Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
İçerik Pazarlaması
İçerik Pazarlaması

Hedef kitleniz ile çok daha sağlam bir iletişim kurmak istiyorsanız mutlaka İçerik Pazarlaması (Content Marketing) kavramını dikkate almalısınız.

Bir marka olarak büyümek ve hedef kitleniz ile kendinize has, rakiplerinizden farklı, daha sağlam bir iletişim kurmak için mutlaka içerik pazarlaması (content marketing) kavramını, markanızın gelişimi anlamında yapılacak stratejik çalışmalarınızın odak noktasına yerleştirmeniz gerekmektedir.

Özellikle sosyal medyanın gelişimi ve dijital pazarlama söz konusu olduğunda markalar için müşteri ya da hedef kitlelerine çok daha kolay bir yoldan ulaşabilme şansı doğmuştur. Birçok marka pazarlama faaliyetlerini yürütebilme, yeni müşteri kitlesine ulaşabilme ve farkındalık yaratabilme anlamında içerik pazarlamasını kullanmaktadır. İçerik pazarlaması anlamında en önemli olgu ise özgün, kaliteli ve benzersiz nitelikler taşıyan içerikler üretmektir.

İçerik kalitesi mümkün olduğu kadar dikkat edilmesi gereken bir olgu olmaktadır. İçeriğinizin kendinize özgü ve daha önce kullanılmayan bir içerik olmasına özen göstermek, hem içerik pazarlamasını doğru yapmak hem de hedef kitleniz nazarında daha saygın bir görünüme kavuşabilmek anlamını taşır. Yarattığınız içeriğin önemli olmasını sağlayan kalitesi, içeriği oluşturan, hazırlayan, yazan bireylerin bilgi düzeyi, kapasitesi, yazma becerisi, görsel oluşturma gücü, ve yaratıcılığı ile direkt olarak ilgili bir olgudur.

İçerik pazarlaması konusunda başarılı olabilmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise içeriğin viral yani yayılabilir olabilmesidir. Üreteceğiniz içeriklerin çok daha geniş kitlelere yayılabilmesinin ön koşulu, viral bir içerik oluşturmaktır.

Şu an sektörde içerik pazarlamasından yararlanan firmaların kullandığı içerik tipleri ise şunlardır;

- Makale ve blog yazıları

- Resim, video, Vine, İnfografik gibi görsel içerikler

- Sosyal Medya üzerinde oluşturulan markaya yönelik içerikleri

- E-Bültenler

- Ses ve podcastlar

İçerik Pazarlaması yaparken içeriğinizin nasıl olması gerektiğine dair birkaç anekdot vermemiz gerekirse;

- İçerik mutlaka özgün ve benzersiz olmalı,

- İçerik çeşitli mecralarda (sosyal medya, forumlar ve benzeri platformlar) paylaşılabilir olmalı

- Hedef kitle için üretilmeli

- Özellikle yazı içeriklerinde yazım diline çok dikkat edilmeli

- Anlaşılabilir nitelikler taşımalı

- SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uygunluğu test edilebilir olmalıdır.

İçerik pazarlamasının faydalarına gelince;

- İçerik Pazarlaması kapsamında oluşturacağınız bir kurumsal blog ve burası için üreteceğiniz içerikler ile marka web sitenize trafik çekebilir, hedef kitlenizi bu anlamda odaklayabilirsiniz.

- Hedef kitleniz ile aranızda sarsılmaz bir bağ kurabilirsiniz. (Engagement)

- Diğer pazarlama yöntemlerine nazaran çok daha hızlı ve hedefe yönelik bir iletişim fırsatı yakalayabilirsiniz.

- Oluşturacağınız benzersiz içerikler, dijital platformlarda marka olarak başarılı bir şekilde yer almanızı sağlar.

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar