Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
EEAT Nedir? EEAT’ye Göre Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?
EEAT Nedir? EEAT’ye Göre Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?
İçindekiler

SEO dünyası, algoritma güncellemeleri ve yeni kavramlar ile her geçen gün evrilmeye devam ediyor. Bunun örneklerinden bir tanesi de Google’ın hayatımıza ilk olarak EAT kavramıyla soktuğu ve Aralık 2022’ de Google’ın kalite puanlayıcı yönergelerinde yaptığı değişiklik sonrası yeni eklenen “E” yani Experience (Deneyim) ile birlikte evrilen EEAT algoritması.

Google’ın kullanıcılara kaliteli ve güvenilir içerikler sunma ile ilgili hassasiyeti dikkate alındığında EEAT, web sitelerindeki içerik kalitesi ve arama sonuçlarında hangi içeriğin daha üst sıralarda yer alması gerektiği noktasında oldukça önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmakta.

Peki, bu algoritma ne anlama geliyor ve sitemizi EEAT’ye göre nasıl optimize edebiliriz? İşte merak edilenler...

EEAT Nedir?

EEAT; Experience (Deneyim), Expertise (Uzmanlık), Authoritativeness (Yetkinlik) ve Trustworthiness (Güvenilirlik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Google’ın Arama Kalitesi Derecelendirme Kılavuzu’nda yer verdiği bir derecelendirme kriteridir. EEAT skoru, bir web sitesinin genel değerini, güvenilirliğini ve otoritesini belirler. Bir başka deyişle Google bu 4 metriğe uygun olarak hazırlanan içerikleri arama sonuç sayfalarında daha üst sıralarda yer vererek ödüllendirir.

Günümüzde çok fazla içeriğin yer aldığı web dünyasında doğru ve kaliteli içeriklerin yanı sıra bilgi kirliliğine neden olan içeriklerin sayısı da oldukça artmış durumda. En ufak bir konuda dahi birçok kaynakta birbirinden farklı içeriklere ulaşmak artık mümkün. Bu noktada ise akıllara içeriğin kalitesi ile ilgili sorular geliyor. EEAT kriterlerine uygun olarak içerik üreten siteler ise bilgi kirliliğinden sıyrılarak üst sıralarda listelenme şansı elde ediyor.

İlk olarak 2011 yılında karşımıza çıkan EAT kavramı (Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik), Google’ın 2018 yılında yayınladığı Medic Update sonrasında büyük ölçüde önem kazandı. 15 Aralık 2022’de eklenen Experience (Deneyim) ile Google artık içerik oluşturucunun konu hakkındaki sahip olduğu deneyimi de bir kriter olarak değerlendireceğini belirtti.

Deneyim (Experience)

Algoritmaya kısa süre önce dahil olan Deneyim (Experience) kavramı, bir konu hakkında içerik oluşturucunun sahip olduğu deneyimin önemine dikkat çeker. Yani aslında Google’a göre içerik oluşturucunun ele aldığı konu hakkında bir deneyime sahip olması, önceliğe sahip olmasını sağlar.

Örnek vermek gerekirse;

 • Bir gezginin gittiği yerleri ve buralarda yaşadığı deneyimleri bir içerik haline getirmesi. İlgili içerikte gezdiği yerler, yemek yediği mekanlar, kaldığı oteller gibi detaylarla kullanıcıya bilgi ve öneriler sunması,
 • Bir ürünle ilgili ürünü kullanan kişilerin yorumlarını içerecek şekilde hazırlanmış bir içerik,
 • Bir yemek tarifi ile ilgili daha önce aynı yemeği yapmış kişilerin deneyimleri göz önüne alınarak oluşturulmuş bir içerik,

Deneyim metriğine örnek olarak sunulabilir.

Google kişilerin kişisel deneyimlerine yer verdiği içeriklerin daha fazla güvenilirliğe sahip olduğunu düşünmekte ve ödüllendirmektedir.

Uzmanlık (Expertise)

Uzmanlık (expertise), içerik yazarı ya da web sitesinin konuyla alakalı uzmanlığa sahip olmasına önem verir. İçeriğin konunun uzmanı tarafından kaleme alınması Google’ın ilgili içeriği sıradan kişiler tarafından yazılan diğer içeriklere göre çok daha güvenilir bulmasını sağlar.

Örneğin bir hastalığı konu alan içeriği düşünelim. Bu hastalıkla ilgili içeriğin bir doktor ya da hastaneye ait web sitesinde yayınlanması sıradan bir web sitesinde yayınlanan aynı konuya ait içeriğe göre daha yüksek uzmanlığa sahip olarak kabul edilir.

Bilgi kirliliğinin önüne geçmek, yetersiz ya da yanlış içerik yayılımını mümkün olduğunca azaltmak için içeriklerin ilgili konuda uzman kişilerce üretilmesi önem arz eder.

Uzmanlık kavramının Google tarafından özellikle dikkate alınmasının nedeni YMYL ile olan ilişkisi olarak kabul edilebilir.  YMYL (Your Money Your Life), Google'ın arama sonuçlarını değerlendirirken kullandığı bir kavramdır. Türkçesi "Paranız veya Hayatınız" anlamına gelir. YMYL, kullanıcıların finansal durumu, sağlığı, güvenliği veya yaşamları üzerinde doğrudan etkisi olabilecek konuları içeren web siteleri ve içerikler için kullanılır.

YMYL kategorisine giren web siteleri ve içerikler, kullanıcıların güvenilir, doğru ve güncel bilgilere erişmelerini sağlamak amacıyla daha yüksek bir kalite standardına tabi tutulur. Bu kategorideki içeriklerde hatalı veya yanıltıcı bilgilerin bulunması, kullanıcılara zarar verebileceği için önemli bir sorun olarak değerlendirilir. YMYL ile ilgili detaylı bilgiye YMYL ve SEO Kavramlarına Giriş içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Yetkinlik (Authoritativeness)

Yetkinlik, diğer bir deyişle otoriterlik, yazarın ya da web sitesinin bulunduğu sektördeki genel itibarini dikkate alan bir kavramdır. Yetkinlik yalnızca içeriği oluşturan yazarın ilgili konudaki uzmanlığını kapsamaz bunun yanı sıra içeriğin yayınlandığı web sitesinin referans olarak alınıp alınmadığı ile de doğrudan alakalıdır. Örneğin; bir avukat tarafından yazılan miras paylaşımı ile ilgili içeriğin pek de güvenilir olmayan bir web sitesinde yayınlanması konuyla ilgili araştırma yapan kullanıcılarda bir güven problemi oluşturacaktır.

Web siteniz ne kadar popüler ve önemli hale gelirse yetkinliğinizde o ölçüde artış gösterecektir.

 • İçeriklerinizde yazar profiline yer vermek,
 • Sektörel yetkinliğe sahip farklı web sitelerinden backlink almak,
 • Ürün satışı yapan bir e-ticaret sitesi ise kullanıcı yorumlarına yer vermek,
 • Varsa başarı ve ödüllerin web sitesinde paylaşılması

Yetkinliğin artırılması için uygulayabileceğiniz bazı detaylardır.

Güvenilirlik (Trustworthiness)

Güvenilirlik adından da anlayabileceğimiz üzere Google’ın bir web sitesini ya da bir içeriği ne ölçüde güvenilir kabul ettiği ile doğrudan alakalı bir kavramdır. İçeriği oluşturan yazarın itibarı ve içerikte verilen bilgilerin doğruluğu güvenilirlik puanını etkileyen faktörlerdir.

İçerik yazarı hakkında doğru bilgilere yer vermek, gerekirse alıntı yapılan kaynaklara içerikte yer vermek güvenilirliğinize olumlu etki sağlar. Bunun yanı sıra web sitenizin güvenli olduğunu kullanıcılara sunmanız önemlidir.

Kullanıcı yorumları, sosyal medya etkileşimleri ve güvenlik önlemleri gibi faktörler, bir web sitesinin güvenilirliğini etkiler. Örneğin, bir e-ticaret sitesinde güvenli ödeme seçenekleri ve müşteri yorumları bulunması, kullanıcıların güven duymasını sağlar.

Güvenilir bir web siteye sahip olduğunuzu gösterebilmek için uygulayabileceğiniz bazı adımlar şöyledir;

 • Başarılarınıza ve ödüllerinize sitenizde yer vermek,
 • Hakkımızda sayfası ile kendinizi en doğru şekilde kullanıcıya anlatmak,
 • SSL sertifikasına sahip olmak,
 • Gizlilik, kullanıcı sözleşmesi, iptal & iade süreçleri gibi tüm kullanıcı bilgilendirme politikalarına sitenizde yer vermek,
 • E-ticaret sitesi ise kullanıcı yorum ve puanlarına yer vermek,
 • Ödeme yöntemleri ile ilgili güvenilirlik sunmak (3D ödeme vb.).

Google her zaman kullanıcıyı en doğru ve nihai bilgiye ulaştırma amacı güder, bu nedenle arama sonuç sayfalarında listelenen tüm web sitelerinin güvenilir ve arama sorgusuna birebir cevap verecek nitelikte olmasına özen gösterir.

EEAT SEO için Neden Önemlidir?

EEAT ve SEO doğrudan birbiri ile alakalı iki kavramdır diyebiliriz. Bir web sitesinde yer alan içeriklerin özgünlüğü ve kalitesi SEO görünürlüğü ve başarısı için oldukça önemlidir.

SEO çalışmaları kapsamında sitede yer alan içeriklerin yeterlilikleri incelenir, içerik ihtiyaçları belirlenerek bu ihtiyaçlar doğrultusunda SEO uyumlu içerikler oluşturulur. İçeriklerde kişileri yanıltacak yanlış ya da eksik bilgilerin yer almaması, içeriğin özgün ve işin uzmanı kişilerce yazılmış kalitede olması oldukça önemlidir.

Kullanıcıların sorgularına en doğru cevabı verecek şekilde üretilen içerik ve siteler Google’ın EEAT metriklerine göre yüksek puan alarak değerlendirilir, yüksek EEAT puanına sahip siteler ise daha güvenilir kabul edilir ve ödüllendirilir.

Google’ın her geçen gün insanların isteklerini anlama ve en alakalı sonuçları sunma misyonunu geliştirdiğini görüyoruz. EEAT ise bu misyona en iyi karşılık gelen kavramlardan bir tanesi. Bu doğrultuda Google’ın gerisinde kalmamak, güncelliği yitirmemek noktasında EEAT, SEO çalışmalarının önemli bir kolu haline geldi diyebiliriz.

SEO çalışmaları ile web sitelerinin her şeyden önce güvenilir olması sağlanmalı, uzman ve deneyimli kişilerce içerikler oluşturulmalı ve sektörde otoriter olması sağlanmalıdır. Tüm bu çalışmaların getirisi hem kullanıcı sadakati hem de sıralamalarda dolayısıyla tıklama ve dönüşümlerde elde edilen başarı ile taçlanacaktır.

Sitenizi EEAT’ye Göre Nasıl Optimize Edersiniz?

EEAT algoritmasının Google için öneminden bahsettik. Özellikle YMYL tanımına giren web siteleri için çok daha fazla öneme sahip olan bu algoritmaya göre web sitenizi iyileştirmek ve yüksek bir EEAT skoru elde etmek için neler yapabilirsiniz, sıralayalım:

1) Yüksek Kaliteli İçerikler Oluşturmalısınız:

İçerik kalitesinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Kullanıcı sorgularına doğrudan yanıt verebilecek, özgün ve kaliteli içerikler oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Sitenizde yer alacak içerikler yanlış ya da eksik bilgi içermemelidir. Google kopya içeriklere sahip web siteleri tespit ederek arama sonuç sayfalarında rakiplere göre daha alt sıralarda listelemektedir. Dolayısıyla yüksek kaliteli içerikler EEAT skorunu artırmanın yanı sıra SEO çalışmaları içinde oldukça elzemdir. Uzman kişilerce yazılan içerikler daha fazla görünürlük ve bununla birlikte tıklama ve dönüşüm elde etmenizi sağlar.

2) İçeriklerinizi Düzenli Olarak Güncellemelisiniz: 

EEAT, web sitelerinin düzenli olarak güncellenen içeriklere sahip olmasını değerli bir özellik olarak kabul eder. Bazı içerikler zamanla güncelliğini kaybeder. Haber içeren, yıl içeren, son çıkan güncellemeleri içeren zamana duyarlı içerikleriniz varsa mutlaka düzenli olarak güncellemeniz gerekir. İçeriklerinizi düzenli olarak güncellemek, kullanıcılara güncel ve geçerli bilgiler sunmanızı sağlar. Bu, sitenizin güvenirliğini artırır ve arama motorları tarafından daha fazla önemsenir.

3) Sitenizde Güvenilir Kaynaklara Yer Vermelisiniz:

EEAT, sitenizde yer alan bilgilerin güvenilir kaynaklardan alınması durumunda sitenizin değerini artırır. Bu nedenle, içeriklerinizde güvenilir ve resmi kaynakları referans olarak göstermeli, kaynak olarak yer vermelisiniz. Doğru bilgileri sunan ve otorite kabul edilen kaynaklara yer vermek, sitenizin güvenirliğini ve EEAT puanını yükseltmeye yardımcı olur.

4) Kaliteli Geri Bağlantılar Edinmelisiniz:

Kaliteli geri bağlantılar, otorite sahibi ve güvenilir sitelerden elde edilen bağlantılardır. Kısaca bir sitenin bağlantı verdiği diğer siteyi referans olarak göstermesi şeklinde yorumlanabilir. Bu şekilde otoritesi yüksek sitelerden elde edilen bağlantılar siteniz için Google’a olumlu sinyaller yollar. Kaliteli geri bağlantılar hem kullanıcılarda güven algısını oluştururken hem de SEO için olmazsa olmazdır. Kaliteli geri bağlantılarınızın sayısını artırmanız Google ve kullanıcıların gözünde değerinizi artırır. Sitenizin SEO açısından değerini artırmak ve EEAT'yi iyileştirmek için, diğer kaliteli ve ilgili web siteleriyle bağlantı kurmalısınız.

5) Kullanıcı Yorum ve Puanlamalarına Yer Vermelisiniz:

Kullanıcı yorumları ve puanlamaları, sitenizin güvenirliğini ve kullanıcı deneyimini gösteren önemli bir faktördür. EEAT algoritması, kullanıcıların deneyimlerini değerlendirir ve kullanıcıların siteniz hakkındaki olumlu geri bildirimlerini dikkate alır. Bu nedenle, kullanıcı yorumlarına ve puanlamalarına yer vermek, sitenizin güvenirliğini ve EEAT puanını artırmaya yardımcı olur. Kullanıcı yorumlarına yer vermek her sektörden site için mümkün olmayabilir. Ancak özellikle ürün satışı olan e-ticaret siteleri ile doktor ya da yemek tarifi gibi sitelerde kullanıcı yorumlarına yer vermek, bunun yanı sıra bu yorumları uygun bir dille yanıtlamak güvenilirlik için oldukça önemlidir. 

6) İletişim Bilgilerinize Yer Vermelisiniz:

Sitenizin güvenirliğini artırmak için kullanıcılarla etkileşimde bulunmanız önemlidir. Kullanıcıların sitenizde kolayca ulaşabileceği bir iletişim sayfanız mutlaka yer almalıdır. Bu sayfada konumunuz, telefon numaranız, e-posta adresiniz gibi detaylar bulunmalıdır. Sosyal medya hesaplarınıza ait linklerde yine mutlaka sitenizin farklı sayfalarında kullanıcılara sunulmalıdır.

İletişim bilgilerinizi web sitenizde açıkça belirtmek, kullanıcılara güven verir ve sitenizin güvenirliğini artırır. Ayrıca, kullanıcılarla iletişim kurmanızı sağlayarak, olumlu bir kullanıcı deneyimi sunmanızı sağlar.

7) Kimliğinizi Kullanıcılara Sunmalısınız:

Gizem içermeden kim olduğunuzu kullanıcılara sunmanız otorite ve güvenilirlik için oldukça önemlidir. Web sitenizde kimliğinizi kullanıcılara sunabilmenin en basit yolu ise bir Hakkımızda sayfası oluşturmaktır. Oluşturacağınız Hakkımızda sayfasında kurumsal kimliğiniz, tarihçeniz, vizyon ve misyonunuz gibi kullanıcıya kendinizi tanıtacak detaylara yer vermelisiniz.

Bunun yanı sıra ekibinizi tanıtarak kullanıcılarınız ile bir samimiyet oluşturabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kullanıcıların bir sorun olması durumunda size kolayca ulaşabileceğinden emin olmasını sağlamak için iletişim bilgilerinize açıkça yer vermelisiniz. Varsa başarı öykülerinizden bahsetmeli, ödüllerinize, sertifikalarınıza mutlaka sitenizde yer vermelisiniz.

Sitenizde kimliğinizi kullanıcılara sunmak, sitenizin güvenirliğini artırır ve kullanıcılara güven verir.

8) Wikipedia Sayfası Oluşturmalısınız:

Wikipedia, güvenilir bir kaynak olarak kabul edilen ve arama motorlarının da dikkate aldığı bir platformdur. EEAT'yi iyileştirmek için, web sitenizle ilişkili bir Wikipedia sayfası oluşturabilirsiniz. Bu sayfa, sitenizin otoritesini ve güvenirliğini artırırken, arama motorlarında daha yüksek sıralamalara da yardımcı olabilir.

9) Sitenizi Güvenilir Hale Getirmeli ve Kullanıcılarınıza Bunu Sunmalısınız:

Google, sitenizin güvenilirliğini ve kullanıcı deneyimini önemser. Sitenizi güvenli hale getirmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle mutlaka bir SSL sertifikanız bulunması gerekir. HTTPS kullanmayan bir site hem kullanıcıların hem de Google’ın gözünde güvenilmez olarak kabul edilir.

Gizlilik politikaları ve kullanım şartları, iptal ve iade süreçleri gibi önemli bilgileri sitenizde açıkça belirtmelisiniz. Bir e-ticaret sitesine sahipseniz 3D gibi güvenli ödeme yöntemleri sunarak kullanıcılarda güven duygusu oluşturmalısınız. Kullanıcılara, sitenizin güvenli olduğunu ve kullanıcı verilerinin korunduğunu göstermek, EEAT puanını artırmak için önemlidir.

EEAT Sıralama Faktörü müdür?

EEAT bir web sitesini değerlendirmenin tek yolu değildir. Google’ın web sitelerini değerlendirirken göz önüne aldığı yüzlerce faktör olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla doğrudan bir sıralama faktörü olarak kabul edilmemektedir. Ancak Google’ın kaliteli ve güvenilir kaynaklardan gelen içerikleri ödüllendirmeye önem vermesi (üst sıralarda sıralama) ve kullanıcı güveninin, dolayısıyla dönüşümün artırılması için EEAT’ye uygun içeriklere sahip olmanın önemini bir kez daha anlıyoruz.

EEAT doğrudan bir sıralama faktörü olmamakla birlikte sıralamalarda elde edeceğiniz başarıya giden yolda önemli bir değerlendirme faktörüdür. EEAT metriklerine uygun olarak oluşturulan içerikler ve web siteleri Google tarafından sıralama ile ödüllendirilir. Bu nedenle web sitenizi ve içeriklerinizi yukarıda saymış olduğumuz tüm metriklere uygun bir hale getirmeniz sıralamalarda da istediğiniz başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

Günümüzde her türlü bilgiye ulaşmak için kullandığımız internette bilgi kirliliğinin ve dolandırıcılığın giderek artışının önüne geçmek için Google EEAT’ye verdiği önemi açıkça belirtmektedir. Hitap ettiğiniz hedef kitlenizin isteklerini anlıyor ve bu istekler karşısında deneyimli, uzman, otoriter ve güvenilir bir karşılık sunabiliyorsanız hem yüksek bir EEAT puanına sahip olabilir hem de SEO başarınızı artırabilirsiniz.

Paylaş
HTTP Durum Kodları ve Anlamları
HTTP Durum Kodları ve Anlamları

Web dünyasında yolculuğunuzda karşılaşabileceğiniz HTTP durum kodlarının anlamlarını öğrenin! İnternetin dilini çözmek için bu kapsamlı rehb...

YMYL ve SEO Kavramlarına Giriş
YMYL ve SEO Kavramlarına Giriş

YMYL ve SEO, internet üzerindeki bilgi karmaşası içerisinde kullanıcıların doğru bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmesi için belirl...

Evergreen İçerik Nedir ve Nasıl Hazırlanır?
Evergreen İçerik Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Evergreen içerik, zamanla eskimeyen ve sürekli olarak ilgi çeken içerik anlamına gelir.