Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Click-Bait ve SEO Uyumlu Başlık Arasındaki Nüans
Click-Bait ve SEO Uyumlu Başlık Arasındaki Nüans
İçindekiler

SEO uyumlu içerik stratejisinin en kritik noktalarından bir tanesi de doğru SEO başlığı oluşturabilmektir. Ancak bazı durumlarda yararlı bir başlık yerine, insanları yanlış yönlendirerek web sayfasına çekebilmek adına Click-Bait (Tık Tuzağı) yöntemi tercih ediliyor. Kimi zaman kasten, kimi zaman ise farkında olmadan yapılan bu tercih, organik kullanıcıların sürekliliği için negatif sonuçlar doğurabilir. SEO’ya uygun bir içerik başlığı ile Click-Bait arasındaki ince çizgiden bahsederek, bu hatadan kaçınabilmek adına nelere dikkat etmemiz gerektiğine göz atalım. 

Click-Bait Nedir?

Çoğunlukla haber ve magazin sitelerinde karşılaştığımız Click-Bait başlıklar, genel hatları ile sayfa içerisindeki yazıyla ilgilidir. Ancak, bilinçili bir şekilde “trafik çekmek” için yanıltıcı bir şekilde kullanılan, abartı ve aldatmaca içeren başlıklardır. Tam olarak sayfa içeriğini karşılayamaması ya da eksik karşılamasıdır. Kısacası, yazının içeriğini doğru bir biçimde yansıtmadan, kullanıcılarda merak ya da telaş uyandırarak trafik toplama işlemidir.

Bİrkaç örnek verecek olursak; “Amerika ve Çin arasında büyük savaş başladı” diye atılan bir başlığın altında, iki ülkenin bilgisayar oyunu takımlarının birbirileri ile olan oyun içi mücadelesinin haberini, “çok sevilen ünlü aktör yaşamını kaybetti” başlığının altında ise bahsedilen kişinin rol gereği olarak oynadığı dizide öldüğünü görebiliriz. “Google Chrome kullananlara şok” diye telaş uyandırıcı başlığa tıklayınca da alakasız ve eksik bilgiler içeren bir galeriye yönlendirilmemiz oldukça olası bir durumdur.

Başlığı okutarak merak uyandırıp, daha sonrasında kullanıcıyı hayal kırıklığına uğratan bu tarz çağrışımlar, bir süre sonra güven kaybına neden olurlar. Click-Bait içerikler, kısa ve yüzeysel bilgilerder oluşur. Hemen hemen hiçbir zaman kullanıcıya tam olarak istediği cevabı veremezler. 

Ziyaretçiler, birkaç kez “tık tuzağına” düşerler ve kandırıldıklarını anlarlar. Daha sonrasında kullanıcılar, bu tarz siteleri görmezden gelerek hareket etmeye başlarlar. Sonuçta, hiç kimse kandırıldığını ya da zamanını boşa harcadığını hissetmekten hoşlanmaz. 

Sosyal İçerik Platformları ve Youtube Kanalları

Son yıllarda gelişmekte ve çeşitlenmekte olan Youtube kanalları ve sosyal içerik platformları da “tık tuzağı” hatasına sık sık düşmektedirler. Haber ve magazin sitelerinin yanı sıra, sosyal içerik platformları da, ilgi çekici bir başlık yaratmak isterken, abartılı bir Click-Bait başlığı oluşturabilirler. 

ÖR: Yotube’da yer alan bir tv programı ya da dizi kanalının “beklenmedik büyük kavga” isimli başlığının, aslında küçük bir tartışmadan ibaret bir sahne ile karşılaşmamız. Ya da bir sosyal içerik platformunda yer alan “Tarkan’ın yıllar içerisindeki değişimi” gibi oldukça ünlü olan Tarkan’ın fotoğraflarına ulaşana kadar çok az tanınan ünlü isimlerle dolu bir galeride onlarca sayfa tıklamamız.

İlgi Çekici SEO Başlığını Click-Bait Yönteminden Ayıran Özellikler

  • Başlık ve içerik soru-cevap olarak birbirlerini tamamlar. ÖR: “Spor Yapmanın Pek Bilinmeyen 5 Faydası” başlığına sahip içerik, kullanıcıya alakasız ya da genel bilgiler vermek yerine, daha detaylı ve spesifik bir anlatımda bulunur.
  • Yaratıcılık ve bilgilendirme mecvuttur, gereksiz abartı bulunmaz. (Manşet atmak yerine açıklayıcı, ilgi çekici olabilmek)
  • Kafa karışıktırmadan kısa ve öz bir anlatım tercih edilir. ÖR: Teknolojik ürünler, bilimsel makaleler vs.
  • Call-to-action (harekete geçirici) ifadeler, kandırmak için değil, içeriğin gerçekten o ifadeleri karşıladığı için kullanılır. (Yaratıcı, duygusal ya da bilgi olarak tatmin edici bir içerik)

Sonuç

Kısa vadede; daha fazla sayfa görüntüleme ve tıklama sayısı, reklam kazancı ve popülerlik sağlayabilir. Ancak, rakiplerinizin önüne geçmek isterken, uzun vadede büyük bir okuyucu/izleyici kitlesini de sitenizden/kanalınızdan uzaklaştırmış olursunuz. 

Ek olarak; Click-Bait yöntemi, bir web sitesi için negatif bir durum olan pogo-sticking”  davranışına neden olurlar. 

Paylaş
Bounce Rate ve Pogo Sticking Nedir? Farkları Nelerdir?
Bounce Rate ve Pogo Sticking Nedir? Farkları Nelerdir?

Pogo Sticking ve Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) iki SEO terimini, birbirlerinden ayıran temel özellikleri nelerdir? Karıştırılmaması gereke...

Corona Virüsün SEO Yansımalarının Grafikler ile Analizi
Corona Virüsün SEO Yansımalarının Grafikler ile Analizi

Corona virüsünün (Covid-19) SEO ve Digital Pazarlama'ya sektörel etkilerini, güncel veriler ile inceleyip bilgi edinmek için Sempeak Blog ad...

Yeni Başlayanlar İçin 8 Adımda SEO Başlangıç Rehberi
Yeni Başlayanlar İçin 8 Adımda SEO Başlangıç Rehberi

SEO rehberi akılda kalıcı içeriği ve sade anlatımıyla Sempeak Blog'da. SEO hakkında temel bilgiler edinmek için hemen sayfamızı ziyaret edin...