Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Google SERP'te Ana Sayfa Title'larını Değiştiriyor
Google SERP'te Ana Sayfa Title'larını Değiştiriyor
İçindekiler

Google'ın description etiketini beğenmeyip, arama sonuç sayfalarında, sayfa içindeki metinden kendi çektiği description'ı kullanmasına yabancı değiliz. Fakat bir sayfada title etiketi varsa Google title olarak o etiketi kullanıyordu. 2012 yılında Title optimizasyonu ile ilgili bir makale yayınlayan Google birkaç İngilizce sitenin title'ında değişiklik yapmıştı ve aktif olarak bu uygulamaya devam etmemişti.

Google Artık Arama Motoru Sonuç Sayfalarında (SERP) Ana Sayfalarda Site Adını Title'ın Başına Alıyor

Sempeak SEO ekibinden Mert Aslan ile birlikte, Sempeak'in ana sayfa title'ında bir değişiklik olduğunu fark ettik. Sempeak title'ı "Google Adwords Reklam (SEM) ve SEO Ajansı - Sempeak" iken SERP'te title olarak "Sempeak: Google Adwords Reklam (SEM) ve SEO Ajansı" metniyle karşılaştık. WebPage türü içindeki name özelliği benzeri bir schema.org mikroverisinin bu title değişikliğini tetikleyebileceğini düşünüyoruz, fakat bu ve buna benzer herhangi bir tetikleyici bulamadık. Sadece karşılaştığımız tüm örneklerde, site adının title sonunda bulunduğunu ve site adından önce "-", "|" ya da ":" işaretlerinin olduğunu gördük.

Google, her ne kadar 2012'de bir makale yayınlayarak title'de değişiklikler yaptığını duyurmuş olsa da, Türkçe sonuçlar için aktif olarak yeni kullanılmaya başlanması nedeniyle, bizim için de yeni bir özellik ve title değişikliği İngilizce SEO blog ve forumlarında da bu güne kadar çok fazla tartışılan bir konu değil. Bu nedenle Google'ın bu hamlesiyle ilgili birkaç yorum yapabiliriz: Google insanların arama sonuç sayfalarında SEO amaçlı yazılmış title'lar yerine ilk olarak site adını görmesini istemiş olabilir. Bu yeni uygulamanın kötü yanı ise artık yükselmek istediğimiz anahtar kelimelerimizde biraz daha zorlukla karşılaşacak olmamız: Anahtar kelimemizi title etiketinin başında kullanmanın sağladığı avantajdan artık yararlanamayacağız.

Sempeak.com kaynak kodundaki title etiketi:

Sempeak Title

Google SERP'teki title:

Sempeak SERP title

Türkçe sonuçlar için aktif olarak kullanılmaya yeni başlanılan bu uygulamayı Sempeak ile birlikte Linkedin ve Hürriyet v.b. birkaç sitede daha görebilirsiniz.

Google'ın Title etiketi üzerinde optimizasyonlar yaptığıyla ilgili 2012'de yayınlanmış Official Google Webmaster Central Blog'taki makalesini okuyabilir ve Gordon Campell Blog'ın blogunda 2013 yılında yayınladığı İngilizce sitelerin title'ındaki değişiklikliklerle ilgili makalesine göz atabilirsiniz.

Google'ın title'lara da müdahale etmesine siz nasıl bakıyorsunuz?

Paylaş