Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Google Plus Özel URL’ye Geçti
Google Plus Özel URL’ye Geçti
İçindekiler

Sosyal ağlar içerisinde son dönemlerde yükselişe geçen Google Plus, geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına, özel URL hizmeti sunmaya başladı. Bu şu demek oluyor;  Profilinizin alan adı karışık rakamlar birliğinden değil artık adınızdan oluşacak. Aynı Facebook ve Twitter’da olduğu gibi.

Bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinize gelince;  Hesabınıza giriş yaptığınızda karşınıza sayfanın en üstünde görselde görüldüğü gibi bir buton çıkacaktır. Veya “Hakkında” bölümünden Google URL kısmına erişip değişimi gerçekleştirebilirsiniz.

google plus özel url

Ancak bu noktada alacağınız ismi belirleyici kişi siz değilsiniz. Google kötüye kullanımı önlemek için görünen isminize uygun önerilerde bulunuyor. Sadece bunlardan birini seçebiliyorsunuz.  Yani adınız Ebru ise Ayşe şeklinde URL alamıyorsunuz. Seçiminizi yaptıktan sonra başvurunuz iletiliyor ve onay verildikten sonra profilinizi size özel URL ile kullanmaya başlıyorsunuz.

Tabi bunu yapabilmek içinde bazı şartlar var.

  • En az 10 takipçi
  • En az 1 aylık hesap
  • Profil fotoğrafı

Bu şartlara sahip bir hesabınız yoksa özel URL alınamıyor.

Kişisel profil dışında bir de Google Plus sayfanız varsa web sitenizin bağlı olması koşulu var. Bu durumda hizmet sağlayıcınıza bir E-posta gönderip veya yetkiniz varsa doğrudan kendiniz bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

google plus web site bağlama

Son olarak;

Google+ Özel URL'ler Kullanım Şartlarında geçen “Özel URL'ler şu an için ücretsizdir ancak onlar için ücret almaya başlayabiliriz.” cümlesi il belirtildiği gibi ileride bu hizmet ücretlendirebilir. Böyle bir şey mümkün gibi görünmese de Google'ın ileride nasıl bir tutum sergileyeceğini bekleyip öğreneceğiz.

İpucu: Herhangi bir profilin +1’lediği şeyleri görmek ister misiniz?   URL sonuna  /plusones ekleyin:

Örnek: https://plus.google.com/+name/plusones

Paylaş