Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Sosyal Medya ve Seo
Sosyal Medya ve Seo
İçindekiler

Sosyal medyanın SEO etkisi azımsanamayacak kadar önemlidir ve Google tarafından doğruluk payı onaylanmıştır. Web sitelerinizin ne kadar fazla sosyal mecrada yer edinmesi demek Google botlarının ve aynı zamanda gerçek kullanıcıların da sitenizi o kadar fazla bulabilmesi demek. Bu sadece içeriklerinizi paylaşabileceğiniz ek bir mecradan ziyade gerçek ziyaretçi trafiği de sağlayacaktır. Özellikle yeni sitelerin backlink alımına sosyal mecralardan başlamanızı tavsiye ediyoruz. Otoritesini kanıtlamış olan bu siteler arama motorları ve kullanıcılar tarafından web sitenizin bulunabirliğini arttıracaktır. Aynı zamanda sitenizin Dofollow - Nofollow oranını koruyacaktır. Hesapları mümkün olduğunca her gün güncellemeniz, bu hesaplardan sadece link değil; sektörle ilgili gelişmeler, yaptığınız yenilikler ve ilgi çekici içerikler de paylaşmanız tavsiyelerimiz arasında. Bu hesaplardan SPAM yapmamanız sizin yararınıza olacak kullanıcı memnuniyeti kazanmanızı sağlayacaktır.

Google+  Gerek lokal gerek global seo için en önemli araçlardan biridir. Kullanıcıların +1 sağlaması, içeriğinizi paylaşmasının, yorum yazmasının çok değerli olduğuna inanıyoruz. Hatta botların sayfayı ziyaret etmeden dahi paylaşılan linkten anında haberdar olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca içeriğinizi paylaşanlar Googlaramalarında kendi paylaşımlarına denk gelecek ve ücretsiz reklam yapmış olacaksınız. Yakın gelecekte kullanıcılar, arama sonuçlarında sadece kendi paylaşımlarına değil diğer bütün kullanıcıların paylaşımlarına erişilebilecek.

Facebook'un sosyal etkileşim açısından en büyük sosyal mecra olduğuna sanırım hepimiz hemfikiriz. İçeriklerinizi paylaşıp, diğer kullanıcılara da paylaştıra bileceğiniz grupları, sayfaları aktif olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Doğrulanmış sayfalardan ( Mavi tık ) gönderilen postlar ise çok daha fazla etkileşim alacaktır. Aynı şekilde daha çok kullanıcıya ulaşabilmek ve doğal backlink kazanmak için kullanıcılara ödüller vermekten çekinmeyin. Kullanıcılara herkese açık gönderi paylaşması karşılığında çekilişle yada çekilişsiz hediye dağıtabilirsiniz. Bu taktik son zamanlarda kullanıcıların gözüne çok kere çarpıyor ve yüksek paylaşım oranlarıyla marka bilinirliğini arttırıyor. Gerçek kullanıcılar tarafından yapılan her bir paylaşım sitenize olan gerçek ziyaretçilerin artmasını sağlar.

Twitter en önemli kişisel sayfalardan biri. Kullanıcılar tarafından sitelerinize gelen yorumları takip edebilmeniz ve hızlı geri dönüş yapabilmeniz için de muazzam bir araç. Aynı şekilde ne kadar çok RT aldığınızı Google'da takip edecektir. Burada önemli olan nokta açılan milyonlarca sahte hesaplardan ziyade gerçek ve aktif kullanıcılar ile etkileşim gerçekleştirmeniz. Onaylı fenomenler tarafından silinmeyecek şekilde paylaşılan linkler büyük değer görüyor ve organik trafik sağlıyor.

YouTube dünyanın en büyük 2. web sitesidir. Bu bizim iddiamız değil Alexa değerlerinde görünen rakamdır. Bu sebepten ötürü trafik bakımından dünyanın en değerli 2. sitesi olarak görünüyor. Kullanıcılarınız ile etkileşime geçebilmek, onları anlayabilmek, link paylaşabilmek, gerçek trafik sağlayabilmek için muazzam bir yer. İçeriğiniz ile alakalı videolar paylaşarak sitenize değer katmak önemlidir.

LinkedIn otoritesini kanıtlamış en geniş kitlelere ulaşan sosyal iş portalı. Tıpkı Google Plus gibi, şirketlere de bireysel kullanıcılara da hizmet veriyor. Yaptığınız iş geliştirmelerini paylaşabilmeniz için muazzam bir araç.

Reddit trafiği milyonları bulan her kategoride binlerce online kullanıcısı bulunan sosyal link paylaşım ve tartışma aracıdır. Özellikle linkleri Dofollow vermesi ile gönlümüzde taht kurmuştur. İçeriğiniz ile alakalı kategorileri kullanarak özgün linkler ve gerçek kullanıcı akışı sağlaya bileceksiniz.

Pinterest ülkemizde çok popüler olmasa da backlink paylaşımı için oldukça değerli. İçeriğiniz ile alakalı görsel ve tanıtım metni paylaşmanıza izin veren bu araç backlink açısından Instagram'dan daha değerli görünüyor. Kullanıcı etkileşimi için ise Instagram'ın ülkemizdeki gücü tabii ki tartışılmaz. Bizim tavsiyemiz 2 aracı birden kullanmanızdır.

Diigo ve Delicious sosyal imleme kategorisinde en otoriter sitelerden. İkisi de hemen hemen aynı işlevi görür. O an göz atmaya fırsat bulamadığınız, unutmak istemediğiniz, yada beğendiğiniz bütün içerikleri tek bir çatı altında kaydedebileceğiniz bir yer. Yer işaretlerinin online versiyonu diyebiliriz. Diigo'nun ücretsiz sürümünde 1000'e kadar içerik paylaşabilirsiniz. Delicious ise tamamen ücretsizdir.

Ne kadar fazla erişim aracıyla kullanıcılara ulaşırsanız Google botları da sitenize o kadar ulaşacağını unutmayın. Sosyal medyadan gelen kullanıcıların sitenizde dolaşması;, Google'ın değer verdiği sitede geçirilen süre ortalamasını yükselteceğini ve başka sayfaları dolaşmaları için taktikler geliştirebileceğinizi unutmayın.

Kullanıcıların da rahat şekilde, sitenizde beğendiği içerikleri paylaşabilmesi için sosyal paylaşım butonları eklemeyi unutmayın. AddToAny ile; otoriter bütün sosyal mecraları içeren her türlü sitede ve yazılım türünde kullanabileceğiniz tek bir kodu sitenize ekleyerek herhangi bir ayar yapmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse sosyal mecraları aktif şekilde kullanmak seo ve kullanıcı dostu olmak için önemlidir. Botlar ile yapılacak spam paylaşımlardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde sadece link paylaşımı için açılmış hesaplar da yarar sağlamayacaktır. Bu konuda yada arama motoru optimizasyonu ile ilgili merak ettiğiniz her ne varsa yorum olarak sormaktan çekinmeyin.

Paylaş