Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
YouTube Yeni Güncelleme Alarmı: “Dislike” Sayısı Videolardan Kaldırılıyor
YouTube Yeni Güncelleme Alarmı: “Dislike” Sayısı Videolardan Kaldırılıyor
İçindekiler

YouTube Yeni Güncelleme Alarmı: “Dislike” Sayısı Videolardan Kaldırılıyor

 

Son zamanlarda sosyal medya platformlarının gündemi yaptıkları yeniliklerle; bizim de dijitaldeki varlığımızı etkiliyor. En fazla kullanılan sosyal medya platformlarında ikinci sırada olan YouTube, bu yılın ilk aylarında duyurduğu videolardaki “dislike” sayılarını gösterme özelliğini kaldırmaya karar vererek bu yeniliklere bir yenisini ekledi.

15 Şubat 2005 yılında 3 eski PayPal çalışanı tarafından, kullanıcılara video yükleme, izleme ve paylaşma imkanı sağlayan bir sosyal medya platformu olarak kurulan YouTube; 2014 yılı itibariyle üyeye para kazandırma modeline geçti. Çıkış noktası olan video yükleme özelliği, üyelerin ayarlardan para kazanmayı aktif hale getirdikten sonra yüklediği videolardan izlenme başına ödeme alma yöntemine geçmesiyle bir nevi içerik üreticisi kavramının ortaya çıkmasına sebep oldu. İlk kurulduğunda kullanıcıların videolar izleyip beğendikleri videolar için “like” butonuna bastığı ve beğenmedikleri videolar için ise “dislike” butonunu kullanmasından; içerik üreticilerinin YouTube’dan gelir elde etmeye başlamasıyla daha fazla “dislike” butonu kullanımının arttığını söylemek pek de yanlış olmaz. 

 

Youtube’un “Head Creator Liaison” görevini yürüten Matt Koval’in konuyla alakalı son yayınladığı videoda da belirttiği gibi; YouTube’daki “like” ve “dislike” seçeneklerinin videoyu izlemeden önce kullanıcılara iyi bir video olup olmadığını gösterdiğini ancak Youtube’un araştırma ekiplerinin yaptığı çalışma sonrasında kullanıcıların beğenmeme butonunu sırf içerik üreticisini ya da temsil ettiği düşünceyi sevmediğinden dolayı da kullandığını gördüklerini belirtti. 

YouTube kendi imkanlarıyla video çekip bunu kullanıcılara göstermek isteyen insanların rahatlıkla kullanabileceği ve bundan para kazanabileceği bir mecra iken şu anda videonun içeriğine bakılmaksızın “dislike” butonunun daha fazla ön plana çıktığı videolarla dolu. Hayır, YouTube’daki bütün videolar “like” butonunu hak ediyor ya da bütün içerik üreticileri çok faydalı ve iyi videolar üretiyor demek değil bu. Ancak yarattığımız dijital varlıkların sahip olduğu görünmezlik ve bilinmezlik gibi kimliklerimizi kullanarak gerçek hayatta kullanımı olmayan “dislike” butonunu sosyal medya platformlarında kullanmak daha kolay. 

 

Kullanıcıların video içeriklerine yazmış oldukları kötü yorumların yanı sıra “dislike” butonunu çok sık kullanmasının da içerik üreticilerine karşı bir nevi taciz olduğunu değerlendiren YouTube; yılın ilk aylarında “dislike” sayısı gizleme düşüncesini test etti. Yapılan test sonucunda gerçekleştirilen analizde “dislike” butonu kullanımında azalma görüldüğünü belirten Matt Koval; YouTube’un “dislike” butonunu kaldırmadan sayısını gizleme güncellemesi getirdiklerini çektiği videoda belirtti.

Yapılan bu güncelleme ile kullanıcılar hala videoyu beğenmemeye devam edebilecek ancak bunun sayısı videonun altında gösterilmeyecek ve “dislike” sayısını sadece içerik üreticileri “Studio Analytics”de görüntüleyebilecek. Bu durum benim aklımda şöyle bir soru işareti yarattı “İçerik üreticileri hala dislike sayılarına ulaşabilecekse onlar için bu yeni güncellemenin ne gibi bir faydası var?” Sizin de aklınıza gelebilecek bu soruya ise yine Matt Koval videoda “dislike” sayısını herkes gördüğünde oluşan utanç ve stres durumunun içerik üreticisi tarafından daha aza ineceğine inandıklarını belirtiyor. Yapılan güncelleme temelinde içerik üreticilerini koruyup, kendilerini güvende hissederek başarılı olabilmelerine dair bir imkan sunuyor. 

 

Sosyal medya platformlarının günden güne kendilerini yeniledikleri ve insanlara daha farklı deneyimler sunmak istedikleri bugünlerde, bakalım YouTube’un bir sonraki değişikliği hangi konuda olacak. Ama şunu söyleyebilirim ki; her ne değişiklik yapılırsa yapılsın sosyal medyada var olan kimliklerimiz öyle ya da böyle bu yenilikleri hemen benimseyip, kullanmaya hazır olacaktır.

 

Paylaş
Instagram Yeni TikTok Mu Oluyor?
Instagram Yeni TikTok Mu Oluyor?

Instagram yöneticisi Adam Mosseri, Instagram'ın artık sadece fotoğraf paylaşım uygulaması olmadığını; video ve alışveriş gibi diğer alanlard...

1 dakikada  YouTube’da neler oluyor? [infografik]
1 dakikada  YouTube’da neler oluyor? [infografik]

Dünyada sıralamasında 3. Sırada olan YouTube’a  bir dakika içerisinde neler yüklendiği ve daha fazla bilgi hazırlanan infografikte yer alıyo...