Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Adwords Reklam Uzantıları Yeni Fırsatlar Sunuyor
Adwords Reklam Uzantıları Yeni Fırsatlar Sunuyor
İçindekiler

Google en kazançlı ürünlerinden olan Adwords'ü sürekli olarak güncel halde tutabilmek için durmaksızın yenilikler getirmeye devam ediyor. Bu sayede her zaman son kullanıcıların en çok işine yarayabilecek bilgilere reklam yoluyla da olsa ulaşabilmesini garanti altına alıyor ve müşterileri olan reklamverenlerin de bu mecrayı aktif ve yüksek hacimlerle kullanmaya devam etmesini sağlıyor. Bugün için Adwords'e gelen son yeniliklerden üç tanesi olan mesaj uzantıları, fiyat uzantıları ve satış ortağı uzantılarını detaylıca inceleyerek Adwords reklam uzantıları hakkında konuşalım.

Mesaj Uzantıları (Message Extensions):

Bu uzantı Adwords'ün henüz Ekim ayı içerisinde getirdiği bir yenilik. Doğrudan lead toplama amacında olan işletmeler için çok faydalı olacağa benzeyen mesaj uzantılarının kullanımı oldukça kolay. Aşağıdaki görsellerdeki adımları takip ederek hızlıca oluşturulabilir ve potansiyel müşterilerden kısa mesaj almaya başlayabilirsiniz.

 

 

  • Reklam Uzantıları sekmesinden gelip daha sonra listeden Mesaj Uzantılarını seçin. Daha sonra yeni bir uzantı ekleyin.

 

 

adwords message extensions

 

 

  • Uygulamak istediğiniz kampanya veya kampanyaları seçin.

 

 

adwords sms extension choosing campaigns

 

 

 

  • Son adımsa artık uzantı için istenen bilgileri girmek.

 

 

adwords sms uzantısı detay

 

İşletme Adı: Şirketinizi anlatan ve görüldüğünde tanınacağı bir işletme ünvanı

Mesaj Gönderilecek Telefon Numarası: Kullanıcıların mesaj göndermesini istediğiniz bir telefon numarası. Adwords panelde standart olarak (0212) ile başlayan bir örnek numara vermişse de burada kısa mesaj alabilecek bir numara zorunluluğu olduğunu tahmin ediyorum.

Uzantı Metni: Reklamınızda görülecek olan uzantıda yazacak olan metin. Burada dikkat çekici bir call-to-action kullanılmasını tavsiye ederiz.

İleti Metni: Kullanıcı uzantıya bastıktan sonra açılacak mesaj uygulamasında doldurulmuş halde gelmesini istediğiniz metin. Yukarıdaki örnekteki gibi kullanabilir veya farklı kampanyalar için özelleştirilmiş bir metin hazırlayıp "Kasko sigortası hakkında bilgi alabilir miyim? Ad Soyad: ..." şeklinde kullanıcıya ek bilgi girdirebilecek bir hale de dönüştürerek bir nevi lead reklamı olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca isterseniz zaman planlaması ayarlayarak sadece kullanıcıya hızlıca dönüş yapabileceğiniz zamanlarda açık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Fiyat Uzantıları (Price Extensions):

Yeni gelen bir diğer reklam uzantısı ise fiyat uzantıları. Bu uzantının amacını aşağıdaki görselle daha iyi açıklarım sanırım. Kısaca reklamlarınızda o an reklamını yaptığınız kategorinin altındaki örnek ürünlere veya cross-sell/up-sell yapmak istediğiniz ürünlere fiyatlı tanıtım kartları oluşturmanızı sağlıyor.

Bu uzantılar henüz Türkçe ve Türk lirası için geçerli olmasa da Adwords kısa bir süre önce Güney Afrika randı ve Venezuela bolivarı gibi egzotik birimleri de ekleyerek para birimi desteği sayısını 24'e kadar çıkardı. Adwords'ün hangi para birimlerine önce destek geleceğine dair verdiği kararın kıstası şu an için pazar büyüklüğü değil dil. O nedenle İspanyolca dil desteği varken Peru ve Venezuela gibi ülkeleri önce eklemesi makul. Biz de bir an önce Türkçeyi de eklemelerini bekleyor ve denemeleri gerçekleştirmek için sabırsızlanıyoruz. Bu uzantı Türkiye'ye gelince detaylı olarak ayrı bir makalede inceleyeceğiz.

Satış Ortağı Yer Uzantıları (Affiliate Location Extensions):

Bugünkü son uzantımız ise henüz çoğu kişinin muhtemelen haberinin dahi olmadığı ve şu an için sadece ABD'de yayına alınan satış ortağı yer uzantıları. Satış ortağı yer uzantıları Adwords'ün özellikle 2015 ve 2016'da çokça önem verdiği mikro anlar üzerine yaptığı çalışmaların bir meyvesi gibi görünüyor. Bu uzantı daha çok son satışı yapan perakende satıcılar yerine üreticiler ve markalar için oluşturulmuş gibi görünüyor. Zira çeşitli perakende zincirlerinde ürünleri satılan bir üretici/marka iseniz hesabınıza bu uzantıyı ekleyip, uzantıdan da ürünlerinizin satıldığı perakende zincirini seçerek dışarıda telefonundan ilgili arama yapan kişileri hızlıca ürününüz satıldığı bir zincir mağazaya yönlendirebileceksiniz.

Bu uzantıyı daha iyi anlatabilmek için bir senaryo üzerinden Türkiye için örnek verecek olursak bebek bezi aramasında çıkan reklamlarınızda satış ortağı yer uzantısı varsa ve yakınlardaki ürünlerinizi satan bir Migros'u eklemişseniz kullanıcının ürününüzü almak üzere o Migros'a yol tarifi almasını düşünebilirsiniz.

Henüz ikisi Türkiye'ye gelmemiş olsa da Adwords'ün reklamverenlere gelecekte sunacağı olanakları anlamak ve daima müşterinin olduğu ve istediği yerde bulunmanın önemini bir kez daha vurgulamak için sizlerle de paylaşmak istedim. Herhangi bir sorunuz ya da eklemek istediğiniz bir nokta olursa bize bir yorum bırakabilirsiniz.

Paylaş