Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Steve Jobs'un hayata bakışı
Steve Jobs'un hayata bakışı
İçindekiler

Steve Jobs’un hayat bakışı

İnternet girişimcilerine idol aldıkları isimleri sorsak eminim en başta Steve Jobs gelir. Jobs ölümünden sonra bile hayata bakış açısı ve teknolojiye kazandırdıklarıyla hala en çok konuşulanlar arasında.

Çalışanlarının hem sevdiği hem de korktuğu patron ”Steve Jobs”

Steve Jobs ölmeden önce teknoloji dünyasına bıraktığı mirasların yanında, iş hayatı ve patron kimliğiyle de kültürel bir miras bıraktı bizlere.

En basiti; 1976 yılında evinin garajında başlayan Apple macerası 2014 yılında da büyüyerek devam ediyor.

Peki Steve Jobs’un farklı olması ve onun zihinlerinizde yer bırakan bir kişi haline getiren özellikleri nedir desem? Pankreas kanseri olmasına rağmen vefatından 5 hafta öncesine kadar işlerine devam eden Apple mucidi, neden gerçek bir lider?

jobs’u kendi sözleriyle ele almak istersek hayat dersi niteliğinde 7 sözü öne çıkıyor.

1- Kimi zaman sade olmak zoru bulmaktan daha zordur.  Yalınlığı bulmak için çok çalışmalısınız (Steve Jobs)

Apple’ın piyasaya sürdüğü tüm ürünler sadelikten ilham alıyordu. Steve Jobs, yalınlığın aslında gerçek estetik olduğunu biliyordu. Sade fakat işlevli teknolojik cihazlar kendinden sonra gelen cihazlar tarafından her zaman örnek model oldu.

2- Küçük Başlayın, Büyük Düşünün (Steve Jobs)

Apple 1 ve Apple 2, Silikon Vadisi şehirlerinden biri, yani San Mateo şehrinde bulunan evin garajında keşfedildi. O zamanlar elektroniğe meraklı insanların bir arada olduğu bu garaj, Steve Jobs’un en büyük ilham kaynaklarındandır.

Eğer Jobs büyük düşünmeseydi, işini sadece bir hobiden öteye götüremezdi . Apple 2013 sonu itibariyle Fortune dergisinin hazırladığı ABD’nin en yüksek ciroya sahip 500 firması listesinde 6. sırada yer almaktadır.

3- Zamanınız kısıtlı. Bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak zamanınızı tüketmeyin. Dogmalarla yaşamayın(Steve Jobs)

Apple eğer Nokia’yı takip ederek klasik kasalı telefonlar yapmaya devam etseydi, saten en iyinin bulunduğu bir piyasada taklitçiden başka bir şey olamazdı. Fakat dokunmatik ekran ve iOS mucizeleriyle, Nokia’nın pazarını elinden aldı ve Nokia’yı hududlarını kendisinin çizdiği bir oyuna zorunlu olarak dahil etti.

Kendi ürettiği bilgisayarları hiçbir zaman Microsoft’un işletim siteminin kölesi yapmadı. Onlar için yeni işletim sistemi geliştirdi ve her zaman istediği fiyattan sattı. Başkalarının yaptıklarını taklit edeceğine, taklit edilen olmayı tercih etti…

4- Mezarlıktaki En Zengin İnsan Olmak Umurumda Değil, Benim İçin Akşam Yatağa Girdiğimde ”Ne Başarılı İşler Yaptım” Demektir Önemli Olan (Steve Jobs)

Yaşarken kazandıklarımızı öldüğümüzde yanımızda götüremeyeceğiz inkar edilemez bir gerçek. Steve Jobs’un tek tutkusu başarıydı. Başarmak için yılmadan çalıştı. Kendi kurduğu şirketten kovulmasına rağmen geri döndüğünde daha büyük işler başardı.

iMac gibi tasarım harikası bir ürünü geliştirerek Apple’ı yeniden atağa kaldırdı.

5- Bir İşi Mükemmel Yapmak İçin En İyi Yol Sevdiğin İşi Yapmaktır (Steve Jobs)

Sevdiğin iş mi?  İyi kazandığın iş mi? Bu soru zaman zaman hepimizin aklına gelmiştir.

Dünyada ilkleri başarıp tarihe geçmiş nsanların bir çoğu sevdikleri işi yaparak bu konuma geldiler. En büyük hayalleri hiçbir zaman çok para kazanmak olmadı. Çünkü gerçekten sevdikleri işi en iyi şekilde yaptıklarında sonunda mutlu olacaklarını ve para kazanabileceklerini biliyorlardı.

Steve Jobs bu tezimin en büyük örneği çünkü Apple’ın icat edilmesi bir kaç mühendis arkadaşın ”Ev Yapımı Bilgisayar Kulübünü” kurmasıyla başlamıştı…

6- Donanmaya katılmaktansa Korsan Olmayı Tercih Ederim (Steve Jobs)

Steve Jobs, kuralla baş kaldırmayı sıradan biri olmaya tercih etti.  Onun için kurallara uyan olmaktansa, kuralları koyan olmak daha önemliydi.   Eğer sürüden olmayı tercih etseydi Macintosh, Ipod, Ipad ve Iphone hiçbir zaman hayatımıza girmeyecekti.

7- Öleceğinizi hatırlamak, kaybedecek bir şeyler olduğu düşüncesini yok etmenin bildiğim en iyi yoludur. (Steve Jobs)

Suriye’li bir babanın oğlu olan ve evlatlık verildiği aile ile büyüyüen Steve Jobs, teknolojinin kaderini değiştiren icatlarıyla, çalışkan ve inatçı kişiliğiyle her zaman hatırlanacak.

Ve siz de elinizde hala fırsat varken siz de birşeyleri değiştirebilirsiniz, kenidinize daha iyi bir gelecek yaratabilirsiniz.

Paylaş