Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Yılın Sosyal Medya Trendleri
Yılın Sosyal Medya Trendleri

Sosyal medya büyük bir hızla büyümeye ve evrim geçirmeye devam ediyor. Bu hızın ve değişimin içinde, durağan bir pazarlama stratejisi ve sosyal medya anlayışı tahmin edilenden çok daha kısa zamanda tozlu raflarda kendine bir yer buluyor. Artık yıllık analizlerin bile çok geniş kaldığı sosyal medya trendlerine, en son gözlemler, deneyimler ve araştırmalardan faydalanarak bir göz atalım.

Ben, Şirketimiz, Biz, Sitemiz

Son zamanlarda attığınız Tweetlere, sosyal medya platformları üzerindeki paylaşımlarınıza bir göz atın. Gönderiler kimin hakkında? Eğer sonuç başlıktaki gibi ise durum pek de iç açıcı değil. Potansiyel birçok kullanıcıyı kaçırıyor olabilirsiniz. İnsanlar artık “Ben, Şirketimiz, Biz” odaklı paylaşımları ikinci plana atmaya başladı. İş yapmakta olduğunuz alanla ilgili haberler, önemli kişilerin konuşmaları, yenilikler vb. paylaşımlarda bulunduğunuzda insanlara sizi takipte kalmaları için hem bir neden daha sunmuş oluyorsunuz, hem de artık yaptığınız paylaşımlara kullanıcıların bakışı değişiyor.

 

Türkiye’de Gençlik İnternette Neler Yapıyor yazısında bahsedildiği üzere Türkiye’de İnternet kullanıcılarının nüfusunun %77’sini Z kuşağı(1996-2010 arası doğanlar) oluşturuyor. Bu genç nesile sürekli kendinizi anlatarak değil, başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturarak ulaşmanız ve etkilemeniz mümkün.

Sosyal Medya, SEO, İçerik

İnternette görünürlüğünüzü artırmak için sadece sosyal medya yeterli değil. İçerik, SEO ve Sosyal Medyayı birbirini tamamlayıcı parçalar olarak görmelisiniz. Doğru bir SEO ve sosyal medya planlaması ile, çok daha görünür hale gelebilir, marka algısını güçlendirebilirsiniz. Özellikle Google Plus’ ın SEO üzerindeki etkisinin anlaşılmasının ardından bu madde daha da belirgin hale geldi. Site yapınızın ve içeriklerinizin SEO uyumlu olması, sosyal medya kanallarının da SEO’yu destekler şekilde kullanılması oldukça önem kazandı.

Sosyal Medya Sadece Dudaklarınız Değildir

Sosyal medya platformlarını konuşmak için kullandığınız kadar, duymak için de kullanmalısınız. Birebir etkileşimler son zamanlarda hem pozitif hem de negatif yönde hızlı geri dönüşler sağlıyor. Bir sosyal medya planlaması yaparak, ya da güçlü bir ekip ile çalışarak takipçilerinize veya size bir şeyler söyleyenlere doğrudan ulaşın. Sadece bir sorun olduğunda değil, sadece onlar sorduğunda değil; özel günlerinde, hayatlarında önemli bir değişim olduğunda, sizinle yeni tanıştıklarında ya da uzun zamandır gelmediklerinde onlara siz gidin. Bu yöntemi birçok uluslararası analiz sitesinin kullandığını kendi deneyimlerimden biliyorum. Birebir etkileşim gerçekten kullanıcıyı çok etkileyen bir deneyim. Sosyal medya kanalları üzerinde paylaşım yaparken harcadığınız zamanın büyük bir bölümünü, bu paylaşımı planlamaya, hangi teknik ile kullanıcılara nasıl ulaşmanız gerektiğine karar vermeye ayırmalısınız.

Paylaş
Popüler Yazılar Popüler Yazılar