Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Alışveriş (PLA) reklamlarında zorunlu GTIN dönemi
Alışveriş (PLA) reklamlarında zorunlu GTIN dönemi

Google PLA (alışveriş reklamları) için GTIN'i (Global Trade Item Number) artık zorunlu tutuyor. 14 Şubat 2017 tarihinden itibaren alışveriş reklamı yapan tüm firmaların veri feed'lerine GTIN eklenmesi zorunlu tutuldu. GTIN'i veri feed'ine ekleyen reklam verenlerin reklam performanslarında ciddi artışlar göründüğünü Google özellikle belirtiyor. Bu oranın ise %20 seviyelerinde olduğunu belirtiyor. GTIN nedir ve neleri etkileyecek konusuna bu yazımda detaylı bahsedeceğim.

Feed'de GTIN kodunun rastgele oluşturulması hataya sebep olacaktır. Google bu GTIN numaralarını doğrulayacak bir sisteme sahip olup kodun doğru ya da yanlış olduğunu algılayabilmektedir. Dolayısı ile yanlış yazılan GTIN kodlu ürünler onaylanmayacaktır.

GTIN'in ne olduğundan biraz bahsedelim. GTIN her ürünün benzersiz ürün tanımlayıcısıdır. GTIN'i barkod numarası olarakta tanımlayabiliriz. Her ürüne özel tanımlanmış bir GTIN kodu mevcuttur.

Aşağıda Feed'e GTIN'in nasıl eklendiği ve ürün listeleme reklamlarının ayrıntılarında nasıl göründüğünü gösterelim;

gtin-ornekayrıntılar

Burada en önemli soru ise eğer ürünüm el yapımı ise ve GTIN kodu yoksa ne yapılmalıdır? Cevabı basit aslında ürününüz el yapımı bir ürün ise GTIN zorunlu değildir. GTIN'in zorunlu olduğu ürünler markalı ve yaygın satışı yapılan ürünlerdir. Bu durumda ise feed'de GTIN satırını boş bırakabiliriz. Ürününüzün GTIN'i yoksa ve global bir marka değilse GTIN kodu yerine marka (brand) alanını feed'e eklemeniz yeterli olacaktır.

Google'ın ilk olarak GTIN kullanılması zorunlu olarak yayınladığı global listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Google ayrıca GTIN kodu sayesinde aynı ürünün satıcıları arasında fiyat karşılaştırmanıza olanak sağlayacaktır. Örnek olarak;

karşılaştır

 

GTIN’i olmayan ürünlere örnek olarak:

Mağaza markası ürünler

Yedek parça ürünleri

Özgün donanım üreticisi (OEM) parçaları

Özel imalat ürünler (Örneğin; özel imalat tişört, sanat ürünleri ve el yapımı ürünler)

1970’te ISBN, ISO standardı olarak kabul edilmeden önce basılmış kitaplar

Klasik veya antika ürünler

MPN: Üretici parça numarasıdır. MPN, GTIN gibi ticari ürünleri tanımlamak için kullanılan, üretici tarafından oluşturulan ve ürün üzerine basılan harf ve sayılardan oluşan bir koddur.

OEM: Orijinal ekipman üreticisi kodudur. OEM ise kendi içinde ikiye ayrılır: Orijinal parça (OEM) ve orijinal olmayan (non-OEM) yan sanayi parçalar.

Bazen OEM’i üreticiler MPN olarak kullanırken bazen ise MPN ve OEM için farklı numaralar tanımlanmaktadır. Parçanın üreticisi, MPN olarak ne kullanmışsa MPN olarak da onu tanımlamalı.

GTIN ise ülkelere ve ürünlerin özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir. Örnek verecek olursak;

EAN (Avrupa’da GTIN-13): 13 haneli sayı (Bu Türkiye için geçerli olan GTIN)

ISBN (kitap ürünleri): 13 haneli sayı

UPC (Kuzey Amerika’da GTIN-12): 12 haneli sayı

JAN (Japonya’da GTIN-13): 8 veya 13 haneli sayı

ITF-14: 14 haneli sayı

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar