Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Pazarlama Değişiyor
Pazarlama Değişiyor

Kitle davranışları ve kuşaklar değiştikçe pazarlama da değişiyor.

Pazarlamada dijital video reklamları artıyor.

Geleneksel medya planlama ve satın almaları değişiyor. Reklam tabelaları, televizyon reklamları, gazete reklamları her geçen gün azalıyor ve azalmaya devam edecek. Dijital reklamların potansiyel müşteriler ile sıcak iletişim kurabilme becerisi, pazarlamacıları bu yönde seçim yapmaya itiyor.

Yeni jenerasyon için ünlü kavramı çok farklı

Reklamlarda ünlü kullanımı her mecrada oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak ünlü kavramı eskisinden daha farklı bir hal almaya başladı, gençler için ünlü; Twitter fenomeni YouTube ünlüsü, Vine ünlüsü demek.

Satışa etki eden kanalları değişiyor

Artık satış kanallarınız, kitlelere erişim kanallarınız her geçen gün artarak çoğalıyor ve değişiyor. Sosyal medya kanallarının dahil olması ile haber okumak için gezinen birine onun isteği dışında ulaşmanız zorlaşıyor. Bu nedenle kanallara uyum sağlamanız, analiz ederek doğru strateji ile ulaşmanız gerekiyor. Ve Unutmayın, her gün yeni bir mecra daha popüler olabiliyor.

Gençler farklı sosyal medya kanallarına geçiş yapıyor

Markaların en çok efor harcadığı sosyal medya platformu %75’lik oranla Facebook. Her ne kadar Facebook hala en büyük mecra olsa da bilinmesi gereken gerçek şu ki artık gençler farklı sosyal medya kanallarına geçiş yapıyor. Gençler yeni mecralara geçiş yapmaya başlasa da aileler hep Facebook’da. Bu nedenle hedef kitlenize en uygun mecrayı bulmaya özen gösterin.

Dijital yerliler online bilgi güvenliğine inanıyorlar

Günümüzde iki farklı kuşak aynı zamanda İnternet’de yer alıyor. İnternet ile sonradan tanışan (X) kuşağı ile dijital yerli (Y) kuşağının bir arada olması analizlerdeki değişkenleri de etkiliyor. Bunlardan biri de online bilgi güvenliği; X neslinin neredeyse %80’i kişisel bilgilerinin internet ortamında güvenli olmadığına inanırken, Y nesli, kişisel bilgilerinin internet ortamında daha güvenli olduğu kanısına (%60 oranla) varmış durumda. Bu nedenle Y nesli ile iletişim kurarken sadakat oluşturma imkanınız daha fazla çünkü daha fazla bilgiyi rahatlıkla alabilirsiniz.

Tüm bunlar, pazarlamacılar için alışılagelmiş davranışların dışına çıkmak, yenilikçi, yaratıcı olmak anlamına geliyor. Hedef kitle analizlerinin ve elde edilen dataların iyi okunması da bu anlamda önem kazanıyor. Konuyla alakalı çok daha detaylı içeriği Dijital Pazarlama sayfamızda bulabilirsiniz.

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar