Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
YouTube Reklam Modelleri
YouTube Reklam Modelleri
İçindekiler

Bu yazımda YouTube’da kullanılan reklam modellerinden ve hangi alanlarda kullanılması gerekeceğinden bahsedeceğim. Ama genel olarak bahsetmek gerekirse, neredeyse tüm YouTube reklamları marka bilinirliği amacıyla kullanılmaktadır.

Temelde YouTube Reklamları ikiye ayrılmaktadır. Bunlar Yayın İçi Truview ve Video Discovery reklamları. Şimdi Bu modelleri ve altında yer alan diğer modellerinden bahsedeyim.

Yayın İçi Trueview Reklamları

Trueview in Stream

Bir kullanıcı video izlerken veya izlemeden hemen önce çıkan video reklam biçimidir. Amacı basit, izlenme sayısını artırma. Yani temel metriğimiz video izlenme sayısı. Elbette tek metriğimiz bu değil. Yanında hesaba katmamız gereken ikinci bir metrik daha var. O da, videonun %100’e kadar izlenme oranı. Video Discovery reklamlarına göre %100’e kadar izlenme oranı biraz daha düşüktür. Bu modeli, yeni çıkan bir ürün serisini veya markanızı tanıtmak gibi amaçlar için kullanabilirsiniz.

Bu modelin e-ticaret şirketlerine uyarlanmış bir alt türü de mevcut: Trueview for Shopping. Bu modelde, tanıtımı yaptığınız ürün veya ürün grubunu reklamın sağında ve videonun içinde gösterebilir ve izleyen kullanıcıları dönüşüm gerçekleştirmeye yönlendirebiliyorsunuz. Elbette bu modelde de görüntülenme başına maliyet ödüyorsunuz. Yapılan tıklamalar sizin için bir maliyet oluşturmuyor. 

Video Discovery Reklamları

Trueview Video Discovery

Öncelikle eski isminin Trueview in Display olduğunu söyleyeyim. Bu modelde ise, YouTube ana sayfasında, arama sayfasında veya video sayfasının sağında karşımıza çıkıyor. Yani, Trueview in Stream’a göre harcama potansiyelinin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Burada da yine görüntülenme başına ücret ödüyorsunuz. Daha sonra kullanıcı video veya kanal sayfasına yönlendiriliyor. Yine aynı şekilde temel metriğimiz video izlenme sayısı.

Bu modelin, Trueview in Stream’a göre avantajı şu, videonun %100’üne kadar izlenme oranı daha yüksek oluyor. Dezavantajı ise, video izlenme oranının düşük olmasında dolayı izlenme başına daha yüksek bir ücret ödeyebilirsiniz. Ayrıca gösterimi de daha yüksek olacaktır.

Bumper Video Reklamları

Bumper Video Reklam

Bu modelde ise atlanamayan video reklamlar bulunuyor. Bu nedenle de videonun 6 saniyeden uzun olmaması gerekiyor. Diğer bütün ayrıntılar diğerleriyle aynı. Burada farklı yapılması gereken şey şu: çarpıcı bir mesajın 6 saniyeye sıkıştırılıp müşterinin dikkatinin çekilmesi çok önemli.

Paylaş