Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Wordpress Temel SEO Eklentileri
Wordpress Temel SEO Eklentileri
İçindekiler

Dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan bir platform olan Wordpress için olmazsa olmaz temel Seo eklentilerini sizler için derledik.

1 – Yoast

En yaygın olarak kullanılan Seo eklentilerinden birisi olan Yaost internet siteniz için Seo ile ilgili bir çok konuda size yardımcı oluyor.

  • Türkçe dil desteği ve kolay kullanımı ile hızlı bir şekilde Seo düzenlemelerinizi yapmanızı sağlayan Yoast ile başlıca aşağıdaki düzenlemeleri yapabilirsiz.
  • Ana sayfa, Kategori sayfası, İçerik veya Ürün sayfalarınız için Title yapısını ayarlama
  • Facebook Open Graph etiketi, Twitter Cards etiketlerini ekleyebilme
  • Wordpress kurulumunda otomatik olarak gelen kategori sayfalarındaki /category/ ve benzeri kalıcı bağlantıları tek tık ile etkisizleştirme
  • Makale veya ürün eklerken Google sonuçlarında nasıl görüneceğini inceleyebilme ve manuel olarak Title, Description ekleyip, anahtar kelime odaklı yazınızın Seo uyumluluğunu kontrol etme

Başlıca yapabileceğiniz bu düzenlemelerin yanı sıra birçok ufak ama önemli düzenlemeleri de yapmanıza imkan sağlıyor.

2 – Eggplant 301 Redirects

Özellikle Wordpress alt yapısı ile E-ticaret işlemi yapan site sahipleri tükenen ürünleri nedeniyle ilgili ürünleri sayfadan kaldırmak zorunda kaldığında ilgili sayfaların 404’e düşmesi ilerleyen süreçlerde büyük sorunlara yol açabiliyor.

Bu noktada devreye giren ‘Eggplant 301 Redirects’ eklentisi ile panel üzerinden eski URL adresinizi yeni URL adresinize hızlı bir şekilde yönlendirmenizi sağlıyor.

3 – WP Super Cache

Wordpress alt yapısını kullanan internet sitelerinin en büyük sorunlarından birisi belirli bir ziyaretçi sayısından sonra karşımıza çıkan aşırı CPU kullanımı ve bununla birlikte sitenin yavaşlaması ve sunucuya gereksiz sorgular ile yük bindirmesi.

WP Super Cache ile sitenizin hızını arttırabilir, gereksiz sorguları azaltabilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu kurulum aşamasında ayarları düzgün bir şekilde gerçekleştirmeniz, aksi taktirde olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

4 – Google XML Sitemaps

Her ne kadar Yoast ile Google uyumlu bir site haritası oluşturma ihtimaliniz olsa dahi, bu konuda en iyi eklentinin Google XML Sitemaps olduğunu söyleyebiliriz.

Hızlı kurulumu ve sorunsuz yapısı ile Google Search Console için XML site haritanızı sorunsuz bir şekilde oluşturma imkanınız bulunuyor.

 

Paylaş