Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Monster Notebook Trueview Başarı Hikayesi
Monster Notebook Trueview Başarı Hikayesi

Yüksek performanslı oyun ve iş bilgisayarları, oyuncu aksesuarları üretimi yapan Monster Notebook, Türkiye’de en çok satan performans bilgisayarları listesinde ilk üçte yer alıyor. Bir yandan mağaza sayısını artırıp kullanıcılara doğrudan ulaşmayı hedefleyen marka, diğer yandan da Avrupa pazarında büyümeyi planlıyor. Monster Notebook, YouTube’da yürüttüğü kampanyayla hem marka bilinirliğini hem de satışlarını artırmak istedi.

Monster Notebook hakkında 2000 yılında kurulan Fokus firmasıyla birlikte hayata geçti2005 yılında ilk Monster Notebook üretimi gerçekleştirildiMerkezi İstanbul’da
Hedefler Marka / ürün algısını geliştirmekSatışları artırmak
Yaklaşım TrueView in Stream ve TrueView for Shopping reklam modelleri benimsendi
Sonuçlar Dönüşüm oranında %250 artışYatırım getirisinde %334 artışEdinme başı maliyette %68 düşüşÜrün aramalarında %28 artış
Monster Notebook, ürün satışını artırmak istiyordu. TrueView for Shopping reklam modelini benimseyerek ziyaretçilerini satışa yönlendirmeyi amaçladı. Performans pazarlama ve SEO ajansı Sempeak ile bir kampanya çalışması yapan marka, ürün tanıtımının yanı sıra aynı zamanda tanıtımı yapılan ürünlerin e-ticaret satışına dönüştürülmesini hedefledi.

Kampanyada iki hedef kitle üzerine yoğunlaşıldı. İlki, oyun bilgisayarlarına ilgi duyanlar, oyun videolarını yoğun şekilde izleyenler, son 30 günde Monster Notebook web sitesini ziyaret edenler ve markayı sosyal medyadan takip edenleri içeren yeniden pazarlama kitlesiydi. Diğeri ise, son 30 günde Monster Notebook TrueView tanıtımı yapılan ürünle ilgili olabilecek terimleri arayan kullanıcılardı.

Sempeak, marka bilinirliği artırmak adına YouTube’da yoğun bir TrueView çalışması yürüttü. Ayrıca, Monster Notebook YouTube kanalında ürünlere özel olarak oluşturulan ürün inceleme videolarının hedeflendiği ve ürünlerin hem bilinirliğinin artırılması hem de satışa dönüştürülmesi için YouTube TrueView in Stream reklamlarında Alışveriş özelliği kullandı. Bu modelde ziyaretçiler; reklamını gördükleri ürünün video reklam içerisinde satın alma linkini görüyor ve tıklayarak alışverişe yönlendirilebiliyor. Yürütülen kampanya sonucunda dönüşüm oranında %250, yatırım getirisinde %334 artış elde edilirken; edinme başı maliyette %68 düşüş gerçekleşti.

Marka/ürün algısı gelişmiş ve ürün almaya hazır kullanıcıların hedeflendiği bu kampanyayla, YouTube üzerinde ürün videosu izleyen kullanıcılar aynı zamanda ürün inceleme linkine yönlendirildi. Hem marka bilinirliğine hem de satışa olumlu yönde etki sağlanmış oldu. Ürün bilinirliğinde %20 gibi bir artış hedeflenirken, yürütülen kampanya ile ürünlerin Google aramalarında %28 artış gerçekleşti.

“Monster Notebook, oyun oynayan kullanıcıların genel anlamda tanıdığı ve bildiği bir marka. Ancak ajansımız Sempeak ile birlikte yürüttüğümüz çalışma bizlere Monster Notebook’un ürünlerinin spesifik olarak bilinmediğini gösterdi. Gerçekleştirdiğimiz kampanya ile, hem dönüşüm oranlarında hem de ürün bilinirliğinde hedefimizin de üstünde sonuçlar elde ettik. Elde ettiğimiz başarılı sonuçlar gösteriyor ki, YouTube gelecek pazarlama stratejimizde önemli ölçüde yer alacak.”


- Kayra Keri Küpçü, Kurumsal İletişim Müdürü, Monster Bilgisayar Teknoloji Ürünleri

Paylaş