Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
No Follow Bağlantılar Faydalı Mıdır?
No Follow Bağlantılar Faydalı Mıdır?
İçindekiler

İnternet sitesine gelen bağlantılar her zaman siteye fayda sağlamaz, bazen gelen zararlı bağlantılar nedeni ile sıralamalarda düşüş dahi yaşama ihtimalimiz bulunur.

Bu noktada en çok yoruma açık konulardan birisi kuşkusuz “No Follow” (bağlantı verdiğiniz internet sitesine bir nevi kefil olmadığını belirten bir kod) backlinklerin faydalı olup olmadığıdır.

Pagerank sisteminin aktif olduğu dönemlerde No Follow bağlantıların internet sitemizin değer puanı olarak sayılan “PageRank” sistemine etkisi olmadığını biliyorduk, fakat gelinen noktada PageRank sistemi bir nevi tarihin tozlu raflardaki yerini aldı diyebiliriz.

Google Neden No Follow Etiketini Önemser?

Aslında cevabı çok basit bir soru; Bir haber portalı veya Blogger içerik yazarken, ilgili içerikle ilgili araştırma yaptığı sırada sizin sitenizle karşılaştığında referans olarak makale bitiminde sizin internet sitenizin bağlantısı vererek kaynak olarak sunabilir, fakat bu internet sitesinin zararlı bir içeriğe sahip olup olmadığı hakkında tam bilgisi olmaması nedeni ile No Follow etiketi ile bağlantı çıkışını sağlar, bu şekilde bir nevi kendisini güvence altına almış olur, aksi taktirde ilgili sitenin zararlı bir yapıda olması ileriye yönelik olarak kendi sayfasının Google tarafında güven puanını zedelemesine yol açabilir.

No Follow Backlinkler Faydalı Mıdır ?

relnofollow

Global ve günde yüz binlerce ziyaretçinin bulunduğu internet sayfaları bağlantı çıkışlarını No Follow etiketi ile sağlar (CNN, Wikipedia gibi)

Buna örnek olarak; CNN bir haber içeriğinde veya röportaj sonrasında internet sitenize bir bağlantı çıkışı sağladı ve bunu No Follow etiketi ile gerçekleştirdi. Bu noktada ilgili sayfa üzerinden sitemize gelen kullanıcılar siteyi ziyaret ederek, sayfa dolaşımını arttıracak, eğer kullanıcıyı istediği sonuca ulaştırabiliyorsa sayfada kalma süresi artıracak günün sonunda daha fazla etkileşim olmasına yol açacaktır, bu yüzden Nofollow linklerin hiç değeri yok diyemeyiz.

Wikipedia üzerinden alınan No-follow bir backlink kuşkusuz alacağımız birçok link’ten çok daha değerli olacaktır. Çünkü Wikipedia dünyaca ünlü bir bilgi portalı eğer sizi referans olarak sunuyorsa bu önemli bir kriter olarak sitenize yansıyacaktır.  Ayrıca site içerisindeki tüm bağlantı çıkışları "No-Follow" etiketi ile yapılıyor buda önemli bir anektod.

En basit hali ile düşündüğünüzde Google arama sonuçlarında kullanıcılara en iyi sonuçları göstermek amacı ile algoritmasını ilk günden itibaren her seferinde daha fazla güçlendirerek Spam siteleri sonuçlardan kaldırmayı hedeflemiştir, bu noktada Dışarıdan sitenize gelen bağlantıların doğal olması ve referans sayılabilecek bir düzende bulunması her zaman fayda sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra No-follow bağlantılar İnternet sitenize gelen Backlinklerin çeşitlendirilmesini sağlar.

Sitenize gelen bağlantılar sadece anahtar kelime bazlı olduğunda bu çalışmanın doğal görünmesini engeller, yapbozun tamamına baktığımızda internet sitesinin “Dofollow, Nofollow, Text, Yönlendirme, Görsel” olarak birden fazla şekilde bağlantı bildirimi olması organik bir görüntü oluşmasını sağlar.

Barış PEKPAK

Paylaş