Sempeak Logo
Yükleniyor...
Close
...
Evergreen İçerik Nedir ve Nasıl Hazırlanır?
Evergreen İçerik Nedir ve Nasıl Hazırlanır?
İçindekiler

İçerik pazarlama noktasında çeşitli markalar ve sektörler özelinde bilinirliği artırmak oldukça önemli ölçütlerden biridir. Bu aşamada rekabeti kolay hale getirmek de mutlak bir hedeftir. Bu yazımızda evergreen içerik nedir ve nasıl hazırlanır sorularına birlikte ışık tutacağız.

evergreen-icerik

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik, belli bir zaman geçtiğinde dahi eskimeyen ve daima gündemde kalan içeriklerdir. Bu tür içerikler, okuyucuya fayda sağlama noktasında belli bir konuya veya modaya bağlı kalmaz. 

Okuyuculara devamlı olarak değer katan evergreen içerikler bir nevi ölümsüzdür.

Evergreen içeriklerin sürekliliği vardır ve sık sık değişime uğramazlar. Ayrıca bu tür içerikler arama motorlarında daima üst sıralarda yer alır ve okuyucu çekme potansiyeline sahiptir.

Evergreen İçerik Nasıl Hazırlanır?

Evergreen içerik hazırlama noktasında bazı kıstaslara dikkat etmek gerekir.

Evergreen içeriklerinizi hazırlarken aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Araştırma Yapmak: İyi bir evergreen içerik hazırlamak için yazacağınız konuyla ilgili sağlam bir araştırma yapmanız oldukça önemlidir. Okuyucuya sunacağınız içerik kapsamında doğru konu başlıklarına yer vermeniz görünürlüğünüze katkı sağlar.

Konuyu Belirlemek: Oluşturacağınız evergreen içeriğin hangi konuyu kapsayacağını belirleyin. İnsanların uzun vadede ilgisini çekecek bir konu seçmeniz önemli detaylardan biridir. 

Başlık Oluşturmak: Doğru bir başlık seçimi, içeriğin ilgi çekmesini kolaylaştıracaktır. İçeriğinizin hem sade olması hem de anlatılmak istenen konunun en özlü şekilde aktarılması için başlığınızın anlaşılır olmasına dikkat edin.

İçeriği Yapılandırmak: İçeriğin anlaşılır şekilde sunulması için eksiksiz bir taslakta hazırlanması gerekir. Doğru sıralanmış başlık, alt başlık ve paragraf yapısı içerik iskeletinin hatasız olduğu anlamına gelir. Bu da okuyucuların bilgiyi kolayca taramasını ve istedikleri bilgilere erişmelerini sağlar.

İçeriği Zenginleştirmek: Hazırlama aşamasında olduğunuz içeriği en güzel şekilde zenginleştirmek hem okunurluğu hem de görünürlüğü artıracak etkenlerden biridir. İçeriğinizi çeşitli resim veya grafikler ile desteklemek içeriği daha etkileyici bir hale getirebilir.   

Güvenilir Kaynaklar Kullanmak: İçeriği hazırlarken doğru kaynaklara başvurmak gerekir. Okuyucuya sunacağınız içeriğin güvenilir kaynaklardan oluşması yaratacağınız olumlu etkiye katkı sağlar.

SEO İlkelerini Uygulamak: İçeriğinizi arama motorları için optimize etmeniz, anahtar kelimeleri doğal bir şekilde kullanmanız ve meta açıklamaları eklemeniz SEO ilkelerini uygulama noktasında sizleri görünür kılar. Aynı zamanda başlık etiketlerini doğru bir şekilde kullanmanız da atlanmaması gereken hususlardan biridir. Eğer içeriğinizin arama motorlarında en iyi sıralamaya sahip olmasını istiyorsanız, SEO kurallarına uymayı atlamayın.  

Uzunluk ve Format: İçeriğinizin en az 1000 kelimeyi geçmesine dikkat edin ancak 1200 kelimeyi aşmamasına da özen gösterin. Okuyucuların genel olarak uzun içeriklere daha fazla değer verdiğini unutmayın ve içeriği paragraflar halinde düzenleyin, okunması kolay bir yazı formatı kullanın.

Sürekli Güncel Tutmak: Evergreen içeriğinizin zaman geçtikçe eskimesini ve güncelliğini kaybetmesini engellemek için daima yeni bilgileri ekleyin, örnekleri güncelleyin ve bağlantıları kontrol edin.

Paylaşmak ve Tanıtmak: Evergreen içeriğinizi yayınlarken sosyal medya ve e-posta kanalları gibi platformlarda içeriği en iyi şekilde tanıtın. İçeriğinizin doğru hedef kitleye ulaşması okuyucu kitlesini artırarak daha fazla trafik getirebilir. 

Siz de bu adımları takip ederek hem ilgi çekici hem de uzun vadede güncelliğini koruyan  evergreen içerikler oluşturabilirsiniz.

Evergreen İçeriğin Önemi Nedir?

Evergreen içerikler oluşturulmadan önce kapsamlı araştırmayı ve düşünmeyi gerektirdiği için oldukça önemlidir. 

Markaların farkındalığını artırma kapsamında önemli rol oynayan evergreen içerikler, trafik artırma ve okuyucu çekme noktasında da belirleyicidir.

Evergreen İçerik Yazmanın Faydaları Nelerdir?

Evergreen içerikler web görünürlüğünü ve organik trafiği artırıcı etkiye sahiptir. Markaların izleyeceği ilk adımlardan biridir ve rakipler arasında farkındalık yaratmaya etki eder.

Evergreenler, üzerinde yazılacak olan konu hakkında kapsamlı araştırma gerektirdiği için içeriği hazırlayan kişi açısından da geliştirici olacaktır. 

Ayrıca evergreen içerikler genellikle çok yüksek aranma hacmine sahiptirler, dolayısıyla sitenizin ziyaretçi çekmesinde de etkili olurlar.

Evergreen İçerik Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evergreen içerik yazımında da diğer tüm içeriklerde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bazı noktaların olduğunu bilmek gerekir.

Evergreen yani ölümsüz ve taze bir içerik hazırlarken teknik dilden uzak durmak oldukça önemlidir.

Okuyucunun yazıya olan ilgisini artırmak için ele aldığınız konuyu taşırmadan en spesifik olacak şekilde sunmanız önem arz eden detaylardan sadece biridir.

Oluşturacağınız evergreen içeriğin konusuyla ilgili genellikle daha önceden bilgi sahibi olmayan kullanıcıları hedeflediğiniz için aranan temel soruların cevabına ulaşılması önemlidir.

Hangi İçerikler Evergreen Olmaya Uygundur? 

Evergreen içerik üreteceklere yol gösteren bu yazımızda evergreen olabilecek düzeyde hazırlanan içeriklerin temel formatına değinebiliriz.

Bu aşamada aranma hacminin en yüksek olduğu konulara bakılabilir. 

Okuyucular hangi zaman aralığında olursa olsun evergreen içerikleri okuduklarında en güncel ve değişmeyen bilgilere ulaşabilecektir.

Evergreen içerik olma özelliği taşıyan içerikler ise şu şekildedir:

 • Para yönetimi
 • İş hayatı
 • Evcil hayvan bakımı
 • Anne-babalık
 • Bebek sağlığı
 • Sağlıklı yaşam
 • Kilo verme
 • Yemek tarifleri
 • İpuçları ve püf noktalar
 • Ürün incelemeleri ve tanıtımları
 • Videolar
 • Rehber niteliğindeki içerikler
 • Soru cevaplayan içerikler
 • Liste içerikleri
 • Röportajlar

Hangi İçerikler Evergreen Olamaz?

Evergreen içerik denildiğinde aranma hacminin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ancak her aranma hacmi yüksek olan içerik, evergreen olamaz. Evergreen özelinde ‘nedir’ sorusu kadar ‘ne değildir’ sorusu da oldukça önem taşır.

İşte evergreen içerik olmayacak bazı formatlar: 

 • Belli bir sezona dayanan içerikler
 • Haber makaleleri
 • Özel durumlara veya zamanlara bağlı kalarak oluşturulan içerikler
 • Kişisel görüş barındıran içerikler
 • Anlık bir trendi özümseyen içerikler
 • İstatistiksel ya da rakamsal raporlar

Evergreen İçerikte Dil Kullanımı

Evergreen içerik üretirken yalın bir dil kullanmaya özen gösterilmesi mutlak önem taşır. Okuyucunun içeriği en kolay şekilde anlayabilmesi için sade tutulan bir yazı dili seçilmelidir.  

Aynı zamanda evergreen bir içerikte anahtar kelimelere yer verilmesi ulaşılmak istenen okuyucu kitlesini genişletecektir.

İçerikte kullanılan basit dil, sitenize gelen ziyaretçi sayısını artırırken trafiğinizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Evergreen İçeriklerin Dezavantajları

Evergreen içerikler fayda sağladığı kadar çeşitli dezavantajlar da getirebilir. Örneğin; evergreen içerik üretiminde sağlam bir araştırma yapmak ve bunu içeriğe yansıtmak gerekir. Tam da bu noktada profesyonellik öne çıkar ve üzerinde durulmadan üretilen bir evergreen içerik, olumsuz sonuçlar almaya yol açar.

Bu bağlamda yapılan rakip analizi atlanmaması gereken bir husus olabilir. Rakiplerin uygulamış olduğu içerik stratejisi onları arama motorlarında pozitif bir yükselişe uğurlarken size düşüş yaşatabilir.

Evergreen içerik kapsamında belirlenen hedef kitle gözetilerek içerikte yer verilen konu zamanla değerini ve popülerliğini yitirebilir. İçeriğinizde yer alan konular her ne kadar sınırlayıcı ve belli bir dönemi kapsayıcı olmasa da belli bir zaman sonra hedef kitlenizin ilgisini kaybedebilir.

Siz de sürekli olarak değişen arama motorları algoritmalarını gözeterek evergreen içeriğinizin ölümsüzlüğünü yitirmemesi ve değerini daima devam ettirmesi için dönem dönem güncellemelere gidebilir, içeriğinizi en taze haliyle okuyucuya sunabilirsiniz.

Paylaş
CDN (Content Delivery Network) Nedir ve Ne İşe Yarar?
CDN (Content Delivery Network) Nedir ve Ne İşe Yarar?

CDN, web sitelerinin içeriklerini daha hızlı ve verimli bir şekilde kullanıcılara ulaştıran bir teknolojidir.

Görsel SEO ile Web Sitenizin Trafiğini Artırma Yolları
Görsel SEO ile Web Sitenizin Trafiğini Artırma Yolları

Görsel SEO hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda! Görsellerinizi arama motorlarında üst sıralara taşımak için ipuçları ve stratejileri...

ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır?
ChatGPT Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en çok konuşulan yapay zeka uygulamalarından biri ChatGPT'yi mercek altına alıyoruz!