğin: “Bu anahtar kelimede sadece benim reklamlarım yayınlansa” “Rakiplerimin reklam bütçeleri hemen tükense” ya da “Rakiplerimin reklamlarının gösterilmesi engellense” diyen bir çok firma bulunuyor.

Bu saldırıları yapmanın ilk akla gelen metodu rakiplerinizin reklamını tıklamak ve bir önce reklam bütçelerini bitirmek oluyor. Ama birçok firma bu metodun geri sektiğini pek bilmiyor. Google tıklamaları IP kontrollü olarak saydığı için yapılan tıklamalardan sadece 1 tanesi ücretlendirildiği için bu uygulamanın rakibe maddi zarar vermesi pek mümkün değil. Ayrıca rakiplerinizin tıklama oranları yükseldiği için kalite puanı da yükseliyor, dolayısı ile rakip bir firmanın orta ve uzun vadeli reklam giderini azaltmış oluyorsunuz.

Son zamanlarda daha gelişmiş saldırı teknikleri kullanılmaktadır. Otomatik olarak IP adreslerini değiştirip reklamların sanal ziyaretçiler tarafından dakikalar içinde 1000’lerce kere tıklanmasını sağlayan saldırıları önleyebilmek için üst düzey bir Adwords bilgisi gerekiyor.

Bu durumda alınacak bazı önlemler bulunuyor. Öncelikle saldırı alan kelimenin eşleme seçeneğini tespit etmek, bu kelimeyi bu eşleme seçeneği ile negatif olarak eklemek saldırıyı hemen kesecektir. Fakat genelde saldırı kelimeleri ürünü/hizmeti birebir anlatan kelimeler olduğu için bu kelimelerde tıklama ve gösterim almak da gerekiyor. Saldırı kelimelerini ayrı ayrı kampanyalara bölmek, düşük TBM ve yüksek bütçe atamak en geçerli yöntemdir.

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar