Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Rakipleriniz Dijitalde Ne yapıyor? Siz Hangi Noktadasınız?
Rakipleriniz Dijitalde Ne yapıyor? Siz Hangi Noktadasınız?
İçindekiler

Herhangi bir projeye başlarken ilk önce yapılan Pazar araştırması ve rakip analizidir. Bu araştırmalar işin başında ve sürekliliğinde yapılması gereken olmazsa olmazlardandır.  Dijital dünyanın marka bilinirliğine ve satışa etkisinin yoğun olduğu günümüzde, bu araştırmaları dijital alanlarda da gerçekleştirmeniz gerekir. Hem kendinizi hem rakiplerinizi takip etmelisiniz.

Web sitenizde neyin iyi etki yarattığını, hangi ürün yada içeriklerin görevini yerine getirdiğini görebilir ya da ne kadar rakibinizin olduğunu görebilirsiniz. En iyi sonuçlara sahip olanı belirleyebilir ve bunları yaptığınız işte kullanabilirsiniz.

Bilgi toplamanın farklı 9 yolundan bahsediyor olacağız. Bu internet siteleri sitenizi nasıl geliştirebileceğiniz ve takipçilerinizin ilgi alanları hakkında fikir verecek.

 

Google Alerts

Google bu uygulama ile belirlediğiniz kriterlerle uyuşan internetteki yeni içeriği size getirir.Alerts’e rakibinizin ismini yada takip ettiğiniz anahtar kelimeyi yazabilirsiniz. Ne kadar sıklıkla güncel bilgi istediğinizi ve size ulaşabilecek e-mail adresi de belirtebilirsiniz.

google-alerts

Majestic SEO

Majestic, içerik pazarlamacıların sıkça tercih ettiği bir SEO aracı. Bu uygulama ile , rakiplerin backlink rakamlarını görebilir ve bu linklerin geliş yollarını tespit edebilir, artış oranları ve hangi metinlerin ziyaretçi çektiğini görebilirsiniz.

majestic-seo

Topsy

Topsy, tweetlerinizin, resim ve videolarınızın etkinliklerini görebileceğiniz bir sosyal medya kontrol aracı. Bu uygulama ile trend topik olan konuları görebilirsiniz.

topsy

HubSpot’ın Pazarlama Derecelendiricisi

Pazarlama derecelendiricisi; internet sitelerini ve sosyal medya etkinliklerini inceliyor ve pazarlama kontrol listeleriyle karşılaştırma yapıyor. Bu araştırma sonucunu ise derecelendirip size sunuyor. Rakiplerinizin neler yaptığını görmenin en basit yolu.

hubspots

Google Trends

Google Trends, özellikle lokasyon bazlı yapacağınız anahtar sözcük aramalarında tercih edebileceğiniz etkin bir araç. Belirlediğiniz anahtar kelime ile hangi şehirlerin ya da bölgelerin en çok ilgi çektiğini görebilirsiniz.

google-trends

 

Fanpage Karma

Fanpage Karma ile Facebook sayfanızı başka bir sayfayla hayranları, büyümesi, etkileşimi ve servis hizmeti üzerinden karşılaştırabilirsiniz. Bu uygulama müşteri servisi hassasiyetinizi ölçmenizde ve rakiplerin sosyal medya çalışmalarında ne durumda olduğunu görmenizde kolaylık sağlar.fanpage-karma

Siz de bu dijital mecralarda çok daha iyi konuma gelebilmeniz için yol haritasına Dijital Reklam ve Performans  Pazarlama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Paylaş