Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
SEO'ya Uygun İçerik Nedir?
SEO'ya Uygun İçerik Nedir?
İçindekiler

İçerik bakımından arama motorlarının kurallarına uygun internet siteleri yaratmak konusunda önem taşıyan SEO, aynı zamanda arama sonuçlarında sitenizi üst sıralara taşımanın da en etkili yolu.

SEO (Search Engine Optimization), arama motorlarının internet sitelerini değerlendirme ve bu değerleri arama sonuçlarındaki sıralamalarına yansıtma süreçlerinde direkt bir etkiye sahip olduğundan fazlasıyla önemli bir konu.

Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi birçok arama motoru ve bu arama motorlarının internet sitelerini sıralamak için farklı algoritmaları olsa da Türkiye'de genellikle ilk dikkate alınan ve yapılacak düzenlemeleri belirleyen arama motoru, kullanım oranının yüksekliğinden dolayı Google oluyor.

Resmi olarak Google tarafından internet sitelerinin neye göre değerlendirildiği ve sıralamalarının belirlendiği tam olarak açıklanmasa da doğru ve kapsamlı içeriğin arama sonuçlarındaki sıralamaları büyük ölçüde etkilediği uzun süredir bilinmekte. İnternet sitelerini düzenli olarak tarayan ve veri toplayan Google botlarının değerlendirdikleri ilk ve en önemli kriterlerden biri ise doğru bilgi, kapsamlı içerik. Bu nedenle internet sitelerinde yer alan içeriklerin SEO ile uyumlu olması oldukça önemli.

SEO'ya Uygun İçerik

İnternet sitenizde paylaşılan bilgilerin doğru, açıklayıcı ve özgün olması içerik bakımından dikkat edilmesi gereken ilk detaylardan birkaçı. Verilen yanlış bilgiler, tekrarlamalar, imla hataları, kopya içerik gibi unsurlar SEO kurallarına aykırı olduğundan sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını da olumsuz yönde etkiler.

Gereksiz detaylardan, tekrarlardan arındırılmış, imla kurallarına uygun, doğru ve kapsamlı bilgiye odaklanmış içeriklerle birlikte SEO konusunda avantaj sağlayan diğer bir detay da içeriklerde yer alan anahtar kelimeler. Diyelim ki internet sitenizde yer alacak içeriğin konusu hibrit araç modelleri. Eğer bu temel konuya uygun kelime grupları içerik içerisinde yer alırsa arama motorlarında aratılan bu kelimeler üzerinden sitenize ziyaretçi gelme ihtimali güç kazanmış olur. Bununla birlikte anahtar kelime odaklı yazı yazmak ve anahtar kelimeleri yazı içinde abartılı şekilde kullanmak avantaj yerine dezavantaja neden olmakta.

İmla kurallarına dikkat etmekle birlikte özellikle oluşturulan içerik uzunsa ve birçok detay içeriyorsa konuları maddelendirmek, alt başlıklar halinde incelemek de okunuabilirliği ve dolayısıyla sayfada geçirilen süreyi artıracağından SEO'ya uygun içerik oluşturmanın diğer bir yolu. Metinlerden oluşan içeriklerin desteklenebilmesi adına mevcut içeriğe konu ile ilgili görseller, videolar eklemek de içeriğin detaylandırılması ve çeşitlendirilmesi bakımından önem taşır.

"On Page SEO" yani site içi SEO kapsamında yer alan içerikler, arama motoru botları tarafından kontrol edilirken her zaman öncelikle kullanıcıların davranışları, deneyimleri dikkate alınır. Arama motorlarının temel amacı da kullanıcılarına aradıklarını en kısa yoldan, en kullanışlı şekilde vermektir. Bu yüzden kullanılan başlıkların içerikle olan uyumundan, içeriklerin alan adıyla olan uyumuna kadar tüm detaylar sonuçları etkiler.

Paylaş