Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Hangi Trueview Videoları İzleniyor
Hangi Trueview Videoları İzleniyor

Marka tanıtımı konusunda en dikkat çekici araçların başında geliyor TrueView reklamları. YouTube’un en büyük ikinci arama motoru olduğunu da hesaba katarsak, potansiyel müşterilere erişmek için harika bir araç. Tabii bu harika aracı en doğru şekilde nasıl kullanacağımız büyük önem taşıyor. Bunun için tasarım, kampanya kurgusu ve optimizasyon konusunda çok iyi olmak yetmiyor. Ayrıca müşteri kitlelerinin davranışlarını da bilmek gerekiyor.

İlk 5 saniyede neler dikkat çeker, reklamı akılda kalıcı yapan nedir acaba, marka başarısı nasıl artırılır? Bunun gibi onlarca sorunun cevabı araştırmalarda yatıyor. Bizler de bu araştırmaları sürekli takip etmeli ve içeriğimizi bu davranışlara uygun oluşturmalıyız.

Trueview Videolarını İzlettiren Nedir?

Google’ın Haziran 2015’de 16 ülke ve 11 sektörde TrueView reklamlarını inceledi. Burada aradıkları şuydu: “Atla” butonuna basmadan en uzun izlenen reklamların ortak noktaları neler? Burada gördükleri, açık ara farkla mizah. Kadınların kendilerini güldüren erkeklerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını bilmiyoruz, ama insanların komik videoları izledikleri su götürmez bir gerçek. Bunu da somutlaştırmak için YouTube Ads Leaderboard’a bakmamız yeterli.

YouTube Ads Leaderboard’ın kazananı Akbank’ın babalar günü için hazırladığı video kampanyası. Videoyu izlediğimde benim de yüzümde bir tebessüm oldu açıkçası. Bu reklam, kendini sonuna kadar izlettiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=N11-Ibm8byQ

Diğer bir etken de ünlüler. Ünlülerin yer aldığı reklamların da izlenme oranlarının yüksek olduğu görülmüş. Türk Hava Yolları’nın Kobe ve Messi’ye yer verdiği reklam kampanyası hepimizin aklına kazındı değil mi?

Diğer istatistikleri maddeler halinde paylaşıyorum.

  • Kadınların, bir reklamın tamamını izleme oranı erkeklerden %9 daha yüksek.
  • İnternet sitesini daha önce ziyaret edenlerin, reklamın tamamını izleme oranı %12 daha yüksek.
  • 25-44 yaş arası kişiler reklamı daha fazla izlemeye eğimli.
  • Animasyonlar insanların reklama ilgi göstermesini sağlıyor.
  • Daha çok beğeni alan videoların izlenme oranları daha yüksek.

Video reklamlarını araştırmalardan elde edilen verilere göre dizayn etmekte fayda var. İnsanların, video ile duygusal bir bağ kurması çok önemli. Duygusal bağ kurulabilmesi için de insanların o videoda kendini bulması gerekiyor. Örneğin Turkcell'in "gnçtrkcll Sana Yazıyor!" başlıklı reklamında mesajlaşırken yaşadığımız duygulardan bahsetmesi.  Duygulara yoğunlaşarak kitlelerin ilgisini çekilebilir ve markanızı zihinlere kazıyabilirsiniz.

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar